ԵՄ-ն հորդորում է խիստ հավատարիմ մնալ կրակի դադարեցման պայմանավորվածությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական միությունը հորդորում է խիստ հավատարիմ մնալ Մոսկվայում Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպման ընթացքում հումանիտար նպատակներով ձեռք բերված պայմանավորվածությունը կրակի դադարեցման վերաբերյալ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին ասված է Արտաքին գործողության եվրոպական ծառայության պաշտոնական կայքում հրապարակված ԵՄ բարձր ներկայացուցչի հայտարարության մեջ:
«Եվրոպական միությունը ողջունում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հումանիտար զինադադարի վերաբերյալ ս.թ. հոկտեմբերի 10-ին ձեռք բերված համաձայնությունը: ԵՄ-ն կողմերին հորդորում է խիստ հավատարիմ մնալ ձեռք բերված համաձայնությանը և կոչ անում բոլոր դերակատարներին, այդ թվում՝ արտաքին կողմերին ձեռնպահ մնալ բոլոր գործողություններից, որոնք կարող են հանգեցնել ավելի մեծ զոհերի: Այս առումով, մենք ծայրաստիճան անհանգստությամբ ստանում ենք հաղորդումներ շարունակվող ռազմական գործողությունների, այդ թվում ՝ ուղղված քաղաքացիական թիրախների դեմ, ինչպես նաև քաղաքացիական բնակչության շրջանում կորուստների մասին և կողմերին հորդորում ապահովել համաձայնության նկատմամբ լիակատար հարգանք՝ տեղական մակարդակում: ԵՄ-ն կողմերին կոչ է անում առանց հապաղելու վերադառնալ բովանդակային բանակցությունների դաշտ՝  ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո, առանց նախապայմանների և համաձայնեցված սկզբունքների հիման վրա»,- ասված է հայտարարությունում:
ԵՄ-ն շարունակում է աջակցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների աշխատանքին`հակամարտությանը բանակցությունների միջոցով  քաղաքական լուծում գտնելու հարցում և կշարունակի ջանքեր գործադրել տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն հաստատելու ուղղությամբ:
Հոկտեմբերի 11-ի երեկոյան, խախտելով հումանիտար հրադադարի պայմանավորվածությունը, ադրբեջանական զինված ուժերը հարավային ուղղությամբ ձեռնարկում են գրոհներ՝ կիրառելով զրահատեխնիկա և հրթիռահրետանային միջոցներ։

ЕС призывает к соблюдению договоренности о прекращении огня
Евросоюз призывает соблюдать договоренность о прекращении огня, достигнутую в ходе встречи министров иностранных дел Армении, России и Азербайджана в Москве. Как сообщает Арменпресс», об этом говорится в заявлении верховного представителя ЕС, опубликованном на официальном сайте Европейской службы внешних действий.
«ЕС приветствует достигнутое 10 октября соглашение о гуманитарном прекращении огня между Арменией и Азербайджаном. ЕС призывает стороны неукоснительно соблюдать это соглашение и призывает всех стороны, включая внешние, воздерживаться от любых действий, которые могут привести к дальнейшим жертвам. В этой связи мы с крайней озабоченностью отмечаем сообщения о продолжении военной деятельности, в том числе против гражданских объектов, а также о жертвах среди гражданского населения и настоятельно призываем стороны обеспечить полное соблюдение соглашения на местах.
ЕС призывает стороны без промедления участвовать в предметных переговорах под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ без предварительных условий и на основе согласованных принципов.
ЕС продолжает поддерживать работу сопредседателей Минской группы ОБСЕ по поиску политического решения конфликта путем переговоров и прилагать усилия по достижению прочного мира в регионе», - говорится в заявлении.