Հակամարտության սրման համար Ադրբեջանի լիարժեք պատասխանատվության մասին հստակ ապացույց կա. Ալմագրո
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկյան պետությունների կազմակերպությունը վերջին 5 տարիներին ուշիուշով հետևել է Ադրբեջանի միակողմանի սպառազինության մրցավազքին, դա ԼՂ ուղղությամբ զինված վերջին ագրեսիայի նախապատրաստումն է եղել. հակամարտության սրման հարցում Ադրբեջանի լիարժեք պատասխանատվության վերաբերյալ հստակ ապացույց կա: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնել է Ամերիկյան պետությունների կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Լուիս Ալմագրոն՝ Միացյալ Նահանգներում Ադրբեջանի դեսպան Էլին Սուլեյմանովին ուղղված նամակում:
Նա նախ նշել է, որ դեսպանին գրում է՝ ի պատասխան ԼՂ-ի վրա ռազմական հարձակումների վերաբերյալ Ամերիկյան պետությունների կազմակերպության հայտարարության արձագանքի:
«Վերջին 5 տարիների ընթացքում մենք ուշիուշով հետևում ենք ձեր երկրի միակողմանի սպառազինության մրցավազքին, դա խորը մտահոգության առիթ է, քանի որ այս սրումն անկասկած նախապատրաստումն էր՝ Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկված այս զինված ագրեսիայի համար: Ագրեսիայի և հակամարտության սրման հարցում ձեր լիարժեք պատասխանատվության վերաբերյալ հստակ ապացույց կա: Ֆրանսիան հայտարարություն է արել՝ վկայելով, որ Թուրքիան ուղարկել է ISIS-ի հետ փոխկապակցված 300 իսմալիստների՝ հակամարտության մեջ միանալու ադրբեջանական զինված ուժերին»,-նշել է Ալմագրոն:
Նա նաև նկատել է, որ Միացյալ Նահանգների պետդեպը ևս հաստատել է Թուրքիայից հարյուրավոր սիրիացի վարձկանների ներկայությունը՝ Ադրբեջանին աջակցելու համար: Բացի այդ, Բրյուսելում վերջին հանդիպմանը եվրոպացի առաջնորդները դատապարտել են ցանկացած արտաքին միջամտություն: «Հակամարտությունում թուրքական օդուժի մասնակցության հետ կապված ապացույցը բացարձակ դատապարտելի է»,-նշել է Ալմագրոն:
Նա նկատել է, որ Հայաստանն արդեն արտահայտել է իր պատրաստակամությունը՝ ընդունելու բանակցությունները: «Հիմա միջազգային խաղաղության և կայունության նկատմամբ ձեր պատասխանատվությունն է՝ ընդունել նույնը»,-ասել է նա:
Ալմագրոն շեշտել է, որ այն հայտարարությունը, որին Ադրբեջանի դեսպանը հղում է անում նամակում, թողարկվել է Ամերիկյան պետությունների կազմակերպության գլխավոր քարտուղարության կողմից, որն ինքը պատիվ ունի ղեկավարելու և որը խիստ դատապարտում է ռազմական ագրեսիան, հատկապես այն հարձակումները, որոնք ուղղված են խաղաղ բնակչության դեմ և կոչ է անում դադարեցնել ռազմական գործողությունները:
«Ինքնորոշման հիմնական ուղերձը՝ մի սկզբունք, որը դուք որոշել եք անտեսել,  հակամարտությունների խաղաղ կարգավորում՝ մեկ այլ սկզբունք, որը դուք որոշել եք անտեսել: Այն, ինչ ես համարում եմ անհամատեղելի ինքնորոշման և խաղաղության և կայունության սկզբունքների հետ, Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղ բնակչության դեմ վերջերս կատարված ռազմական հարձակումներն են և բանակցային գործընթացին միջամտող, սպառնացող օտարերկրյա փոփոխականները»,-գրել է նա:
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հաղորդել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում քաղաքացիական ենթակառուցվածքները թիրախավորվում են: «Ըստ ՀՀ կառավարության՝ խաղաղ բնակչության դեմ այս հանցավոր հարձակումներն իրականացրել է ձեր երկիրը ՝ թուրք ռազմական մասնագետների հետ միասին: Ինչպես մենք նշել էինք 2020-ի սեպտեմբերի 27-ին մեր հռչակագրում, որպես ռազմական թիրախ՝ քաղաքացիական անձանց վրա հարձակվելու պրակտիկան պետք է արգելվի, դա զինված հակամարտությունը կարգավորող հիմնական կանոնների լիակատար խախտում է»,-շեշտել է նա:
Ամերիկյան պետությունների կազմակերպությունը հավատարիմ է Լեռնային Ղարաբաղում վերջերս տեղի ունեցած ռազմական ագրեսիային վերաբերող իր հայտարարությանը և կրկնում է բանակցային գործընթացը վերաակտիվացնելու անհրաժեշտությունը՝ ԵԱՀԿ  Մինսկի խմբի շրջանակներում: «Կարծում ենք, որ այս հակամարտությունը կարող է լուծվել միայն բանակցային գործընթացի միջոցով, որը հիմնված է միջազգային իրավունքի և Հելսինկյան համաձայնագրերում ամրագրված սկզբունքների վրա»,-ասել է Ալմագրոն ու  իր անկեղծ ցավակցությունը հայտնել երկու կողմերի զոհերի համար:

Есть доказательство полной ответственности Азербайджана за эскалацию конфликта: Альмагро
Организация американских государств в течение последних 5 лет следила за односторонней гонкой вооружений Азербайджана. Это была подготовка к этой вооруженной агрессии в направлении Нагорного Карабаха. Есть явные доказательства полной ответственности Азербайджана за эскалацию конфликта. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил генеральный секретарь Организации американских государств Луис Альмагро в письме послу Азербайджана в США Элин Сулейманову.
Он в первую очередь упомянул, что написал послу в связи с заявлением Организации американских государств о военных нападениях на Нагорный Карабах.
“Последние 5 лет мы внимательно следим за односторонней гонкой вооружений в Вашей стране. Это вызывает глубокую озабоченность, поскольку эта эскалация, несомненно, была подготовкой к этой вооруженной агрессии со стороны Азербайджана. Есть четкие свидетельства Вашей полной ответственности за агрессию и эскалацию конфликта. Франция выступила с заявлением, в котором говорится, что Турция отправила в зону конфликта 300 исламистов, связанных с ИГИЛ, для того, чтобы они присоединились к азербайджанским вооруженным силам”, - заявил Альмагро.
Он отметил, что Госдепартамент США подтвердил присутствие сотен сирийских наемников из Турции для оказания поддержки Азербайджана. Кроме того, на недавней встрече в Брюсселе европейские лидеры осудили любое иностранное вмешательство. “Доказательства причастности турецких ВВС к конфликту полностью осуждаемы”, - сказал Альмагро.
В письме отмечено, что Армения уже выразила свою готовность к переговорам. “Теперь ради мира и стабильности Вы должны сделать то же самое”.
Альмагро подчеркнул, что заявление, на которое он ссылается в письме послу Азербайджана, было сделано генеральным секретариатом Организации американских государств, которым он имеет честь руководить. В заявлении Организация американских государств решительно осуждает военную агрессия, особенно нападения на мирных жителей и призывает положить конец боевым действиям. “Главный посыл самоопределение - это один принцип, который Вы предпочли игнорировать, мирное урегулирование конфликтов - это другой принцип, который Вы также проигнорировали. Я считаю, что  военные нападения на гражданское население в Нагорном Карабахе несовместимы с принципами самоопределения, мира и стабильности, они мешают процессу переговоров”, - написал он.
“МИД Армении сообщил, что нападению подвергается гражданские инфраструктуры Нагорного Карабаха. Согласно заявлению правительства Армении, эти преступные нападения на мирных жителей были совершены Вашей страной совместно с турецкими военными специалистами. Как мы заявили в нашем заявлении от 27 сентября 2020 года, практика нападения на мирных жителей в качестве военной цели должна быть запрещена, это является полным нарушением основных правил, регулирующих вооруженный конфликт”, - сказал он.
Организация американских государств привержена своему недавнему заявлению о военной агрессии в Нагорном Карабахе и вновь заявляет о необходимости возобновления переговорного процесса в рамках Минской группы ОБСЕ. “Мы считаем, что этот конфликт может быть разрешен только путем переговоров, основанных на принципах международного права, закрепленных в Хельсинкских соглашениях”, - сказал Альмагро, выразив свои искренние соболезнования жертвам с обеих сторон.