Եվրամիությունը 10 երկիր Է թողել սահմանները բացելու ցուցակում
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիության խորհուրդը որոշում Է ընդունել առանց փոփոխությունների թողնել 10 օտարերկրյա պետությունների ցուցակը, որոնց հետ Միության երկրներին թույլատրված Է բացել արտաքին սահմանները, ԱՄՆ-ը եւ Ռուսաստանն այդ ցուցակի մեջ չեն մտնում: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, սեպտեմբերի 30-ին այդ մասին ՏԱՍՍ-ին Բրյուսելում հայտնել Է Եվրոպայի մի դիվանագիտական աղբյուր: «Եղել Է ցուցակի վերանայում, ոչ մի կարգի փոփոխություններ չկան»,- ասել Է նա: Ցանկի մեջ են մտնում Ավստրալիան, Վրաստանը, Կանադան, Նոր Զելանդիան, Ռուանդան, Թաիլանդը, Թունիսը, Ուրուգվայը, Հարավային Կորեան, Ճապոնիան:
Չինաստանն այդ ցանկում ներառված Է մնում «պայմանականորեն», այսինքն՝ նա համապատասխանում Է բոլոր համաճարակաբանական չափանիշներին մարդատար հաղորդակցության վերսկսման համար, սակայն ինքը ԵՄ-ի հետ սահմաններն առայժմ բացել մտադիր չԷ: Այսպիսով, չի կատարվում փոխադարձության բազային սկզբունքը, ուստի ԵՄ-ի խորհուրդն առայժմ նույնպես իր քաղաքացիներին թույլ չի տալիս ուղեւորություններ ՉԺՀ: Այսպես կոչված սպիտակ ցուցակի առաջին տարբերակը ԵՄ-ի խորհուրդը հաստատել Է հունիսի 30-ին, դրա մեջ Է մտել 14 երկիր, գումարած Չինաստանը: Հուլիսի կեսերին Եվրամիության խորհուրդը ցանկը կրճատեց մինչեւ 12 պետություն՝ դրանից հանելով Սերբիան եւ Չեռնոգորիան:
Հուլիսի 30-ին ընդունվել Է ցուցակի երրորդ խմբագրումը, դրանից հանվել Է Ալժիրը, իսկ օգոստոսի 8-ին՝ չորրորդն՝ առանց Մարոկոյի: Այդ ժամանակից ի վեր փաստաթուղթը չի փոխվել: Այն կրում Է հանձնարարական բնույթ, այսինքն՝ ԵՄ-ի պետությունները կարող են իրենց հայեցողությամբ բացել կամ չբացել սահմանները սպիտակ ցուցակից ցանկացած երկրների հետ, բայց չպետք Է վերսկսեն հաղորդակցությունը դրանում բացակայող պետությունների հետ: Ցուցակը պետք Է նորացվի միջին հաշվով երկու շաբաթը մեկ անգամ:

Евросоюз оставил 10 стран в списке для открытия границ
Совет ЕС принял решение оставить без изменений список из 10 иностранных государств, с которыми странам сообщества разрешено открыть внешние границы, США и Россия в этот список не входят. Об этом сообщил ТАСС в среду европейский дипломатический источник в Брюсселе.
"Был пересмотр списка, изменений никаких нет", - сказал он.
В перечень входят Австралия, Грузия, Канада, Новая Зеландия, Руанда, Таиланд, Тунис, Уругвай, Южная Корея, Япония. Китай остается включен в этот список "условно", то есть он соответствует всем эпидемиологическим критериям для возобновления пассажирского сообщения, однако сам границы с ЕС пока открывать не намерен. Таким образом, не выполняется базовый принцип взаимности, поэтому Совет ЕС пока также не разрешает своим гражданам поездки в КНР,сообщает Арменпресссо ссылкой на Тасс.
Первая версия так называемого белого списка была утверждена Советом ЕС 30 июня, в него вошли 14 стран плюс Китай. В середине июля Совет ЕС сократил перечень до 12 государств, исключив из него Сербию и Черногорию. 30 июля была принята третья редакция списка, из него был исключен Алжир, а 8 августа - четвертая, без Марокко. С тех пор этот документ не менялся.
Он носит рекомендательный характер, то есть государства ЕС могут по своему усмотрению открыть или не открывать границы с любыми странами из белого списка, но не должны возобновлять сообщение с отсутствующими в нем государствами. Список должен обновляться в среднем раз в две недели.