Թուրքիան հրաժարվում է տրամադրել իր օդային տարածքը դեպի Հայաստան հումանիտար բեռի տեղափոխման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիան հրաժարվում է տրամադրել իր օդային տարածքը Լոս Անջելեսից Հայաստան հումանիտար բեռի տեղափոխման համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն:
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ հոկտեմբերի 15-ին նախատեսված՝ «Քաթար էյրվեյզ» ավիաընկերության դեպի Հայաստան հումանիտար բեռ տեղափոխող Լոս Անջելես-Երևան չվերթը չի կայանալու, ինչի առնչությամբ ավիաընկերությունը հիմնավոր պատճառ չի նշել: Հումանիտար բեռը ամերիկահայ համայնքի կողմից է, որն ուղարկվում էր Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած  պատերազմից տուժած խաղաղ բնակիչների համար:
Ավիաչվերթի չեղարկման մասին «Քաթար էյրվեյզը» Հայաստանի քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեին տեղեկացրել է հոկտեմբերի 14-ին: Օդանավը պետք է անցներ Թուրքիայի օդային տարածքով, Թուրքիան, սակայն, խոչընդոտներ է հարուցում Հայաստան տեղափոխվող հումանիտար բեռի համար:
«Այլ երկրների, օրինակ, Ռուսաստանի Դաշնության կամ Վրաստանի տարածքով օդանավի նոր թռիչքուղու կազմակերպումը ժամերի հարց է, ուստի ավիաընկերությունը պարտավոր է գտնել այլ ճանապարհներ՝ հումանիտար բեռը տեղափոխելու համար: Վստահելի աղբյուրներից ստացվող տեղեկություններն այս պահին հիմք են տալիս ենթադրելու, որ «Քաթար էյրվեյզն» այդ բեռը չի կարողանալու տեղափոխել: Հիմքեր ունենք նաեւ պնդելու, որ Թուրքիան միտումնավոր է փակել օդային ճանապարհը: Առաջին անգամ չէ, որ Թուրքիան խոչընդոտում է դեպի Հայաստան բեռնափոխադրումները: Այդ երկիրը դեռեւս պատերազմից առաջ սկսեց խոչընդոտներ ստեղծել՝ ավիաընկերություններից պահանջելով բեռների մանրամասն ցանկը, իր օդային տարածքով անցնելիս: Չնայած օդային տարածքի տրամադրումը յուրաքանչյուր երկրի սուվերեն իրավունքն է, սակայն միջազգային պրակտիկայի համաձայն, տվյալներ պահանջում են միայն վտանգավոր բեռների մասին՝ արտակարգ իրավիճակներում ճիշտ արձագանքելու համար (Չիկագոյի կոնվենցիա, հոդված 5): Այս բեռն, ընդ որում, զննման փուլն անցել էր»,- նշել է Հայաստանի քաղաքացիական ավիացիայի վարչության պետ Տաթևիկ Ռևազյանը:
Դեպքի առնչությամբ Հայաստանի Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն դիմել է աերոնավիգացիոն անվտանգության կազմակերպությանը՝ «EUROCONTROL»-ին:
«Այս օրերին դեպի Հայաստան քանիցս բեռնափոխադրումներ են իրականացվել ԱՄՆ-ից, Ֆրանսիայից և ՌԴ-ից: Բեռների փոխադրումը հիմնականում իրականացվում է Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի և հայկական ավիափոխադրողների համագործակցությամբ:
Ավիաընկերությունները դա անում են ոչ առևտրային հիմունքներով (առանց շահույթի)»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

Турция не разрешает перевозку гуманитарных грузов в Армению через свое воздушное пространство
Турция не разрешает перевозку гуманитарных грузов из Лос-Анджелеса в Армению через свое воздушное пространство. Как передает «Арменпресс», сообщение об этом распространил Комитет гражданской авиации.
В заявлении говорится, что рейс “Qatar Airways” по маршруту Лос-Анджелес - Ереван, который  15 октября должен был доставить гуманитарную помощь в Армению, не состоится, по поводу чего авиакомпания не привела веских причин. Гуманитарная помощь была отправлена армяно-американской общиной мирным жителям, пострадавшим в результате войны, развязанной Азербайджаном против Арцаха.
“Qatar Airways” проинформировала Комитет гражданской авиации Армении об отмене рейса 14 октября. Самолет должен был пролетать через воздушное пространство Турции, но Турция воспрепятствовала доставке гуманитарного груза в Армению. “Организация нового маршрута  через другие страны, например, Российскую Федерацию или Грузию, - дело времени, поэтому авиакомпания должна найти другие способы перевозки гуманитарной помощи. Согласно информации из надежных источников на данный момент предполагается, что “Qatar Airways” не сможет перевезти груз. У нас также есть основания утверждать, что Турция намеренно закрыла воздушный путь. Это не первый случай, когда Турция препятствует транспортировке грузов в Армению. Еще до войны страна начала создавать препятствия, требуя от авиакомпаний предоставления подробного списка грузов, проходящих через ее воздушное пространство. Хотя предоставление воздушного пространства является суверенным правом каждой страны, в соответствии с международной практикой данные требуются только по опасным грузам для надлежащего реагирования в чрезвычайной ситуации (Чикагская конвенция, статья 5). Этот груз, кроме всего прочего, прошел и процедуру досмотра”, - сказала Тадевик Ревазян, начальник Комитета гражданской авиации Армении.
Комитет гражданской авиации Армении обратился в “EUROCONTROL” - организацию по аэронавигационной безопасности.
“На днях в Армению уже было отправлено несколько грузов из США, Франции и России. Грузоперевозки в основном осуществляются в сотрудничестве с Комитетом гражданской авиации и армянскими авиаперевозчиками.
Авиакомпании делают это на некоммерческой основе (без прибыли)”, - говорится в сообщении Комитета гражданской авиации.