Ինչպես կարող ենք թույլ տալ Թուրքիային մնալ ՆԱՏՕ-ում.Օլանդը մասնակցել է Արցախի պաշտպանության ցույցին
ԱԼՖՈՐՎԻԼ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակը վերաբերում է ոչ միայն Հայաստանին, այլև ամբողջ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանին և նույնիսկ ամբողջ աշխարհին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին ի պաշպանություն Արցախի Ալֆորվիլում կազմակերպված ակցիայի ժամանակ ասաց Ֆրանսիայի 24-րդ նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը:
«Տարիներ շարունակ շփման գծում եղել են դեպքեր, որոնք բազմաթիվ մահերի պատճառ են հանդիսացել: Բայց այսօր շփման գծի կոնֆլիկտի առջև չենք, այլ ավելի լուրջ իրադարձության` մենք պատերազմի առջև ենք: Այո, իրական պատերազմի, որը սկսվել է Ադրբեջանի կողմից, բայց կարող է շարունակվել Թուրքիայի օժանդակությամբ: Թուրքիան, որը զենք-զինամթերքից բացի, Ադրբեջան է ուղարկում նաև սիրիացի և լիբիացի վարձկաններին: Այսօր իրավիճակը ավելի է սրվել, թիրախավորվել է քաղաքացիական բնակչությունը: Սա միայն էսկալացիա չէ, սա ամբողջ Կովկասի ապակայունացում է»,- ընդգծեց Օլանդը:
Ֆրանսիայի 24-րդ նախագահի խոսքով` իր երկիրն ունի հատուկ պատասխանատվություն՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ, և պետք է շարունակի այն կրել: «Եվրոպական խորհուրդը պետք է բանաձև ընդունի և պարտադրի կողմերին հրադադար հաստատել, բայց նաև միջոցներ պետք է ձեռնարկվեն Թուրքիայի վերաբերյալ, որովհետև Թուրքիայի ամբողջ ռազմավարությունն է պատճառը, որ այսօր իրավիճակը այդպիսին է»,- նշեց Օլանդը:
Նրա համար անհասկանալի է, թե ինչպես կարող է ՆԱՏՕ-ն թույլ տալ իր անդամ երկրին Միջերկրական ծովում Հունաստանի նկատմամբ ոտնձգություններ, Սիրիայում տարածքներ գրավել և հարձակվել քրդերի վրա, ինչպես է ՆԱՏՕ-ն հանդուրժում, որ Թուրքիան մտնի Կովկաս և հրահրի ռազմական գործողություններ: «Կարճ ասած՝ այսօր նա Հայաստանում է, Ղարաբաղում, բայց վաղը կարող է լինել Բալկաններում, եթե ոչինչ չանենք: Ինչպես կարող ենք թույլ տալ Թուրքիային մնալ ՆԱՏՕ-ի կազմում, մի դաշինքի, որը հիմնված է ազատության և ժողովրդավարության սկզբունքի վրա: Այսօր եկել է պատասխանատվության ժամանակը և այն եկել է Եվրոպա և ոչ մի շանտաժ չի կարող գործի դրվել Եվրոպայում»,- եզրափակեց Օլանդը:

Former French President François Hollande attends rally in Alfortville in support for Artsakh
YEREVAN, OCTOBER 4, ARMENPRESS. The situation in Nagorno Karabakh concerns not only Armenia, but also the entire South Caucasian region and even the whole world, Former President of France François Hollande said during a rally organized in support of Artsakh in the commune ofAlfortville.
“For years incidents have taken place in the line of contact which resulted in numerous casualties. But today we are not at the conflict of the line of contact, but a more serious incident- we are before war. Yes, a real war which has started by Azerbaijan, but can continue with Turkey’s support. Turkey, which in addition to weapons is also sending Syrian and Libyan mercenaries to Azerbaijan. Today the situation has further escalated as the civilian population has been targeted. This is not an escalation only, this is destabilization of the entire Caucasus”, he said.
The 24th French President said his country has a clear responsibility as an OSCE Minsk Group Co-Chair, and should continue bearing it. “The European Council should adopt a resolution and force the sides to establish ceasefire, but measures should also be taken over Turkey because today’s situation is due to Turkey’s entire strategy”, he added.
François Hollande said he cannot understand how NATO can allow its member state to carry out encroachments against Greece, occupy territories in Syria and attack Kurds, how NATO tolerates the fact that Turkey has entered into Caucasus and provokes military operations. “To say shortly, today it is in Armenia, in Karabakh, but tomorrow it can be in the Balkans if we take no action. How we can allow Turkey to remain in the NATO, an alliance which is based on the principle of freedom and democracy. Today the time for responsibility has come and it has come to Europe and no blackmail can be used in Europe”, the former French President said.