Բաքվի և Անկարայի ագրեսիան հարձակում է ՄԱԿ-ի հիմնարար արժեքների դեմ. ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Մհեր Մարգարյանի հարցազրույց է տվել «Arab News Daily» պարբերականի ՄԱԿ-ի թղթակից (Նյու Յորք) Եփրեմ Քոսաիֆին՝ նշելով, որ Արցախի և Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի և Թուրքիայի ագրեսիան պարզապես հարձակում չէ հայերի դեմ, այլ հարձակում է մարդկության հիմնարար արժեքների դեմ, հարձակում ընդդեմ այն ամենի, ինչը խորհրդանշում է ՄԱԿ-ը:
«Արմենպրես»-ը ներկայացնում է հարցազրույցի ոչ պաշտոնական թարգմանությունն ամբողջությամբ։
Հարց. Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանի շուրջ վերջին բախումները ամենաթեժը դարձան 1990-ականներից հետո: Լուրջ մտահոգություններ կան` կապված տարածաշրջանային պատերազմի հնարավոր բռնկման հետ, որի մեջ կարող են ներքաշված լինել Ռուսաստանն ու Թուրքիան։ Մենք մանրամասն կզրուցենք այն մասին, թե ինչ է այնտեղ կատարվում ՄԱԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ դեսպան Մհեր Մարգարյանի հետ` Նյու Յորքում: Պարոն դեսպան, շնորհակալ եմ մեզ միանալու համար:
Վերջին մի քանի օրերի ընթացքում հակասություններ արձանագրվեցին Ֆրանսիայի և Թուրքիայի միջև` բախումների կապակցությամբ: Նախագահ Մակրոնը Թուրքիային շատ հստակ ազդակ է հղել, որ վերջինիս ռազմատենչ հայտարարություններն անընդունելի են Ֆրանսիայի համար։ Միաժամանակ, մենք տեսնում ենք, որ Ռուսաստանը ևս մատնանշում է, որ արտաքին միջամտություն կա։ «Reuters»-ը հաղորդել է, որ Թուրքիան օտարերկրյա վարձկանների է ուղարկում Լեռնային Ղարաբաղ՝ պատերազմելու: Որքանո՞վ եք մտահոգված օտարերկրյա միջամտությամբ և արտաքին ուժերով, որոնք աստիճանաբար սկսում են ներքաշվել տեղի ունեցող իրադարձությունների մեջ:
Պատասխան․ Շնորհակալ եմ այս հնարավորության համար։ Ինչպես Դուք ինքներդ արդեն նշեցիք, կան բազմաթիվ արժանահավատ տեղեկություններ արտաքին ահաբեկիչ մարտիկների և վարձկանների միջամտության վերաբերյալ, և արդեն իսկ միջազգային հանրության և նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համախագահների կողմից հստակ կոչեր են հնչել։ Օտարերկրյա վարձկանները, որոնք, ըստ էության, հավաքագրվում և տեղափոխվում են Թուրքիայի աջակցությամբ (և այո, եկեք իրերն իրենց անուններով նշենք), խիստ վնասակար տարրեր են, և դրանց գործունեությունն ու տեղափոխումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտի պետք է կասեցվի:
Հ․ Շատ է խոսվել այս հակամարտության բռնկման կամ վերսկսման ժամկետների մասին։ Ի՞նչ կարող եք ասել ժամկետների վերաբերյալ։ Ինչո՞ւ այժմ։
Պ․ Ադրբեջանի ռազմատենչ գործողություններին նախորդել է երկար տարիների ընթացքում Ադրբեջանի կողմից քաղաքական ամենաբարձր մակարդակով բացահայտորեն և հետևողականորեն քարոզած ատելության խոսքի և հայատյացության վտանգավոր հռետորաբանությունը։ Ադրբեջանի ղեկավարությունը խրախուսում էր ատելության հողի վրա կատարված հանցագործությունները և փառաբանում այդ հանցագործությունները կատարողներին։ Դրա հետ մեկտեղ նրանք միլիարդավոր դոլարներ են ծախսել մահացու հարձակողական սպառազինություն ձեռք բերելու վրա և բացահայտորեն սպառնացել Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդներին՝ խոստանալով ուժ կիրառել: Նրանց համար, ովքեր հետևել են, ամենևին անակընկալ չէր այն, որ ՄԱԿ ԳԱ 75-րդ նստաշրջանի ընդհանուր քննարկումների ժամանակ Ադրբեջանի նախագահի ելույթը ոչ միայն ատելության խոսքի դասական օրինակ էր, այլև, ինչպես մենք արդեն գիտենք, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ պատերազմի հայտարարություն` հստակ ցեղասպան նպատակներով։
Հարձակումը նաև տեղի է ունենում նոր տիպի կորոնավիրուսի համավարակով պայմանավորված համաշխարհային ճգնաժամի ֆոնին, երբ միջազգային հանրության ուշադրության կենտրոնում հիվանդության դեմ պայքարն է: Ակնհայտորեն կարելի է ենթադրել, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը որոշել է օգտվել համավարակի հետևանքով աշխարհում ի հայտ եկած խոցելիություններից՝ ինչպես նաև իր սեփական երկրի ներսում առկա անկայունությունների լույսի ներքո:
Սա պարզապես հարձակում չէ հայերի դեմ: Սա հարձակում է մարդկության հիմնարար արժեքների դեմ, հարձակում ընդդեմ այն ամենի, ինչը խորհրդանշում է ՄԱԿ-ը:
Հ․ Խոսելով ՄԱԿ-ի մասին. ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը կոչ է արել դադարեցնել բոլոր ռազմական գործողությունները և բոլոր կողմերին կոչ է ուղղել նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ։ Բնականաբար, Ադրբեջանն ու Հայաստանը հրաժարվեցին վերադառնալ բանակցությունների: Ի՞նչ կարող եք ասել այդ մասին: Ի՞նչ է անհրաժեշտ նստելու և բանակցելու համար, և, առաջին հերթին, արդյո՞ք դա հնարավոր է:
Պ․ Հայաստանը երբեք չի հրաժարվել խաղաղ բանակցություններից, մենք ընդգծել ենք նաև Լեռնային Ղարաբաղի ընտրված իշխանությունների ներկայացուցիչների` Ադրբեջանի հետ խաղաղ բանակցություններում ներգրավվելու կարևորությունը: ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարը, իրոք, կոչ է արել անհապաղ վերադառնալ բանակցություններին և դադարեցնել մարտերն ու նվազեցնել լարվածությունը: Սակայն Ադրբեջանը, կարծես, մտադիր չէ հետևելու այդ կոչին:
Կցանկանայի նաև հիշեցնել, որ ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարը գլոբալ հրադադարի կոչ էր արել COVID-19 համաճարակի վաղ շրջանում: Դեռևս մարտին նա կոչ էր արել աշխարհում դադարեցնել ռազմական գործողությունները` լռեցնել զենքերը, կասեցնել հրետանին, վերջ տալ օդային հարվածներին: Հայաստանն առաջին երկրներից մեկն էր, ով աջակցեց այս կոչին, և ավելի քան 170 երկրներ ևս միացան այդ նախաձեռնությանը: Ադրբեջանը ոչ միայն հրաժարվեց սատարել Գլխավոր քարտուղարի կոչին, այլ նաև դիմեց լայնածավալ ռազմական ագրեսիայի, ինչի ականատեսն ենք մենք այսօր:
Հ․ Ո՞րն է այսօր՝ ներկայիս պայմաններում, Մինսկի խմբի դերը: Արդյո՞ք այն դեռ ունակ է զսպելու հակամարտությունը: Արդյո՞ք ակնկալում եք, որ դրա անդամները՝ Ֆրանսիան, ԱՄՆ-ը, Ռուսաստանը, կհաղթահարեն այլ հակամարտությունների շրջանակներում ձևավորված տարաձայնությունները և կհամախմբվեն Հայաստանի շուրջ:
Պ․ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունում միջնորդություն իրականացնելու միջազգային մանդատ ունեցող միակ ձևաչափն է: Համանախագահ երկրները բազմաթիվ առիթներով արտահայտել են հակամարտության կարգավորման սկզբունքների վերաբերյալ իրենց միասնական դիրքորոշումը, և նրանք շատ հստակ հայտարարել են, որ ռազմական գործողությունները պետք է դադարեցվեն: Կոչեր են հնչել նաև արտաքին ուժերին և օտարերկրյա մարտիկների ներգրավվածության վերաբերյալ, որպեսզի վերջիններս հեռու մնան հակամարտությունից: Կարծում եմ ՝ պարզ է, թե ում են ուղղված այդ կոչերը:
Հ․ Ձեր կարծիքով, ի՞նչին է ձգտում Թուրքիան իրականում այս ամենի արդյունքում: Ո՞րն է ձեր ուղերձը միջազգային հանրությանը, և ինչպիսին են Երևանի ակնկալիքները աշխարհից՝ Թուրքիայի առումով։
Պ․ Մենք Թուրքիայի ներգրավվածությունը դիտարկում ենք որպես մեր տարածաշրջան անկայունություն արտահանելու հերթական փորձ: Մենք ականատես ենք հակամարտության գոտում թուրք զինվորականների ներգրավվածության աճին: Սա մի երևույթ է, որ պետք է դատապարտվի միջազգային հանրության կողմից: Թուրքիայի ապակայունացնող գործողությունները, թե՛ Արևելյան Միջերկրական ծովում, Մերձավոր Արևելքում, հայտնի է:
Հ․ Որքանո՞վ է այս ամենը կապված տարածաշրջանի ռազմավարական կարևոր նշանակության հետ, որն ամբողջ աշխարհին նավթ մատակարարող նավթամուղների միջանցք է հանդիսանում։ Որքանո՞վ է դա կապված այս կարևոր փաստի հետ։
Պ. Դա իրավիճակը շատ վտանգավոր է դարձնում, և, եթե Ադրբեջանը և Թուրքիան չզսպվեն, դա կարող է հանգեցնել սրման, որի հետևանքները կարող են կործանարար ազդեցություն ունենալ ամբողջ տարածաշրջանի վրա և դրանից դուրս: Ադրբեջանը և Թուրքիան պետք է խելամիտ գտնվեն և հետևեն միջազգային հանրության, ներառյալ՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի վերջին կոչերին՝ հաշվի առնելով նաև ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի երեկվա հաղորդագրությունը։ Նրանք պետք է բարեխղճորեն հանձնառու լինեն խաղաղությանը։
Հ․ Ինչպե՞ս են հայերը վերաբերվում տարածաշրջանում ընթացող հակամարտությանը, որը տասնամյակներ է տևել և բազմաթիվ կյանքերի կորստի ու տեղահանության է պատճառ է դարձել: Ի՞նչ նշանակություն ունի այս տարածաշրջանը հայերի գիտակցության մեջ:
Պ․ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը իրականացրել է իր ինքնորոշման իրավունքը 1991թ-ին: Նրանք բոլոր իրավունքներն ունեն ապրելու իրենց նախնիների պատմական հողում` առանց վախերի և օտարերկրյա հարկադրանքի: Խնդրի հիմքում ընկած է ինքնորոշման իրավունքը, որն ամրագրված է ՄԱԿ-ի կանոնադրության մեջ: Նրանք այդ իրավունքն իրացրել են հանրաքվեի միջոցով` դեռևս 1991 թվականի դեկտեմբերին՝ միջազգային իրավունքի և այդ ժամանակ գործող Խորհրդային օրենսդրության համապատասխան: Հայաստանը, որպես Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության անվտանգության երաշխավոր, կձեռնարկի բոլոր միջոցները՝ պաշտպանելու նրանց անքակտելի իրավունքները: Ամբողջ աշխարհում ապրող հայերը խիստ համախմբված են այս հարցում, քանի որ մենք՝ հայերս, չենք կարող թույլ տալ, որ Թուրքիայի կողմից խրախուսվող և աջակցվող ադրբեջանական ռազմական ագրեսիայի արդյունքում ևս մեկ ցեղասպանություն իրականացվի հայ բնակչության նկատմամբ:
Հ․ Ի՞նչ կասեք ԱՄՆ-ի մասին։ ԱՄՆ առաջնայնությունների տեսակետից` Լեռնային Ղարաբաղը, կարծեմ, 2001թ-ից ի վեր, նկատելի չէ։ Արդյո՞ք ակնկալում եք ավելի ակտիվ ամերիկյան դերակատարություն։
Պ․ Միացյալ Նահանգները Մինսկի խմբի համանախագահներից մեկն է: Մենք շատ բարձր ենք գնահատում ԱՄՆ դերը և ներգրավվածությունը՝ Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի հետ համատեղ: Միացյալ Նահանգները հստակ դիրքորոշում է արտահայտել վերջին սրացման առնչությամբ՝ կոչ անելով անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները և որպսզի արտաքին դերակատարները զերծ մնան հակամարտության մեջ ներգրավվելուց: Մենք ԱՄՆ-ից ակտիվ մասնակցություն ենք ակնկալում ՝ Մինսկի խմբի մյուս երկու համանախագահների հետ միասին:
Հ․ Ո՞վ է ցանկանում սրել այս հակամարտությունը։ Ո՞վ կարող է շահել այս հակամարտությունից։
Պ․ Դժվար է ասել, թե ում է ձեռնտու այս իրավիճակը, բայց, մի բան քաջ հայտնի է ոչ միայն փորձագիտական համայնքին և միջնորդներին, այլ նաև միջազգային հանրությանը, թե ով է իրականում հրահրում այս իրավիճակը, և ով է սկսել ռազմական գործողությունները: Մենք տարիներ շարունակ ականատես ենք եղել Ադրբեջանի կողմից ռազմական ուժի և հարձակողական սպառազինության կուտակմանը, տեսնում ենք ատելության խոսքի ուժգնացումը և ատելության սադրումը, ընդ որում` ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանում բնակվող հայերի, այլև աշխարհասփյուռ հայերի հանդեպ: Այս ամենը շատ լավ փաստագրված է և խստորեն քննադատվել է մարդու իրավունքներով զբաղվող միջազգային կառույցների կողմից: Զարմանալի չէ, որ Գլխավոր ասամբլեային ուղղված իր ուղերձում Ադրբեջանի նախագահը առանձնացրեց մի քանի հայտնի միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունների և քննադատեց դրանց՝ իր երկրում մարդու իրավունքների խախտումները դատապարտելու համար:
Հ․ Ինչպիսի՞ ուղերձ կհղեիք Ադրբեջանի նախագահին։
Պ․ Ադրբեջանի նախագահին, իրականում, մի քանի անգամ ուղերձ է հղել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ով շատ հստակ նշել էր, որ այս երկարատև հակամարտության ցանկացած լուծում պետք է ընդունելի լինի Հայաստանի ժողովրդի, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի և Ադրբեջանի ժողովրդի համար։
Սա շատ կարևոր ազդակ էր, սակայն, ադրբեջանական կողմից այն շարունակում է անարձագանք մնալ, իսկ բռնության վերջին հրահրումը ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը ունակ չէ փոխադարձաբար արձագանքելու այսպիսի կարևոր կոչին: Այսպիսով, ուղերձը բարձրաձայն ու հստակ հղվել է, այն հղվել է Հայաստանի վարչապետի կողմից: Սակայն Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի կողմից վերջերս իրականացված հարձակումներն ու ագրեսիան մեզ հույս չեն ներշնչում, որ այդ երկրի ղեկավարությունն ունակ է այդ կոչին պատշաճ արձագանքելու:

Baku’s, Ankara’s aggression is attack against UN values - Permanent Representative of Armenia to UN
YEREVAN, OCTOBER 3, ARMENPRESS. Permanent Representative of Armenia to the UN Mher Margaryan gave an interview to Arab News Daily, noting that the aggression of Azerbaijan and Turkey against Armenia and Artsakh is not just an aggression against Armenians, but against the basic values of the humanity and what the United Nations stands for.
ARMENPRES presents the non official translation of the interview.
Question: The clashes over the region of Nagorno-Karabakh have been the fiercest since 1990s.Fears are growing over a regional war that might draw in Russia and Turkey. We are going to talk in depth about what’s going on there with Ambassador Mher Margaryan, Armenia’s Permanent Representative to the United Nations in New York. Thank you so much for joining us,Ambassador.
Over the past few days, France has been sparring with Turkey over the clashes. PresidentMacron has sent a very clear message to Turkey that these war-like messages are not going to be accepted by France. At the same time, we see Russia point to the foreign interference. Reuters has reported that Turkey sending foreign fighters to fight in Nagorno-Karabakh. How concerned are you about foreign interference and outside forces slowly taking part in what’s happening right now?
Answer: Thank you for this opportunity. As you have already mentioned, there are many credible reports about the involvement of foreign terrorist fighters and mercenaries, and there have been calls from the international community, also, from the Minsk Group Co-chairs. The foreign mercenaries, who, actually, are being recruited and transported with the support of Turkey (and we have to name the names here), have been very destructive elements, and their activities and transportation to the Nagorno-Karabakh conflict zone needs to be stopped.
Q։ A lot has been said about the timing of the eruption, or re-eruption of this conflict. What can you tell us about the timing? Why now?
A: The belligerent actions of Azerbaijan have been preceded by many years of dangerous rhetoric of hate speech and Armenophobia, openly and consistently promulgated by Azerbaijan at the highest political level. The leadership of Azerbaijan has been promoting hate crimes and glorifying hate criminals. At the same time, they have been spending billions of dollars to acquire deadly offensive weaponry and openly threatening the people of Armenia and Nagorno-Karabakh with promises to use force. It comes as no surprise for those who have been following it that the statement made by the president of Azerbaijan at the General Debate of the 75th session of the General Assembly last week was not only a textbook manifestation of hate speech but also, as we have come to realize, as a declaration of war against the people of Nagorno-Karabakh, with a clear genocidal intent. The offensive also comes amidst a global crisis caused by the COVID-19 pandemic, when the international community is focused on fighting the disease. Obviously, one may think that the leadership of Azerbaijan has decided to take advantage of the global vulnerabilities caused by the pandemic, also, in light of the internal instabilities that they are experiencing. This is not just an attack against the Armenians. This is an attack against the basic norms of humanity, an attack against what the United Nations stands for.
Q։ Speaking of the United Nations. The UN Secretary-General Guterres has called for cessation of all hostilities and for all the parties to come together to a negotiating table. Of course, Azerbaijan and Armenia refused to come back to the negotiations. What can you tell us about that? What will it take to sit down and negotiate and is that a possibility, to start with?
A։ Armenia has never refused peaceful negotiations, we have been on record of encouraging, also, the participation of the representatives of the elected authorities of Nagorno-Karabakh to sit down with Azerbaijan and to engage in peaceful talks. The UN Secretary-General has, indeed called for immediate return to negotiations and to stop fighting and deescalate tensions. It doesn’t seem to be the intention of Azerbaijan to follow that call, though. I would also like to recall that the UN Secretary-General has made an appeal for an immediate global ceasefire, at the outbreak of the COVID-19 pandemic. Back in March, he was calling for pulling back the hostilities and silencing guns, stopping artillery, ending air strikes. Armenia was one of the first countries to support this appeal, and more than 170 countries supported it, too. Azerbaijan not only refused to support the Secretary-General’s appeal but also resorted to large-scale military aggression.
Q։ What is the role of the Mink Group today, in the circumstances we are living in? Is it still capable of containing the dispute effort to contain the dispute? Do you expect the members - France, US, Russia - to overcome their differences over other conflicts and maybe rally behind Armenia?
A: The OSCE Minsk Group Co-Chairmanship is the only internationally mandated format to mediate the Nagorno-Karabakh conflict. The Co-chair countries have expressed on several occasions their unified position on the principles of the resolution of the conflict and they have made it clear that the hostilities need to stop. There have also been statements by the Co-chair countries, calling for external parties and foreign fighters to stay away from the conflict. I believe it is clear who the calls are addressed to.
Q։ What do you think Turkey really wants out of all of this? What is your message to your international community on how Yerevan expects the world to deal with Turkey right now?
A։ We see the Turkish involvement as another attempt of exporting instability to our region. We have been observing increasing engagement of the Turkish military in the conflict zone. This is something that needs to be condemned by the international community. The destabilizing record of Turkey, be it in the Eastern Mediterranean, in the Middle East, is well known.
Q։ How much of this is about the strategic importance of the region, being a corridor to the oil pipelines that distribute oil to markets all over the world? How much of it has to do with this important fact?
A։ This makes the situation very dangerous and, if Azerbaijan and Turkey are not contained, it can lead to an escalation, the consequences of which can have devastating impact on the entire region and beyond. Azerbaijan and Turkey must come to their senses and head to the calls of the international community, including the recent calls of the UN Secretary General, also, bearing in mind the outcome of the UN Security Council’s meeting yesterday, and need to commit to peace, in good faith.
Q։ How do the Armenians feel about the conflict in that region that has consumed decades and caused many lives and displacement? What is the importance of this region in the consciousness of the Armenians?
A։ The people of Nagorno-Karabakh exercised their right to self-determination in 1991. They have every right to live in their ancestral historical land, without fears or foreign coercion. The right to self-determination, which is enshrined in the UN Charter, is at the core of the issue. They have exercised this right by way of a referendum, back in December 1991, in accordance with the applicable laws of the time. Armenia, as a guarantor of the security of the people of Nagorno-Karbakh, will take every measure to defend their inalienable rights. Armenians all over the world are strongly united on this matter, because we, as Armenians, we cannot allow another genocide to be perpetrated against the Armenian population in course of the Azerbaijani military aggression encouraged and supported by Turkey.
Q։ What about the United States? The United States has not prioritized the Nagorno-Karabakh since 2001, I believe. Do you expect a more active American role?
A: The United States is one of the Co-chairs of the Minks Group. We very much appreciate their role and engagement, along with that of Russia and France. The United States has been vocal on the recent escalation, calling for immediate cessation of hostilities and discouraging external actors from getting involved in this conflict. We would very much wish to see a stronger engagement, together with the other two Co-chairs of the Minsk Group.
Q։ Do you see the region, being what it is right now, with all the conflicts in the Eastern Mediterranean, the conflict with Iran - your Prime Minister talked today to the President of Iran - do you think all of these may be an incentive for the United States to move Nagorno-Karabakh up on its priorities?
A։ We hope it is on the list of priorities, and we hope the Co-chair countries will continue to have a unified, cohesive position on the principles of the resolution of the conflict.
Q։ Who wants this conflict to escalate? Who is benefiting from this conflict?
A։ It is hard to say who would benefit from this conflict but apparently it is well known who is instigating this conflict and who has started it, not only to the expert community and the mediators but also to the larger international community. We have been observing years of accumulation of military build-ups and offensive weaponry by Azerbaijan, observing the escalation of hate speech and instigation of hatred against the Armenians, not only those who live in Nagorno-Karabakh and Armenia but Armenians in general, all over the world. Those are very well-documented facts, strongly criticized by the international organizations. It is no surprise that in his address to the General Assembly, the President of Azerbaijan singled out several prominent international human rights organization and criticized them for condemning the human rights violations in that country.
Q։ Can you send a very direct message to the Azeri president?
A։ In fact, the message to the Azeri president has been sent several times by the Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan who made it very clear that any solution to this long-standing conflict must be acceptable to the people of Armenia, to the people of Nagorno Karabakh and to the people of Azerbaijan (he also clearly mentioned that this should be without prejudice to the order to the parties concerned). This very strong and very important message, however, has not been reciprocated by the Azerbaijani side. Instead, the recent instigation of violence by the leadership of this country gives very little assurance that they are able to reciprocate such a call. So, the message has been expressed loudly and clearly by the Prime Minister of Armenia. It has not been reciprocated, and the recent reckless attacks and aggression against Nagorno-Karabakhleads us to believe it will not be reciprocated any time soon.