Վրաստանի վարչապետն առաջարկել է Երևանի և Բաքվի միջև երկխոսություն անցկացնել Թբիլիսիում
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Վրաստանի վարչապետ Գեորգի Գախարիան հայտարարել է, որ Թբիլիսին պատրաստ է ընդունել Հայաստանի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչներին՝ կողմերի միջև երկխոսության համար: «Արմենպրես» հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է Netgazeti.ge-ն:
Գախարիան ասել է. «Տարածաշրջանում խաղաղության արագ հաստատումը մեր ընդհանուր շահն է»:
Նա շեշտել է, որ Վրաստանը բարիդրացիական հարաբերություններ ունի և Ադրբեջանի, և Հայաստանի հետ: «Պատմականորեն Վրաստանում բնակվող մեր ադրբեջանցի և հայ համաքաղաքացիները միշտ էլ մեծ դեր են ունեցել մեր երկրի և տարածաշրջանի զարգացման և ամրապնդման գործում»,-հավելել է Վրաստանի վարչապետը:
Արցախի հետ շփման գծի ողջ երկայնքով սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտյան Ադրբեջանն ակտիվ հրետակոծություն է սկսել: Հրետակոծվում են նաև խաղաղ բնակավայրերը, դպրոցները, այդ թվում մայրաքաղաք Ստեփանակերտը: Ադրբեջանի հարձակման հետևանքով Արցախում ընդհանուր առմամբ զոհվել է 7 քաղաքացի: Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն թիրախավորել է նաև ՀՀ զինվորական և քաղաքացիական ենթակառուցվածքները, որի արդյունքում Վարդենիսի շրջանում սպանվել է 1 քաղաքացիական անձ և այրվել է քաղաքացիական ավտոբուս` Ադրբեջանի ԶՈՒ-ին պատկանող ԱԹՍ-ի հարվածից: Հայկական Զինուժն ունի 80 զոհ և շուրջ 120 վիրավոր տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներով։ ՀՀ-ում և Արցախում հայտարարվել է ռազմական դրություն և ընդհանուր զորահավաք։ Արցախի ուղղությամբ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված գործողությունների արդյունքում, ճշտված տեղեկություններով, ադրբեջանական կողմն ունի մարդկային ավելի քան 790 կորուստ և 1900 վիրավոր: Հակառակորդը կորցրել է 75 անօդաչու թռչող սարք, 7 ուղղաթիռ, 137 տանկ և զրահատեխնիկա, 1 ինքնաթիռ, 82 ավտոտրանսպորտ, 3 ինժեներատեխնիկական ծանր զրահատեխնիկա, 4 զրահափոխադրիչ: Ոչնչացվել են հակառակորդի մեծ թվով կենդանի ուժ, սպառազինություն և ռազմական տեխնիկա, այդ թվում՝ «ՏՕՍ-1Ա» ծանր հրանետային համակարգ:

Премьер-министр Грузии предложил провести в Тбилиси диалог между Ереваном и Баку
Премьер-министр Грузии Георгий Гахария заявил, что Тбилиси готов принять представителей Армении и Азербайджана для проведения диалога между сторонами. Как сообщает «Арменпресс», об этом сообщает “Netgazeti.ge”.
Гахария заявил: “В наших общих интересах быстрее установить в регионе мир”.
Он подчеркнул, что Грузия имеет добрососедские отношения как с Азербайджаном, так и с Арменией. “Исторически и армяне, и азербайджанцы, проживающие в Грузии, всегда играли большую роль в укреплении и развитии нашей страны и региона”, - добавил Георгий Гахария.
Ранним утром 27 сентября Азербайджан по всей линии соприкосновения с Арцахом начал вести активный обстрел. Обстрелу подвергаются и мирные населенные пункты, школы, в том числе и в столице Степанакерте. В результате азербайджанского нападения в Арцахе погибли 4 мирных жителя: 2 ребенка, 1 женщина и 1 мужчина. Вооруженные силы Азербайджана также нанесли удары по военно-гражданской инфраструктуре Республики Армения. БПЛА, принадлежащим ВС Азербайджана был убит мирный житель и подожжен гражданский автобус. Вооруженные силы Армении имеют 80 погибших и около 120 раненых с повреждениями различной степени тяжести. В Республике Армения и в Арцахе объявлено военное положение и всеобщая мобилизация. В результате военных действий, развязанных Азербайджаном в направлении Арцаха, на данный момент, согласно уточненной информации, с азербайджанской стороны есть более 790 погибших и 1 900 раненых. Противник потерял 74 БПЛА, 7 вертолетов, 137 танков, 1 самолет, 82 единицы автотранспорта, 3 единицы тяжелой инженерно-технической бронетехники и 4 бронетранспортера. Уничтожено большое количество живой силы, вооружения и военной техники противника, в том числе тяжелая огнеметная система “ТОС-1А”.