Ադրբեջանցիները Հադրութում տանը սպանել են մորը և նրա հաշմանդամություն ունեցող որդուն
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի զինված ուժերի դիվերսիոն խումբը առավոտյան Հադրութում տանը սպանել է երկու բնակչի` մորը և նրա հաշմանդամություն ունեցող որդուն: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հայտնել է Արցախի ՄԻՊ Արտակ Բելգարյանը:
«Այսօր ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը հստակ տեղեկություններ է ստացել, որ առավոտյան Հադրութ քաղաք ադրբեջանական դիվերսիոն խմբի ներթափանցման ժամանակ այդ խմբի անդամները տանը սպանել են Հադրութի երկու բնակչի՝ մոր ու նրա հաշմանդամություն ունեցող որդուն: Այժմ աշխատանքներ ենք տանում հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ և վաղը հանդես կգանք ավելի մանրամասն տվյալներով:
Խստագույնս դատապարտելով ադրբեջանական զինված ուժերի շարունակական վայրագ հանցագործությունները Արցախի բնակչության հանդեպ՝ պահանջում եմ միջազգային հանրությունից այս դեպքն արժանացնել համարժեք արձագանքի և հետամուտ լինել հանցագործներին համապատասխան պատժի ենթարկելու հարցում»,- գրել է Բեգլարյանը:
Ներկայումս Հադրութ քաղաքը Արցախի ՊԲ վերահսկողության տակ է:
Ադրբեջանական բանակը ռազմական հանցագործություն է կատարել նաև 2016թ-ի Ապրիլյան պատերազմի ընթացքում: Ադրբեջանական զորամիավորումները գյուղում գնդակահարել էին Թալիշի բնակիչ Վալերա Խալափյանին և նրա կնոջը՝ Ռազմելային, կտրել նրանց ականջները։ Նրանք գնդակահարել էին նաեւ 1924 թվականին ծնված Մարուսյա Խալափյանին:

Azerbaijanis kill civilians in their home in Artsakh amid ceasefire
YEREVAN, OCTOBER 10, ARMENPRESS. The Azerbaijani subversive group killed two civilian people in their home – a mother and her son with disability, ARMENPRESS reports Human Rights Defender of Artsakh Artak Beglaryan wrote on his Facebook page.
‘’Today the Staff of the Human Rights Ombudsman of the Republic of Artsakh got concrete information that the subversive group which entered Hadrut town on the morning killed 2 civilians at their home – the mother and her son with disability. We are making efforts to gather more information and will publish them tomorrow.
Critically condemning the continuous severe atrocities of the Azerbaijani armed forces against the Artsakh population, I demand from the international community to give proper reaction to this cruel crime and to pursue punishing those criminals’’.
Later, President of Artsakh Arayik Harutyunyan informed that the situation in the town is under full control of the Defense Army.