Մեր պատասխանը լինելու է կոշտ ինչպես երբեք. Տոնոյանը՝ հակառակորդի ծավալած գործողությունների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն ուղերձ է հղել, որում նշել է, որ Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակը վճռական հակահարվածներով կասեցնում է թշնամու առաջխաղացման բոլոր փորձերը՝ թշնամուն պատճառելով ծանր կորուստներ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Տոնոյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը, հանդիսանալով Արցախի անվտանգության երաշխավորը, պատրաստ են ցուցաբերել ցանկացած աջակցություն՝ ապահովելու Արցախի բնակչության անվտանգությունը:
«Այսօր վաղ առավոտյան, կոպտագույնս խախտելով միջազգային մարդասիրական իրավունքի գործող նորմերն ու հակամարտության լուծման խաղաղ բանակցային գործընթացի տրամաբանությունը, ադրբեջանական զինված ուժերը հրթիռահրետանային և ավիացիոն միջոցների կիրառմամբ հարձակման են անցել արցախա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծի ողջ երկայնքով՝ թիրախավորելով պաշտպանության բանակի մարտական դիրքերն ու Արցախի խաղաղ բնակավայրերը: Այդպիսով, մարտական գործողությունների հետևանքների ողջ պատասխանատվությունը կրում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը: Արդեն իսկ ակներև է, որ դասեր չքաղելով նախկինում ունեցած անփառունակ պարտություններից՝ Ադրբեջանի իշխանությունները կրկին գերագնահատել են ունեցած կարողությունները, ինչի համար, վստահ եմ, խստագույնս կպատժվեն»,- իր ուղերձում նշել է ՀՀ պաշտպանության նախարարը:
Նրա խոսքով՝ այս արկածախնդրությունը ծանր հետևանքներ է ունենալու թշնամու համար, իսկ պատասխանը լինելու է կոշտ ինչպես երբեք: Տոնոյանն ընդգծել է, որ հայկական բանակը տիրապետում է անհրաժեշտ բոլոր միջոցներին՝ հերթական անգամ ջախջախելու հայրենիքի նկատմամբ ոտնձգություն իրականացնող թշնամուն:
«Հարգելի հայրենակիցներ, զինակից ընկերներ, միասնության շնորհիվ են կերտվել մեր պատմության բոլոր հաղթանակները: Վստահ եմ, որ այս վճռական պահին մենք միասնաբար, պատվով ենք կատարելու մեր մարտական խնդիրը՝ դաս տալով միայն ուժի լեզուն հասկացող թշնամուն»,- նշել է Տոնոյանը:
Արցախի հետ շփման գծի ողջ երկայնքով սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտյան Ադրբեջանն ակտիվ հրետակոծություն է սկսել: Հրետակոծվում են նաև խաղաղ բնակավայրերը, այդ թվում մայրաքաղաք Ստեփանակերտը: Ադրբեջանական զինուժը կորցրել է 2 ուղղաթիռ, 14 ԱԹՍ, ունի զրահատեխնիկայի կորուստներ: Ադրբեջանի հարձակման հետևանքով Մարտունու շրջանում մեկ կին և մեկ երեխա են զոհվել: Քաղաքացիական անձանց շրջանում կան տասնյակ վիրավորներ տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներով։ Հակառակորդը հրետակոծել է նաև դպրոցներ, ներառյալ Ստեփանակերտում։

Armenian Defense Minister vows harshest ever response to Azerbaijani attack on Artsakh
YEREVAN, SEPTEMBER 27, ARMENPRESS. Armenian Minister of Defense Davit Tonoyan has issued a statement saying the Artsakh military is neutralizing the Azerbaijani attempts to advance with decisive countermeasures and inflicting heavy losses.
Tonoyan said the Armenian Armed Forces – being the guarantors of security of Artsakh – are ready to provide any assistance to ensure the Artsakhi population’s security.
“Today early in the morning, by grossly violating international humanitarian law norms and the logic of the peaceful negotiations process for the conflict resolution, the Azerbaijani armed forces launched an offensive using rocket-artillery and aviation at the entire length of the Artsakh-Azerbaijani line of contact, targeting both Defense Army combat positions and peaceful settlements of Artsakh. Therefore, the entire responsibility of the combat operations falls on Azerbaijan’s military-political leadership. It is already obvious that by not learning lessons from their own inglorious defeats the Azerbaijani authorities have once again overestimated their abilities, for which I am certain they will be strongly punished,” Tonoyan said.
Tonoyan said this adventurism will have severe consequences for Azerbaijan and the response will be harsh as never before. Tonoyan said the Armenian army has all necessary means to once again destroy the enemy which is attacking the homeland.
“Dear countrymen, brothers-in-arms, all our victories were shaped thanks to unity. I am sure, at this decisive moment we will carry out our combat objective in unity and with honor, teaching a lesson to the enemy who only understand the language of force,” Tonoyan said.