Թուրքիան պետք է բացառվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կազմից. Արցախի ԱԳՆ-ի հայտարարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ՞ Թուրքիան երկար ժամանակ ակտիվորեն փորձում է օգտագործել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը Հարավային Կովկասում իր ապակառուցողական արտաքին քաղաքական օրակարգն առաջ մղելու համար, ընդ որում՝ ոչ միայն հրապարակավ արտահայտելով անվերապահ համերաշխություն Ադրբեջանին, այլև այդ երկրին ցուցաբերելով իր անմիջական աջակցությունը, այդ թվում՝ ռազմական բնույթի: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին ասված է Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության հայտարարությունում:
«Եթե նախկինում Թուրքիան ստվերային տիկնիկավարի դեր էր խաղում, որն ուղղորդում էր Ադրբեջանի գործողությունները, ապա այժմ Անկարան անմիջական մասնակցություն ունի Արցախի ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի իշխանությունների միջազգային հակաիրավական գործողություններին՝ խրախուսելով Բաքվի հանցավոր գործողությունները, ցուցաբերելով ռազմաքաղաքական և տեղեկատվական աջակցություն, տրամադրելով զենք, մասնավորապես՝ անօդաչու թռչող սարքեր և համազարկային կրակի հրթիռային համակարգեր, ուղարկելով ռազմական մասնագետներ և հավաքագրելով վարձկաններ Մերձավոր Արևելքից՝ Արցախի Հանրապետության դեմ պատերազմին մասնակցելու համար: Թուրքիայի այսօրինակ ագրեսիվ վարքագծի ցայտուն օրինակ է ՀՀ օդային տարածքում թուրքական F-16 կործանիչի կողմից հայկական ինքնաթիռի խոցումը:
Թուրքիայի տարածաշրջանային դերի վտանգի աստիճանն աճում է թուրքական ղեկավարության ծավալապաշտական նկրտումների աճի ֆոնին՝ հիմնված կայսրության ֆանտոմային հիշողությունների վրա, որը, նախքան իր գոյությունը դադարելը, 1915թ. իրականացրել է 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը՝ 1915-1923 թթ. Հայոց ցեղասպանությունը: Հավակնությունների հետ մեկտեղ, Թուրքիայի ներկայիս իշխանությունները մոռացության մատնված կայսրությունից ժառանգություն են ստացել ոչ միայն նրա քաղաքականությունը, այլև դրա իրականացման հանցավոր եղանակներն ու միջոցները: Հատկանշական է, որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը ծագել է 1918թ.-ին` հենց Հարավային Կովկասում թուրքական զորքերի ռազմական միջամտության արդյունքում: Շարունակելով 1915թ.-ի Հայոց ցեղասպանությունը, 1918թ.-ին թուրքական զորքերը ներխուժել են Արցախ և իրականացրել Շուշիի հայ բնակչության կոտորածը: Սակայն Արցախը անկախության կարճատև պատմություն ունեցած Ադրբեջանին հպատակեցնելու թուրքական զորքերի բոլոր փորձերն ավարտվել են լիակատար ձախողմամբ: Ավելի քան հարյուր տարի անց, Թուրքիան փորձում է հետ շրջել պատմության անիվը:
Թուրքիայի էական դերը Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի դեմ կատարված հանցագործություններում ունի բավարար փաստագրական ապացույցներ և կասկածից վեր է: Անկարայի պատասխանատվությունը չի սահմանափակվում միայն Ադրբեջանի իշխանությունների ձեռքերով հանցագործությունների ուղղակի կատարմամբ, այլև ներառում է հանցավոր գործողությունների վերահսկում և ղեկավարում ինչպես նախապատրաստական փուլում, այնպես էլ դրանց կատարման ընթացքում: Թուրքիայի գործողությունները ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության համատեքստում ավելին են, քան պարզապես օգնությունն ու Ադրբեջանին նոր հանցագործությունների դրդումը: Թուրքիայի ղեկավարների այս դիրքորոշումը հանցավոր վարքի բաղկացուցիչ մասն է և վկայում է Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև պայմանավորվածության առկայության մասին` համակարգված քայլերի և նրանց զավթողական ծրագրերի իրականացման վրա համատեղ վերահսկողության միջոցով ընդհանուր նպատակի հասնելու համար: Միջազգային հանրությունը պետք է լիովին գիտակցի, որ Թուրքիան, Ադրբեջանի հետ միասին, կրում է տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության խախտման համար ողջ պատասխանատվությունը և պետք է հավասարապես էլ պատասխանատվության ենթարկվի միջազգային իրավունքի նորմերի և ՄԱԿ-ի կանոնադրության հետևողական խախտման համար:
Այս բոլոր գործողություններից հետո Թուրքիան այլևս չի կարող համարվել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ, ինչպես նաև որևէ ձևով մասնակցել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանն ուղղված ԵԱՀԿ շրջանակներում միջնորդական առաքելության իրականացման հետ կապված գործողություններին: Թուրքիան պետք է բացառվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կազմից, քանի որ նրա ներկայությունը այս միջազգային միջնորդական կառույցում կնշանակի Արցախի Հանրապետության դեմ պատերազմ սանձազերծելուն ուղղված ապակառուցողական և հանցավոր գործողությունների խրախուսում:
Մենք կրկին շեշտում ենք, որ այն պայմաններում, երբ Ադրբեջանը, Թուրքիայի ուղղորդմամբ, անտեսում է միջազգային հանրության կոչերը` անմիջապես դադարեցնել ռազմական գործողությունները, և հետևողականորեն հրաժարվում է լուծել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը բացառապես խաղաղ ճանապարհով, Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումը կդառնա համաշխարհային հանրության հավաքական ներդրումը տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության վերականգնման, ինչպես նաև բանակցությունների միջոցով մնացած բոլոր հարցերի լուծման համար պայմաններ ստեղծելու գործում:
Բացի այդ, կայուն իրավական հիմքերի և Արցախի ժողովրդի կողմից իր ինքնորոշման անքակտելի իրավունքի իրացման օրինական արդյունքների ճանաչումը կդառնա արդյունավետ գործոն Արցախի Հանրապետության նկատմամբ թուրք-ադրբեջանական ցեղասպան քաղաքականությունը զսպելու համար, որից ոչ Բաքուն, ոչ էլ Անկարան չեն պատրաստվում հրաժարվել: Կարծում ենք, որ Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումը լիովին տեղավորվում է քաղաքակիրթ աշխարհհ և առաջին հերթին այն երկրների քաղաքական և մարդասիրական պարտավորությունների շրջանակներում, որոնք ճանաչել և դատապարտել են 1915-1923 թթ. Հայոց ցեղասպանությունը»,-ասված է հայտարարության մեջ:

Турция должна быть исключена из состава Минской группы ОБСЕ: заявление МИД Арцаха
Турция на протяжении долгого времени активно пытается использовать азербайджано-карабахский конфликт для продвижения своей деструктивной внешнеполитической повестки на Южном Кавказе, причем, не только публично выражая безоговорочную солидарность с Азербайджаном, но и оказывая этой стране свою непосредственную поддержку, в том числе военного характера. Как передает Арменпресс, об этом говорится в заявлении МИД Республики Арцах.
“Раньше Турция играла роль теневого кукловода, направляющего действия Азербайджана, но сейчас Анкара принимает непосредственное участие в международных противоправных действиях властей Азербайджана против народа Арцаха, поощряя преступные действия Баку, оказывая военно-политическую и информационную поддержку, предоставляя оружие, в частности, беспилотные летательные аппараты и ракетные системы залпового огня, отправляя военных специалистов и вербуя наемников с Ближнего Востока для участия в войне против Республики Арцах. Ярким примером такого агрессивного поведения Турции является уничтожение армянского самолета турецким истребителем F-16 в воздушном пространстве Армении.
Степень опасности региональной роли Турции растет на фоне роста экспансионистских устремлений турецкого руководства, основанных на фантомных воспоминаниях империи, которая, прежде чем прекратить свое существование, в 1915 г. осуществила первый геноцид 20-го века, и продолжала его с 1915 по 1923 гг . Наряду с амбициями, нынешние власти Турции получили в наследство от забытой империи не только ее политику, но и ее преступные способы и средства ее осуществления. Примечательно, что азербайджано-карабахский конфликт возник еще в 1918 году в результате военной интервенции турецких войск на Южном Кавказе. Продолжая Геноцид армян 1915 года, в 1918 году турецкие войска вторглись в Арцах и устроили резню армянского населения Шуши. Однако все попытки турецких войск подчинить Арцах Азербайджану, имеющему весьма короткую историю, провалились. Спустя более ста лет Турция пытается повернуть колесо истории вспять.
Значительная роль Турции в преступлениях, совершенных Азербайджаном против народа Арцаха, имеет достаточные документальные свидетельства, она не вызывает сомнений. Ответственность Анкары не ограничивается прямым совершением преступлений, совершенных властями Азербайджана, она также включает в себя контроль преступной деятельности, управление как на подготовительном этапе, так и во время их совершения. Действия Турции в контексте азербайджано-карабахского конфликта - это больше, чем просто помощь и разжигание новых преступлений против Азербайджана. Такая позиция турецких лидеров является неотъемлемой частью преступного поведения, свидетельствует о существовании соглашения между Турцией и Азербайджаном о достижении систематических шагов для достижения общей цели посредством совместного контроля над реализацией их оккупационных программ. Международное сообщество должно полностью осознать, что Турция вместе с Азербайджаном несут полную ответственность за нарушение мира и безопасности в регионе и должны нести равную ответственность за грубое нарушение международного права и Устава ООН.
После всех этих действий Турция больше не может считаться членом Минской группы ОБСЕ, она больше не может участвовать в посреднической миссии ОБСЕ в урегулировании азербайджано-карабахского конфликта. Турция должна быть исключена из Минской группы ОБСЕ, поскольку ее присутствие в этой международной посреднической структуре будет способствовать деструктивным и преступным действиям, направленным на развязывание войны с Республикой Арцах. Мы вновь подчеркиваем, что в условиях, когда Азербайджан, под руководством Турции, игнорирует призывы международного сообщества немедленно прекратить военные действия и последовательно отказывается решать азербайджано-карабахский конфликт исключительно мирным путем, международное признание Республики Арцах станет коллективным вкладом мирового сообщества в восстановление мира и безопасности в регионе, а также в создание условий для решения всех остальных вопросов путем переговоров.
Кроме того, признание прочных правовых основ и законных результатов реализации народом Арцаха своего неотъемлемого права на самоопределение станет эффективным фактором для сдерживания турецко-азербайджанской геноцидальной политики в отношении Республики Арцах, от которой ни Баку, ни Анкара не собираются отказываться. Мы считаем, что международное признание Республики Арцах полностью умещается в представления цивилизованного мира и, в первую очередь, в рамках политических и гуманитарных обязательств тех стран, которые признали и осудили Геноцид армян 1915 - 1923 гг., - говорится в заявлении МИД Арцаха.