Հունաստանի ԱԳ նախարարը հարգանքի տուրք մատուցեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հունաստանի Արտաքին գործերի նախարար Նիկոս Դենդիասը հոկտեմբերի 16-ին այցելեց Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր և հարգանքի տուրք մատուցեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Հունաստանի ԱԳ նախարարին ուղեկցում էին ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ավետ Ադոնցն ու Հունաստանում ՀՀ դեսպան Ֆադեյ Չարչօղլյանը, Հայաստանում Հունաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Էվանգելոս Տուրնակիսը: Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հարություն Մարությանը նախարար Նիկոս Դենդիասին ներկայացրեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրի ստեղծման պատմությունը։ Հունաստանի արտաքին գործերի նախարարը նաև շրջայց կատարեց թանգարան-ինստիտուտում, գրառում կատարեց թանգարանի հուշամատյանում:
1996 թվականի ապրիլի 25-ին Հունաստանի խորհրդարանը որոշում է կայացրել ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: 2014 թվականի սեպտեմբերի 9-ին Հունաստանի խորհրդարանն ընդունել է Ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը:

Глава МИД Греции почтил память жертв Геноцида армян
Министр иностранных дел Греции Никос Дендиас 16 октября посетил Мемориальный комплекс Цицернакаберд и воздал дань памяти жертв Геноцида армян.
Как сообщает «Арменпресс», главу МИД Греции сопровождали заместитель министра иностранных дел Армении Авет Адонц, посол Армении в Греции Фадей Чарчоглян, чрезвычайный и полномочный посол Греции в Армении Эвангелос Турнакис. Директор Музея-института Геноцида армян Арутюн Марутян представил министру Никосу Дендиасу историю создания Мемориального комплекса Цицернакаберд, увековечивающего память жертв Геноцида армян. Министр иностранных дел Греции осмотрел экспонаты Музея-института и сделал запись в Памятной книге музея.
25 апреля 1996 года Парламент Греции принял решение о признании Геноцида армян. 9 сентября 2014 года Парламент Греции принял законопроект о криминализации отрицания Геноцида армян.