Սերգեյ Լավրովը և Ժոզեպ Բորելը քննարկել են ԼՂ հակամարտության կարգավորումը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիության նախաձեռնությամբ Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի և Եվրամիության արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի միջև հոկտեմբերի 13-ին տեղի է ունեցել հեռախոսազրույց, որի ընթացքում, ի թիվս այլ հարցերի, անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման խնդրին: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության կայքէջը:
Բորելը Լավրովին ներկայացրել է հոկտեմբերի 12-ին տեղի ունեցած ԵՄ արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստի արդյունքները:
Քննարկվել են մի շարք արդիական միջազգային թեմաներ, ներառյալ Ադրբեջանի, Հայաստանի եւ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարների մոսկովյան հայտարարությանը համապատասխան Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման խնդիրը, Ուկրաինային և Բելառուսին վերաբերվող խնդիրներ:

YEREVAN, OCTOBER 13, ARMENPRESS. At the initiative of the European Union, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov and EU’s High Commissioner for Foreign Affairs and Security Policy Josep Borrel held a telephone conversation on October 13, discussing a number of issues, including the settlement of the Nagorno Karabakh conflict, the Russian foreign ministry reported.
Josep Borrel introduced FM Lavrov on the results of the meeting of the Council of EU Foreign Ministers held on October 12.
A number of international issues were discussed, including the settlement of the Nagorno Karabakh conflict in accordance with the Moscow statement made by the foreign ministers of Armenia, Russia and Azerbaijan. The officials also touched upon issues relating to Ukraine and Belarus.