Brent մակնիշի նավթի գները բարելի դիմաց Էժանացել են մինչեւ 41,64 դոլար
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նավթի գնանշումները սեպտեմբերի 28-ին նվազում են պահանջարկի հեռանկարների պահպանվող անորոշության ֆոնին՝ Լիբիայում արդյունահանման աճի նշաններով հանդերձ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը : Երեւանի ժամանակով 09:10-ի դրությամբ, նոյեմբերյան ֆյուչերսների արժեքը Brent մակնիշի նավթի համար լոնդոնյան ICE Futures սակարանում Էժանացել են 0,28 դոլարով (0,67 տոկոս)՝ մինչեւ բարելի դիմաց 41,64 դոլար:
Սեպտեմբերի 25-ին Brent-ն Էժանացել Է 0,02 դոլարով (0,05 տոկոս): WTI-ի նոյեմբերյան ֆյուչերսներն այդ ժամանակվա դրությամբ Նյու Յորքի ապրանքային սակարանում (NYMEX) Էժանացել են 0,32 դոլարով (0,8 տոկոս)՝ մինչեւ 39,93 դոլար: Նախորդ նստաշրջանի ընթացքում պարտավորագիրն Էժանացել Է 0,6 տոկոսով, բարելի դիմաց մինչեւ 40,55 դոլար: Անցած շաբաթ Brent-ն Էժանացել Է 2,9 տոկոսով, WTI-ն՝ 2,6 տոկոսով:
Նավթի արժեքի հնարավոր բարձրացումը չորրորդ եռամսյակում սահմանափակված Է, քանի որ համաշխարհային տնտեսության վերականգնման տեմպերը դանդաղում են COVID-19-ի հիվանդացության վերսկսվող աճի եւ կարանտինային առանձին սահմանավակումների կրկնակի սահմանման պատճառով: Այդ մասին Vitol նավթաթրեյդերի վարչության անդամ Քրիս Բեյքը հայտարարել Է Դումայում անցկացված Gulf Intelligence-ի խորհրդաժողովում:
Այդուհանդերձ, Լիբիան նավթի արդյունահանումն ավելացրել Է գրեթե կրկնակի՝ օրական մինչեւ 250 հազար բարել՝ մի շարք նավթահանքերից շրջափակումը հանելուց հետո, հաղորդել Է Bloomberg-ը՝ վկայակոչելով տեղեկացված աղբյուրների: Նրանց խոսքով՝ տեղի նավահանգիստներում հավաքվում են նավեր, որոնք բեռնվում են պահեստարանների նավթով, ինչը պահեստային տարողություններն ազատում Է արդյունահանման հետագա աճի հաշվով, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Brent подешевела до $41,64 за баррель
Котировки нефти снижаются в понедельник на сохраняющейся неопределенности перспектив спроса при сигналах роста добычи в Ливии.
К 8:10 по московскому времени ноябрьские фьючерсы на Brent дешевели на лондонской бирже ICE Futures на $0,28 (0,67%), до $41,64 за баррель. В пятницу Brent подешевела на $0,02 (0,05%).
Ноябрьские фьючерсы на WTI к этому времени дешевели на Нью-йоркской товарной бирже (NYMEX) на $0,32 (0,8%), до $39,93. За предыдущую сессию контракт подешевел на $0,06 (0,2%),сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
На прошлой неделе Brent подешевела на 2,9%, WTI - на 2,6%.
Потенциал подъема стоимости нефти в четвертом квартале ограничен, поскольку темпы восстановления мировой экономики замедляются из-за возобновившегося роста заболеваемости COVID-19 и повторного введения отдельных карантинных мер, заявил член правления нефтетрейдера Vitol Крис Бейк на конференции Gulf Intelligence в Дубае.
Тем временем, Ливия увеличила добычу нефти почти втрое - до 250 тыс. баррелей в сутки (б/с) - после снятия блокады с ряда нефтяных месторождений, сообщил Bloomberg со ссылкой на информированные источники. По их словам, в местных портах собираются суда, которые загружаются нефтью из хранилищ, что освобождает резервные ёмкости в расчете на дальнейший рост добычи.