Ճապոնիայում պատմել են Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների զարգացման պլանների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տոկիոն մտադիր Է Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները զարգացնել տարբեր բնագավառներում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է Ճապոնիայի նախարարների կաբինետի գլխավոր քարտուղար Կացունոբու Կատոն:
«Մենք կարեւորում ենք Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները, եւ դրանում փոփոխություններ չկան: Ելնելով պետական շահերից՝ մենք կցանկանայինք ընդհանուր առմամբ ճապոնա-ռուսական հարաբերությունները զարգացնել ամենալայն ոլորտներում, ներառյալ քաղաքականությունը, տնտեսությունը եւ մշակույթը»,-ընդգծել Է նա ճեպազրույցում:
Նրա խոսքով՝ Տոկիոն հաստատուն կերպով պաշտպանում Է «տարածքային հարցի» լուծման հիմնական ուղեգիծը եւ Մոսկվայի հետ հաշտության պայմանագրի կնքումը: Նա նաեւ հիշեցրել Է, որ այժմ Ճապոնիայի իշխանությունները համաձայնեցնում են տարբեր երկրների ղեկավարների հետ հեռախոսազրույցների անցկացումը, որոնց թվում Է նաեւ Ռուսաստանը: Ավելի վաղ հայտնի Է դարձել Ճապոնիայն նոր վարչապետ Յոսիհիդե Սուգայի՝ սեպտեմբերի 29-ին Վլադիմիր Պուտինի հետ հեռախոսազրույց անցկացնելու ցանկության մասին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Японии рассказали о планах по развитию отношений с Россией
Токио намерен развивать отношения с Россией в различных областях, заявил генеральный секретарь кабинета министров Японии Кацунобу Като.
"Мы придаем важность отношениям с Россией, и изменений в этом нет. Исходя из государственных интересов, мы хотели бы в целом развивать японско-российские отношения в самых широких сферах, включая политику, экономику и культуру", — подчеркнул он на брифинге.
По его словам, Токио твердо придерживается основного курса на решение "территориального вопроса" и заключение мирного договора с Москвой. Он также напомнил, что сейчас японские власти согласовывают проведение телефонных переговоров с главами разных стран, среди которых и Россия,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Ранее стало известно о желании нового премьер-министра Японии Ёсихидэ Суга провести разговор с Владимиром Путиным 29 сентября.