Դա նախազգուշացման կրակ էր. Արցախի նախագահը՝ Ադրբեջանի ռազմական օբյեկտները թիրախավորելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հակառակորդն արդեն մի քանի օր է ռմբակոծում է տարբեր բնակավայրեր, այդ թվում Ստեփանակերտը՝ «Սմերչ»-ով, «Պոլոնեզ»-ով, տաբեր հրթիռային համակարգարերով. Ստեփանակրերտի օդում շարունակում են պտտվել անօդաչու սարքեր: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի ուղիղ եթերում ասաց Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը՝ հավելելով, որ  ի պատասխան այդ ամենի, առաջին անգամ իր հրամանով Արցախի զինված ուժերի համապատասխան ստորաբաժանումները հրթիռային համազարկ են տվել:
«Նշել էի ժամանակին, զգուշացրել էի ժամանակին: Ափսոսում եմ, որ մեր պատմական Գանձակ քաղաքի, Գյանջայի զինվորական տեղակայման մշտական վայրերին խփել ենք, որովհետև նրանք են պարտադրել» ,- նշեց Արայիկ Հարությունյանը:
Նա կոչ արեց ադրբեջանական կողմին ուշքի գալ, որովհետև ՊԲ-ն շարունակելու է այլ քաղաքների ռազմական օբյեկտների, և եթե անհրաժեշտություն կա՝ ավել մեծ քաղաքների ռազմական օբյեկտների հարվածել:
«Այդ կրակը եղել է նախազգուշացման կրակ»,-ասաց Արայիկ Հարությունյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ հրամայել է որոշ ժամանակ դադարեցնել կրակը քաղաքների ռազմական օբյեկտների ուղղությամբ:
«Հեռու պահեք խաղաղ բնակչությանը:  Դուք եք սկսել այս պատերազմը, դուք եք խախտել հումանիզմի կանոնները՝ թիրախավորելով խաղաղ բնակչությանը: Ժամանակ ունեք, մտածեք: Մենք շարունակելու ենք մինչև վերջ, մինչև վերջին զինվորը պատրաստ է զոհվել»,-հավելեց Արայիկ Հարությունյանը:
Հակառակորդը շարունակում է արգելված զինատեսակներից թիրախավորել խաղաղ բնակավայրերը, այդ թվում՝ մայրաքաղաք Ստեփանակերտը: Արցախի ՊԲ-ը հասցրել հզոր հարվածներ Ադրբեջանի խորը թիկունքում տեղակայված կարևորագույն ռազմական օբյեկտներին:

‘It was a warning fire’ – Artsakh President on targeting Azerbaijan’s military facilities
YEREVAN, OCTOBER 4, ARMENPRESS. Azerbaijan is bombing various settlements of Artsakh, including the capital Stepanakert with Smerch, Polonez multiple rocket launchers, various missile systems for several days. UAVs continue circulating in the air of Stepanakert, President of Artsakh Arayik Harutyunyan said live on Facebook, adding that in response to this, the respective units of the Artsakh armed forces fired a rocket salvo for the first time by his order.
“I stated it in time, warned in time. I regret that we hit the permanent military deployment places of our historic city of Gandzak, Ganja, because they forced us to that”, the President of Artsakh said.
The President called on Azerbaijani leadership to wake up, because Defense Army will continue in the direction of military facilities in other cities and if there is a need, in the direction of military facilities of bigger cities. That was a warning fire
He informed that he has ordered to stop the firing in the direction of military facilities of cities for some time.
“Keep civilians away. You have started this war, you have violated the rules of humanism by targeting the civilian population. You have time to think. We will continue to the end, up to the last soldier is ready to die”, he said.
Azerbaijan continues targeting the civilian settlements of Artsakh, including the capital Stepanakert, with prohibited weapons. The Defense Army of Artsakh delivered powerful strikes at crucial military facilities deployed deep behind the Azerbaijani lines.