Ղրղզստանի նախագահի լիազորություններն անցել են նորանշանակ վարչապետին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղրղզստանի նախագահի լիազորություններն անցել են երկրի նորանշանակ վարչապետ Սադիր Ժապարովին: Այդ մասին պատգամավոր Օմուրբեկ Տեկեբաեւը հայտարարել Է Ղրղզստանի խորհրդարանի՝ հոկտեմբերի 16-ին կայացած նիստի ժամանակ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:«Ղրղզստանի նախագահի լիազորություններն անցնում են վարչապետ Սադիր Ժապարովին: Նման բան երկրի պատմության մեջ դեռ չի եղել, որպեսզի մի մարդու ձեռքում հայտնվի նախագահի, վարչապետի եւ խորհրդարանի իշխանությունը»,-ասել Է Տեկեբաեւը:«Ժողովուրդն սպասում Է, որ դուք կարդարացնեք սպասումները:
Բարեփոխումներ անցկացնելու համար հարկավոր Է պայմաններ ստեղծել: Եթե 100 օրվա ընթացքում ոչինչ չարվի, ապա հետագայում Էլ ոչինչ չի լինի»,-հայտարարել Է խորհրդարանականը, դիմելով Ժապարովին, որը նույնպես ներկա Էր նիստին:Հոկտեմբերի 16-ին ավելի վաղ Ղրղզստանի խորհրդարանի խոսնակ Կանատ Իսաեւը հայտարարել Է, որ հրաժարվում Է ստանձնել պետության ղեկավարի լիազորությունները, որոնք, Սահմանադրության համաձայն, իր վրա են դրվել նախագահ Սոորոնբեկ Ժեենբեկովի պաշտոնաթողությունից հետո:Հոկտեմբերի 15-ին Ժեենբեկովը Բիշքեկում տեղի ունեցող 10-օրյա բողոքների ֆոնին հայտարարել Է, որ թողնում Է նախագահի պաշտոնը, որպեսզի արյունահեղություն թույլ չտա երկրում:
Ղրղզստանում քաղաքական ճգնաժամը շարունակվում Է հոկտեմբերի 5-ից, երբ Բիշքեկում սկսվել Էին ընդդիմադիր կուսակցությունների հանրահավաքները, որոնք համաձայն չԷին մեկ օր առաջ անցկացված խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներին: Արդյունքում Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը չեղարկել Է այդ ընտրությունների արդյունքները:Ժապարովը Ղրղզստանի վարչապետ Է նշանակվել հոկտեմբերի 14-ին: Երկրում քաղաքական ճգնաժամի սկսվելուց առաջ նա պատիժ Էր կրում պատանդ վերցնելու մեղադրանքով: Բողոքների ալիքի ֆոնին կողմնակիցները նրանք ազատել են գաղութից, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Полномочия президента Киргизии перешли к новому премьер-министру
Полномочия президента Киргизии перешли к новому премьер-министру страны Садыру Жапарову, заявил депутат Омурбек Текебаев в пятницу на заседании киргизского парламента.
"Полномочия президента Киргизии переходят премьер-министру Садыру Жапарову. Такого в истории страны еще не было, чтобы в руках одного человека оказалась власть президента, премьер-министра и парламента", - сказал Текебаев.
"Народ ждет, что вы оправдаете ожидания. Для проведения реформ нужно создать условия. Если за 100 дней ничего не будет сделано, то дальше ничего и не будет", - заявил парламентарий, обращаясь к Жапарову, который также присутствует на заседании,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Ранее в пятницу спикер парламента Киргизии Канат Исаев заявил, что отказывается брать на себя полномочия главы государства, которые были возложены на него согласно Конституции после решения президента Сооронбая Жээнбекова уйти в отставку.
В четверг Жээнбеков на фоне 10-дневных протестов в Бишкеке заявил, что покидает президентский пост, чтобы не допустить кровопролития в стране.
Политический кризис в Киргизии продолжается с 5 октября, когда в Бишкеке начались митинги оппозиционных партий, несогласных с итогами парламентских выборов, прошедших днем ранее. В результате ЦИК отменила итоги этих выборов.
Жапаров был назначен премьер-министром Киргизии 14 октября. До начала политического кризиса в стране он отбывал наказание по обвинению в захвате заложника. На волне протестов сторонники освободили его из колонии.