ԵԽ պատգամավորը Եվրոպական խորհրդին առաջարկել է կիրառել զենքի էմբարգո Թուրքիայի նկատմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրախորհրդարանի՝ Հունաստանը ներկայացնող պատգամավոր Էմանուիլ Ֆրանկոսը նամակով դիմել է Եվրոպական խորհրդին՝ առաջարկելով կիրառել զենքի էմբարգո Թուրքիայի նկատմամբ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես վկայում է Ֆրանկոսի «Թվիթեր»-ի միկրոբլոգը, ԵԽ պատգամավորը Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելին հասցեագրված նամակում նշել է, որ Թուրքիան ավտորիտար, ֆաշիստական ռեժիմի պետություն է, որտեղ իշխանությունը կենտրոնացված է բացառապես նախագահ Էրդողանի ձեռքում:
Թվարկելով Թուրքիայի ագրեսիվ քաղաքականությունն աշխարհի տարբեր կետերում, այդ թվում՝ Կիպրոսում, Հունաստանում, Լիբիայում, Սիրիայում, ինչպես նաև հայերի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմում Ադրբեջանին աջակցությունը և ջիհադիստ զինյալների տեղափոխումը հակամարտության գոտի՝ նշել է, որ այս գործողություներից որևէ մեկը համաձայնեցված չի եղել ՄԱԿ-ի, ՆԱՏՕ-ի և Եվրամիության հետ:
«Փաստը, որ Թուրքիան բավական երկար ժամանակ այլևս ժողովրդավար պետություն չէ, մեծապես հայտնի է և դրա ագրեսիան բազմիցս դատապարտվել է Եվրախորհրդարանի և Եվրոպական խորհրդի կողմից»,-նշել է պատգամավորը՝ ընդգծելով, որ Թուրքիայի գործողությունները ոտնահարում են ՄԱԿ-ի նկատմամբ դրա հիմնարար պարտավորությունները, հակասում են ՆԱՏՕ-ի գաղափարախոսությանը: Դաշինքի ոգուն ու սկզբունքներին դեմ է նաև Թուրքիայի վերջին ակտիվությունը՝ կապված S-400 հրթիռային համակարգերի գնման հետ:
«Անհրաժեշտ է ընդգծել, որ ՆԱՏՕ դաշինքի անդամ Կանադան կիրառել է ռազմական սարքավորումների մատակարարման էմբարգո Թուրքիայի նկատմամբ, բացի դրանից ԱՄՆ-ը ևս հետաձգել է ռազմական համակարգերի մատակարարումը Թուրքիա: Հաշվի առնելով, որ անդամ երկրները կարող են կանխել ռազմական տեխնոլոգիաների և սարքավորումների մատակարարումը, եթե դրանք պետք է օգտագործվեն ներքին ճնշումների և միջազգային ագրեսիայի նպատակով կամ նպաստեն տարածաշրջանային անկայունությանը՝ ե՞րբ պետք է խորհուրդը կիրառի զենքի էմբարգո Թուրքիայի նկատմամբ»,-նշել է ԵԽ պատգամավորն իր նամակում, իսկ սոցիալական ցանցում նամակը տարածելիս կիրառել է «բոյկոտել Թուրքիային», «սանկցիա կիրառել Թուրքիայի նկատմամբ» հեշթեգեր:

MEP urges European Council to impose arms embargo on Turkey
YEREVAN, OCTOBER 18, ARMENPRESS. MEP representing Greece Emmanouil Fragkos sent a letter to the European Council, urging to impose arms embargo on Turkey.
ARMENPRESS reports, citing the Twitter page of the MEP, Emmanouil Fragkos noted in his letter addressed to European Council president Charles Michel that Turkey is an authoritarian, fascist state, where the power is concentrated exclusively in the hands of president Erdoğan.
Mentioning Turkey’s aggressive policy in various parts of the world, including in Cyprus, Greece, Libya, Syria, as well as in the war of Azerbaijan against Armenians and the transportation of jihadist terrorists to the conflict zone, the MEP noted that none of the mentioned operations had been agreed with the UN, NATO or the European Union.
‘’The fact that Turkey is no longer a democratic state is widely acknowledged and its aggression has been repeatedly condemned both by the European Parliament and the European Council’’, Emmanouil Fragkos said, adding that Turkey’s actions violate its fundamental UN obligations in maintaining peace and stability, as well as its main obligations before the NATO.
‘’It must be highlighted that for these reasons Canada, a NATO ally, imposed an arms embargo against Turkey and that the USA also put off the delivery of military systems to Turkey. Considering that the Member States are determined to prevent the export of military technology and equipment which might be used for internal repression or international aggression or contribute to a regional instability, when is the Council intending to impose an arms embargo on Turkey?’’, the MEP wrote in his letter.