Ուկրաինական ԶԼՄ-ներն ու փորձագետները ակտիվորեն լուսաբանում են իրադարձություններն Արցախում
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինական լրատվամիջոցներում ակտիվորեն լուսաբանվում են Արցախում տեղի ունեցող իրադարձությունները: Քաղաքական մեկնաբան Մարատ Հակոբյանի կարծիքով, ընդհանուր առմամբ, մոտեցումը հավասարակշռված է և ներկայացնում է բոլոր կողմերի տեսակետը:
«Կային եզակի դեպքեր, երբ հրապարակվում էին ադրբեջանակն աղբյուրներից տեղեկություններ, սակայն դա պարբերական բնույթ չի», - «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասել է նա UA-Report.info-ի հետ զրույցի ժամանակ:
Փորձագետն առանձնացրել է ուկրաինացի պատգամավորներ Արտեմ Միտրուկի և Դարյա Վոլոդինայի հայտարարությունները, որ նման աջակցությունը խորհրդարանականների կողմից շատ կարևոր է:
Ըստ աղբյուրի՝ ավելի վաղ մեծ ռեպորտաժ է ցուցադրվել «НАШ» հեռուստաալիքով՝ Արցախում տեղի ունեցող իրադարձությունների մասին: Իր կարծիքը եթերում փոխանցել են գեներալ Վիլեն Մարտիրոսյանը, Ուկրաինայում Հայաստանի դեսպան Տիգրան Սեյրանյանը, Ուկրաինայում հայերի միության գործադիր տնօրեն Հովակիմ Հարությունյանը և այլ փորձագետներ:

Украинские СМИ и эксперты активно представляют ситуацию в Арцахе
В украинских СМИ активно освещаются события в Арцахе. По мнению политического обозревателя Марата Акопяна, в целом реакция медиа сбалансированная и представляются позиции всех сторон.
«Есть редкие исключения, которые публиковали информацию из азербайджанских источников, но это не носило системного характера», — как сообщает Арменпресс, отметил он в комментарии UA-Report.info.
Эксперт отметил заявления украинских депутатов Артема Дмитрука и Дарьи Володиной, указав, что это важная поддержка со стороны парламентариев.
Накануне большой репортаж про события в Карабахе был представлен на телеканале НАШ, свое мнение в эфире высказал генерал Вилен Мартиросян, посол Армении Тигран Сейранян, исполнительный директор Союз армян Украины Оваким Арутюнян и другие эксперты.