Հայաստանն ու Ադրբեջանը որոշել են հոկտեմբերի 18-ից հաստատել մարդասիրական զինադադար
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունը և Ադրբեջանի Հանրապետությունը որոշել են հոկտեմբերի 18-ին, տեղական ժամանակով ժամը՝ 00:00-ից հաստատել մարդասիրական զինադադար:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հայտարարություն է տարածել ՀՀ ԱԳՆ-ն:
«Այս որոշումը կայացվել է՝ ի շարունակություն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները ներկայացնող Ֆրանսիական Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահների հոկտեմբերի 1-ին արված հայտարարության, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հոկտեմբերի 5-ի արված հայտարարության և համաձայն հոկտեմբերի 10-ին Մոսկվայում ընդունված համատեղ հայտարարության»,- ասված է հայտարության մեջ:

Армения и Азербайджан решили установить гуманитарное прекращение огня с 18 октября
Республика Армения и Азербайджанская Республика решили 18 октября с 00:00 по местному времени установить прекращение огня в гуманитарных соображениях. Как передает Арменпресс, об этом сообщил МИД Армении.
«Это решение было принято в продолжение заявления президентов стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ - Французской Республики, Российской Федерации и Соединенных Штатов Америки -от 1 октября, заявления сопредседателей Минской группы ОБСЕ от 5 октября и согласно принятому 10 октября в Москве совместному заявлению», - говорится в заявлении.