Իսրայելի խորհրդարանը հավանություն է տվել կարանտինի ժամանակ բողոքի ցույցերի սահմանափակմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի խորհրդարանը (Կնեսետ) սեպտեմբերի 30-ին հավանություն Է տվել այն օրենքին, որը նախատեսում Է կորոնավիրուսի դեմ պայքարի միջոցառումների շրջանակներում սահմանափակումներ մտցնելու հնարավորություն՝ ցույցեր անցկացնելիս: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է The Times of Israel հրատարակությունը:
Օրենքը երկրի կառավարությանն օժտում Է բողոքի ակցիաներին մասնակցելու համար երկրի բնակիչներին իրենց տնից մեկ կիլոմետրից ավելի հեռանալն արգելելու իրավունքով, ինչպես նաեւ փողոցներում հավաքների մասնակիցների առավելագույն թվաքանակը սահմանափակում Է մինչեւ 20:
Հրատարակությունը նշում Է, որ այդ օրենքը, մասնավորապես, վերաբերելու Է բողոքի ամենշաբաթյա ակցիաներին, որոնք երկրի բնակիչները կազմակերպում են Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նաթանյահուի նստավայրի մոտ: Սեպտեմբերի կեսերին Իսրայելում համազգային կարանտինի ռեժիմ Էին սահմանել կորոնավիրուսով վարակվելու դեպքերի աճի պատճառով: Ենթադրվում Է, որ այն կգործի մինչեւ հոկտեմբերի 10-ը երեք ազգային տոների ժամանակ:
Բնակիչները պետք Է մնան տնից մեկ կիլոմետր շառավղով հեռավորությամբ, իսկ բոլոր մասնավոր ձեռնարկությունները փակվելու են, բացի նրանցից, առանց որոնց չի կարելի ապրել:
Նախօրյակին՝ սեպտեմբերի 29-ին, առողջապահության նախարար Յոել Էդելշտեյնը հայտարարել Է, որ հայտարարված լոքդաունն ավարտվելուց հետո հոկտեմբերի 10-ին բոլոր սահմանափակումները միանգամից չեն վերացվելու, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Парламент Израиля одобрил ограничения на протесты во время карантина
Парламент Израиля (Кнессет) одобрил в среду закон, предусматривающий возможность введения ограничений при проведении уличных демонстраций в рамках мер по борьбе с коронавирусом. Как передает Арменпресс, об этом сообщает издание The Times of Israel.
Закон наделяет правительство страны правом запрещать жителям страны отдаляться от их дома более чем на один километр, чтобы принять участие в протестах, а также ограничивать максимальное количество участников собраний на улице до 20 человек.
Издание указывает, что этот закон, в частности, коснется еженедельных акций протеста, которые устраивают жители страны у резиденции премьера Израиля Биньямина Нетаньяху.
В середине сентября в Израиле ввели режим общенационального карантина из-за роста случаев заражения коронавирусом. Предполагалось, что он будет действовать на время трех национальных праздников до 10 октября. Жители должны оставаться в радиусе одного километра от дома, а все частные предприятия, кроме тех, без которых нельзя обойтись, закрыты.
Накануне, 29 сентября, глава Минздрава Йоэль Эдельштейн заявил, что после завершения объявленного локдауна 10 октября все ограничения не будут отменены разом.