Մենք պետք է պատվով շարունակենք ապրել. Արցախի նախագահի կոչը հայությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախը պատրաստ է առանց նախապայմանների ստանձնել հումանիտար պատասխանատվությունը, որը բխում է կրակի դադարեցման համաձայնությունից: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը՝ հայ ժողովրդին հղված տեսաուղերձում:
«Սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի, Թուրքիայի և միջազգային ահաբեկչության կողմից Արցախի և հայ ժողովրդի դեմ  սանձազերծված լայնածավալ պատերազմը շարունակվում է: Պաշտպանության բանակն այդ ընթացքում  շարունակում է  հերոսաբար դիմադրել  և ուժգին հակահարվածներ հասցնել թշնամուն՝ պատճառելով նրան մարդկային և զինտեխնիկայի ահռելի  կորուստներ: Մարտերի ընթացքում իրենց լավագույնս են դրսևորում մայր Հայաստանից և սփյուռքից ժամանած մեր  հայրենակիցները: Կարևոր է նաև հայրենիքի պաշտպանության գործում  մեծ ներդրում ունեցած և պատերազմական հարուստ փորձ ունեցած մեր մարտական ընկերների մասնակցությունը, ինչպես նաև ժամկետային մեր հերոս երիտասարդների»,-նշել է Հարությունյանը:
Նա ընդգծել է Ռուսաստանի Դաշնության և միջազգային հանրության ակտիվ ջանքերը պատերազմական գործողությունների դադարեցման ուղղությամբ և բարձր գնահատել այդ առաքելությունը:
«Եվ գիտեք՝ վերջերս եռակողմ ձևաչափով տեղի է ունեցել հանդիպում Մոսկվայում Ռուսաստանի նախագահի նախաձեռնությամբ, և հայտարարություն է արվել գոնե հումանիտար հրադադարի հետ կապված և բանակցությունները վերսկսելու, բայց ինչ է տեղի ունեցել. հակառակորդը, օգտվելով առիթից, արդեն  այս հայտարարության հաջորդ օրվանից սկսել է  ավելի հուժկու մարտական գործողություններ  համարյա ճակատի ամբողջ երկայնքով՝ մանավանդ հարավային ուղղությամբ: Եվ հակառակորդին հաջողվել է ինչ-որ  տեղ մխրճվել, ինչ-որ տեղ ունենալ առավելություններ և օր-օրի ճակատը տեղափոխել  ավելի խորը տարածքներ:
Հասկանում ենք, որ հակառակորդին զինադադար ստիպելու ընդամենը մի ճանապարհ ունենք՝ պարտադրել զինադադար: Մենք կողմ ենք առանց նախապայմանների սկսել հումանիտար առաքելության առումով ստանձնած պատասխանատվությունը և հետագայում շարունակել բանակցությունները խաղաղ ճանապարհով լուծելու ուղղությամբ, չնայած արդեն իսկ անհնարին է խաղաղ ճանապարհով, բայց ուշ չէ»,-նշեց Արցախի նախագահը:
Նա համոզված է՝ հակառակորդն ընտրել է այլ ճանապարհ. նա ընտրել է  ոչ թե Ղարաբաղի խնդրի լուծման ճանապարհը, այլ բնաջնջելու առաջին հերթին  արցախահայությունը, հետո հաջողության դեպքում նաև  Հայաստանը: «Այդ ձեռագիրը մենք տեսնում ենք, մանավանդ կողմերի մոտ, որոնք շահագրգռված են: Մենք ավելի ծանր ժամանակներ էլ ենք ունեցել 1992-1994 թվականներին, երբ մարտական գործողություններ էին ընթանում  Գանձասարի մատույցներում,  Ասկերանի, Մարտունու, Հադրութի և այլն: Մեզ հաջողվել է հաղթել, որովհետև հավատում էինք հաղթանակին: Այսօր էլ հավատում ենք, որ հաղթելու ենք, մեզ պետք է համախմբվել, մեզ պետք է միավորվել և ամենակարևորը՝ մասնակցել մարտական գործողություններին: Ակնկալում եմ իմ եղբայրների ակտիվ մասնակցությունը, սփյուռքում ապրող ղարաբաղցիների, Հայաստանում ապրող մեր եղբայրների: Օրհասական պահն է այսօր: Մենք պետք է պատվով շարունակենք ապրել. այդ իսկ պատճառով կոչ եմ անում ոչ միայն նյութական, ինչը շատ կարևոր է, և ես շնորհակալ եմ բոլորիդ, այլև ֆիզիկական մասնակցության: Մենք դրա կարիքը զգում ենք: Շնորհակալություն.  մենք հաղթելու ենք»,-նշել է Արայիկ Հարությունյանը:

Мы должны продолжать жить с честью: призыв президента Арцаха к армянскому народу
Арцах готов без предварительных условий взять на себя гуманитарную ответственность, что вытекает из соглашения о прекращении огня. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил президент Республики Арцах Араик Арутюнян в видеообращении к армянскому народу.
“С 27 сентября продолжается широкомасштабная война, развязанная международным терроризмом Азербайджана и Турции против армянского народа Арцаха. Между тем Армия обороны продолжает героически сопротивляться, нанося сильные контрудары по противнику, нанося ему огромные потери в живой силе и в военной технике. В боях наилучшим образом себя показали и наши соотечественники из Матери-Армении и Диаспоры. Очень значимо и участие наших товарищей по оружию, внесших большой вклад в защиту Отечества, имеющих богатый военный опыт, а также наших героических молодых воинов-призывников”, - отметил Арутюнян.
Он подчеркнул активные усилия Российской Федерации и международного сообщества по прекращению боевых действий и дал высокую оценку их миссии.
“Вы знаете, недавно в Москве по инициативе президента России прошла трехсторонняя встреча, было сделано заявление о гуманитарном перемирии и возобновлении переговоров, но что произошло? Противник, воспользовавшись случаем, на следующий же день после этого объявления начал более интенсивные боевые действия почти по всей линии фронта, особенно на южном направлении. Противнику удавалось кое-где прорваться, где-то получить преимущество, день ото дня глубже отодвигая линию фронта.
Мы понимаем, что у нас есть только один способ заставить врага прекратить огонь: принудить прекращение огня. Мы за то, чтобы приступить к выполнению обязанностей договоренностей гуманитарной миссии без предварительных условий, чтобы продолжить переговоры о мирном решении конфликта, хотя это уже невозможно мирным путем, но еще не поздно”, - сказал президент Арцаха.
Он убежден, что противник выбрал другой путь. Он выбрал не путь решения карабахской проблемы, а путь истребления армян Арцаха, а затем, в случае успеха, и Армении. “Мы видим этот почерк, особенно у заинтересованных лиц. У нас в 1992 - 1994 годах, были более тяжелые времена, когда боевые действия происходили на окраинах Гандзасара, Аскерана, Мартуни, Гадрута и т. д. Нам удалось победить, потому что мы верили в победу. Даже сегодня мы верим, что победим, мы должны объединиться, мы должны объединиться - самое главное - участвовать в боевых действиях. Ожидаю активного участия моих братьев, карабахцев, живущих в диаспоре, наших братьев, живущих в Армении. Сегодня - переломный момент. Мы должны продолжать жить с честью. Поэтому я говорю не только о материальном участии, что очень важно, и за что я благодарен всем Вам, но и о физическом участии. Мы нуждаемся в этом. Спасибо. Мы победим!”, - заявил Араик Арутюнян.