Մակրոնը հետեւում է Charlie Hebdo-ի խմբագրության նախկին շենքի մոտ հարձակման հետ կապված իրավիճակին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն իրազեկված Է Փարիզում Charlie Hebdo-ի խմբագրության հին շենքի մերձակայքում անցորդների վրա հարձակման վերաբերյալ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է BFMTV հեռուստաալիքը՝ վկայակոչելով Ելիսեյան պալատի աղբյուրներ:
Ավելի վաղ Ֆրանսիայի վարչապետ Ժան Կաստեքսը եւ ներքին գործերի նախարարության (ՆԳՆ) ղեկավար Ժերալդ Դարմանենը, որոնք աշխատանքային ուղեւորության մեջ Էին Փարիզի մերձակայքում, շտապ վերադարձել են քաղաք եւ ուղեւորվել ՆԳՆ-ի ճգնաժամային կենտրոն:
Անցորդների վրա հարձակումը կատարվել Է 11:45-ին (Երեւանի ժամանակով 13:45-ին) Բաստիլիայի հրապարակի շրջանում՝ Փարիզի արեւելքում՝ Charlie Hebdo-ի խմբագրության նախկին շենքից ոչ հեռու: Հարձակման հետեւանքով չորս մարդ դանակի վերքեր Է ստացել, նրանցից երկուսը ծանր են: Տուժողների թվում են «Պրեմիեր լին» լրատվական գործակալության երկու երիտասարդ աշխատողներ, գործակալություն, որն այժմ զբաղեցնում Է Charlie Hebdo-ի օֆիսը:
Նրանք վիրավորվել են, երբ փողոց են դուրս եկել ծխելու: Հարձակվողը (հնարգավոր Է, եղել են երկու հոգի) զինված Է եղել մաչետեով: Ներկայումս թաղամասը շրջափակված Է ոստիկանության կողմից: Հարձակումը տեղի Է ունեցել այն շենքի մոտ գտնվող փողոցներից մեկում, որտեղ ավելի վաղ գտնվում Էր Charlie Hebdo թերթի խմբագրությունը, որն ահաբեկիչների հարձակման օբյեկտ դարձավ 2015 թվականի հունվարին: Այդ ժամանակվանից ի վեր խմբագրությունը տեղափոխվել Է Փարիզի այլ շրջան: Նրա հասցեն գաղտնի Է պահվում, իսկ լրագրողներին պահպանում Է ոստիկանության ավելի քան 80 աշխատակից, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: Макрон следит за ситуацией с нападением у бывшего здания редакции Charlie Hebdo
Президент Франции Эмманюэль Макрон информирован о нападении на прохожих близ старого здания редакции Charlie Hebdo в Париже и следит за ситуацией. Как передает Арменпресс, об этом сообщил телеканал BFMTV со ссылкой на источники в Елисейском дворце.
Ранее премьер-министр Франции Жан Кастекс и глава МВД Жеральд Дарманен, находившиеся в рабочей поездке близ Парижа, срочно вернулись в город и направились в кризисный центр МВД.
Нападение на прохожих было совершено в 11:45 (12:45 мск) в районе площади Бастилии на востоке Парижа, недалеко от бывшего здания редакции Charlie Hebdo. В результате нападения четыре человека получили ножевые ранения, двое из них - тяжелые. Среди пострадавших - двое молодых работников информагентства "Премьер линь", занимающего в настоящее время офис Charlie Hebdo. Они были ранены, когда вышли курить на улицу.
Нападавший (возможно, их было двое) был вооружен мачете. В настоящее время квартал блокирован полицией.
Нападение произошло на одной из улиц, расположенных рядом со зданием, где ранее располагалась редакция газеты Charlie Hebdo, ставшая объектом нападения террористов в январе 2015 года. С тех пор редакция была переведена в другой район Парижа. Ее адрес держится в секрете, а журналистов охраняет более 80 сотрудников полиции.