Փնտրտուք՝ մութ սենյակում․ Ովքե՞ր և ինչո՞ւ են քրդական կուսակցությունը փնտրում այնտեղ, որտեղ այն չկա
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Երբեք այդքան չեն ստում, որքան պատերազմի ժամանակ, որսից հետո և ընտրություններից աոաջ»,- մի առիթով գրել է Օտտո ֆոն Բիսմարկը։ Թուրքական ու ադրբեջանական քարոզչությունը, կարծես, զբաղված է այս թևավոր խոսքը ձևափոխելու գործով, քանի որ սուտը մեկնարկել է ոչ թե ռազմական գործողություններին զուգահեռ, այլ դրանցից շատ ավելի առաջ։ Խոսքն այստեղ վերաբերում է Արցախի դեմ սանձազերծված հարձակմանը նախորդող շրջանին, երբ թուրքական լրատվամիջոցները միաբերան սկսեցին կրկին ստել։ Այս անգամ, շրջանառության մեջ դրվելու համար ընտրվել էր ամենամեծ ու թուրքական հասարակության համար ամենասարսափելի սուտը, թե իբր Քուրդիստանի աշխատավորական կուսակցության մարտիկները տեղափոխվում են Արցախ: Այժմ մի փոքր նախապատմություն։
Ռազմական գործողությունների մեկնարկից երկու օր առաջ, թուրքական կառավարամերձ «Յենի շաֆաք» օրաթերթը, վկայակոչելով ադրբեջանական լրատվամիջոցները, գրեց, թե դրանց տեղեկություններով Սիրիայից ու Իրաքից Լեռնային Ղարաբաղ են անցնելու քուրդ զինյալներ, իբր Ադրբեջանի տարածքում պայթեցումներ, սաբոտաժ ու դիվերսիոն գործողություններ իրականացնելու համար։ Այս անհեթեթությունը «միջազգայնացնելու» առաքելությունը դրվել էր «Սաբահ» օրաթերթի անգլալեզու տարբերակի ուսերին, որն էլ իր երևակայությանն ազատ թռիչք էր տվել։
Թերթի ծավալուն հոդվածում գրվել էին անուններ, վկայակոչվել տարբեր, հիմնականում թուրքական ու ադրբեջանական պաշտոնական ու կիսապաշտոնական, իրական ու երևակայական հասկացություններ, հնարվել էին հայ- քրդական գաղտնի պայմանագրեր ու այդ ամենը եզրափակվել էր թուրք- ադրբեջանական վերջին զորավարժությունների մասին հիշեցումներով։ Ամեն դեպքում, հոդվածի ընթերցումը նկարագրում էր այնպիսի խառն ու բարդ դիվանագիտական, քաղաքական ու լոգիստիկ քայլ, որ այդպիսի ջանքերի դեպքում, թերևս հնարավոր լիներ հասնել Սևրի դաշնագրի ամբողջական ու անվերապահ իրականացմանը։
Հետո, ինչպես մնացած կեղծ լուրերի դեպքում, բացառապես թուրքական լրատվամիջոցները, բացառապես իրարից արտատպելով տարածեցին տեղեկությունն ու իրենց միկրոաշխարհում հարցը համարեցին փակված։ Թուրքական քարոզիչները կարող էին հաջողություն համարել, որ մի քանի այլ լրատվամիջոցների վիճահարույց հրապարակումներում (եգիպտական «Մահմեդական եղբայրներ» ահաբեկչական կազմակերպությանը հարող մի թերթ, ռուսական առցանց մի քանի հարթակ և այլն), իրենց աշխարհացունց ապատեղեկատվությունն արտատպվեց։ Լրատվական մեյնսթրիմը ուղղակի անտարբեր անցավ այս ամենի կողքով։
Քրդական աշխատավորական կուսակցության հետ անձի կամ պետության կապերլը թուրքական հասարակությունում ունենում է կատաղեցնող ազդեցություն։ 1978-ին ստեղծված ու Թուրքիայում օրենքից դուրս համարվող Քուրդիստանի աշխատավորական կուսակցությունը (PKK) սոցիալիստական ուղղվածության կուսակցություն է, որի առաջնորդ Աբդուլլահ Օջալանը գտնվում է անազատության մեջ։ Նախկինում անկախ քրդական պետություն ստեղծելու նպատակն ունեցող, այդ նպատակի իրականացման համար զինյալ պայքար մղած կուսակցությունը, այժմ ավելի համեստ պահանջներ է առաջ քաշում, որոնք Անկարան կրկին մերժում է։ Թուրքական հասարակության համար քրդական հարցի ցանկացած արծարծում ընկալվում է, որպես երկրի մասնատման վտանգ։ Թուրքիայի խորհրդարանի մաս կազմող Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցությանը (որի անդամ է նաև Կարո Փայլանը) դեմոնացնելու ու դրա նկատմամբ թշնամանք բորբոքելու համար Անկարան կուսակցության անունը կապում է PKK-ի հետ։
Հայաստանի, հայ ժողովրդի ու Քրդական աշխատավորական կուսակցության մասին փոխկապակցվածության խոսակցությունները Թուրքիայում նորություն չեն։ Այդպիսիք եղել են Քուրդիստանի աշխատավորական կուսակցության հիմնադրման օրվանից։ Անկարայի քարոզչամիջոցներն անգամ «հայացրել» են Աբդուլլահ Օջալանին ու նրան կնքել Արթին Հակոբյան անուն- ազգանունով։ 1992-1994թթ․ ազատամարտի տարիներին Թուրքիան ու թուրքական մամուլը հարյուրավոր անգամներ խոսել է PKK ներկայությունից՝ Արցախում։ Հարյուրավոր անգամներ խոսել է, բայց որևէ անգամ ոչինչ չի կարողացել ապացուցել։ Իսկ չի կարողացել մի պարզ պատճառով։ Նման ոչ մի փաստ չի եղել։ Հայաստանում ու Արցախում էլ, մշտապես հստակ հասկացել են Թուրքիայի նպատակը ու երբևէ առիթ չեն տվել այդ շահարկումներին, ոչ 1990-ականներին, ոչ 2016-ի ապրիլին և ոչ էլ հիմա։
Օրեր առաջ էլ, պարզից էլ պարզ էր, որ Թուրքիան ու Ադրբեջանը պատրաստվում էին ռազմական գործողությունների ակտիվացմանը և այդ ակտիվությունը արդարացնելու, ինչպես նաև Թուրքիայի կողմից Հայաստանի դեմ, ինչու չէ, ռազմական ներխուժման համար հիմքեր։ PKK-ի անունը շրջանառելով Անկարան, հավանաբար, աչքի առաջ ուներ նաև 1974թ․ Կիպրոս իրականացրած ներխուժումը Հայաստանի նկատմամբ ինչ-որ մի պահի կիրառելու նկրտումները։ Այդ ծրագրի իրականացմանը, սակայն, խանգարեց համաշխարհային կոշտ արձագանքը՝ Թուրքիայի գործողություններին տարածաշրջանում, և որ ամենակարևորն է հայ զինվորի հերոսական կեցվածքը՝ ռազմաճակատում։
Երկրորդ գործոնը ավելի առարկայական է․ Բաքուն ու Անկարան չկարողացան թաքցնել Սիրիայից Թուրքիայի՝ վարձկաններից բաղկացած կրիպտոբանակի տեղափոխումն Ադրբեջան։ Դա նշանակում է, որ, ըստ էության Թուրքիան ու Ադրբեջանը, որպես պետություններ, թե դե ֆակտո, թե դե յուրե, ներքաշվել են միջազգային ջիհադիստական ահաբեկչական ցանցի մեջ (Արդարության համար, պետք է ասել, որ այդօրինակ հանցավոր մեխանիզմների մեջ նրանք մերկացվել են դեռ 1990-ականներին), ինչը վաղ թե ուշ ունենալու է շատ ծանր քաղաքական ու իրավական հետևանքներ։
Այդ իսկ պատճառով էլ «մութ սենյակում» փնտրում են Քրդական աշխատավորական կուսակցությանը, որն այնտեղ չկա։

Поиски в тёмной комнате. Кто и почему ищeт курдскую партию там, где её нет.
«Никогда столько не врут, как во время войны, после охоты и перед выборами», - написал по какому-то поводу Отто фон Бисмарк. Турецкая и азербайджанская пропаганда, кажется, занята делом преобразования этого крылатого выражения, поскольку ложь началась не параллельно с боевыми действиями, а намного раньше их. Речь здесь идёт о периоде, предшествовавшем развязанной против Арцаха агрессии, когда турецкие средства массовой информации в один голос вновь начали лгать. На этот раз для того, чтобы пустить в оборот, была выбрана самая большая и самая ужасная для турецкой общественности ложь, о том, что бойцы Рабочей партии Курдистана, якобы, перебрасываются в Арцах. Сейчас немного предыстории.
За два дня после начала боевых действий проправительственная турецкая газета «Йени шафак», ссылаясь на азербайджанские сми, написала, что по их сведениям, из Сирии и Ирака в Нагорный Карабах будут переброшены курдские боевики, якобы, для осуществления на территории Азербайджана взрывов, саботажа и диверсионных действий. Миссия вывести этот вздор на международный уровень была возложена на плечи англоязычной версии газеты «Сабах», которая и дала свободный полёт своей фантазии.
В пространной статье газеты были написаны имена, приводились разные, в основном, турецкие и азербайджанские официальные и полуофициальные, реальные и вымышленные учреждения, сочинялись тайные армяно-курдские соглашения и всё это завершалось напоминаниями о последних турецко-азербайджанских военных учениях. В любом случае, в статье описывался такой запутанный и сложный дипломатический, политический и логистический шаг, что в случае подобных усилий, вероятно, можно было бы достигнуть полной и безоговорочной реализации Севрского договора.
Потом, как и в случае остальных фейк-новостей, исключительно турецкие сми, исключительно перепечатывая друг у друга, распространили информацию и в своём микромире вопрос закрытым. Турецкие пропагандисты могли считать успехом, что в спорных публикациях нескольких других средств массовой информации (одна тяготеющая к египетской террористической организации «Братья мусульмане» газета, несколько российских он-лайн платформ и т.д.), их потрясающая мир дезинформация была перепечатана. Журналистский мейнстрим, просто, безразлично прошёл мимо всего этого.
Увязывание личности или государства с Курдской рабочей партией оказывает на турецкую общественность разъяряющее влияние. Созданная в 1978 году и считающаяся в Турции вне закона Курдская рабочая партия (РКК) – партия социалистической направленности, лидер которой Абдулла Оджалан находится в заключении. В прошлом имевшая цель создания независимого курдского государства, ведшая вооружённую борьбу ради достижения этой цели партия, сейчас выдвигает более скромные требования, которые Анкара вновь отвергает. Любое упоминание курдского вопроса турецкой общественностью воспринимается как угроза расчленения страны. Для того, чтобы демонизировать входящую в парламент Турции Демократическую партию народов (членом которой является также Каро Пайлян) и вызвать к ней вражду Анкара увязывает имя этой партии с РКК.
В Турции разговоры о взаимосвязи между Арменией, армянским народом и Курдской рабочей партией – не новость. Они были со дня основания Курдской рабочей партии. Пропагандистские средства Анкары даже «обармянили» Абдуллу Оджалана и окрестили его именем и фамилией Артин Акобян. В годы освободительной борьбы 1992-1994гг. Турция и турецкая пресса сотни раз говорили о присутствии РКК в Арцахе. Сотни раз говорили, но ни разу ничего не смогли доказать. А не смогли по одной простой причине. Ни одного подобного факта не было. А в Армении и Арцахе всегда чётко понимали цель Турции и никогда не давали повода на этом спекулировать – ни в 1990-ых, ни в апреле 2016-го, ни сейчас.
И несколько дней назад яснее ясного было, что Турция и Азербайджан готовились к активизации военных действий и готовили основания для оправдания этой активности, а также, почему нет, основания для военного вторжения со стороны Турции против Армении. Запустив в оборот имя РКК, Анкара, вероятно, имела перед глазами также стремление в какой-то момент применить в отношении Армении схему осуществлённой в 1974г. Кипрской интервенции. Реализации этой программы, однако, помешала жёсткая всемирная реакция на действия Турции в регионе и, что самое важное, героическая стойкость армянского воина на поле боя.
Второй фактор более предметен: Баку и Анкара не смогли скрыть перемещение из Сирии в Азербайджан криптоармии, состоящей из турецких наёмников. Это означает, что, по сути, Турция и Азербайджан, как государства, и де-факто, и де-юре втянулись в международную джихадистскую террористическую сеть (ради справедливости, нужно сказать, что их участие в подобных преступных механизмах было обнажено ещё в 1990-ые годы), что рано или поздно будет иметь очень тяжёлые политические и правовые последствия.