ՌՏՕԱ-ն մեկնաբանել է նոր կանոնները արտասահմանից ժամանողների համար
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի տուրօպերատորների ասոցիացիայի (ՌՏՕԱ) գործադիր տնօրեն Մայա Լոմիձեն մեկնաբանել Է Ռոսպոտրեբնադզորի որոշումն այն մասին, որ արտասահմանից ժամանող ռուսաստանցիները պետք Է տանը ինքնամեկուսացվեն մինչեւ COVID-19-ի ՊՇՌ-թեստի արդյունքներն ստանալը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նա նշել Է, որ Ռուսաստանի տուրօպերատորները հրահանգներ չեն ստացել նոր կանոնների վերաբերյալ:
«Ինչպես միշտ, ամեն բան հայտնի Է դարձել «ժամանակին»: Որոշման մեջ փոփոխությունները մտցվել են սեպտեմբերի 18-ին, հրապարակվել Է 23-ին եւ ուժի մեջ Է մտնում սեպտեմբերի 24-ից»,-ասել Է Լոմիձեն:
Նա առաջարկել Է, որ կանոնների պահպանմանը հետեւելու են «Գոսուսլուգի» պորտալի միջոցով, որտեղ արտասահմանից վերադարձած անձը պետք Է թեստի արդյունքները հրապարակի եռօրյա ժամկետում: «Ըստ երեւույթին, ամենալավ իրավիճակներում ինքնամեկուսացումը կարող Է տեւել երեք օր»,-հավելել Է նա, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В АТОР прокомментировали новые правила для приезжающих из-за рубежа
Исполнительный директор Ассоциации туроператоров России Майя Ломидзе прокомментировала постановление Роспотребнадзора о том, что прилетевшие из-за рубежа россияне должны самоизолироваться дома до получения результатов ПЦР-теста на COVID-19, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Она отметила, что российские туроператоры не получали инструкций относительно новых правил.
"Как всегда, все стало известно "вовремя". Изменения в Постановление были внесены 18-го, опубликовано 23-го, и вступает в силу с завтрашнего дня, с 24 сентября", — сказала Ломидзе в комментарии РБК.
Она предположила, что следить за соблюдением правил будут через портал "Госуслуги", где человек вернувшийся из-за границы, должен опубликовать результаты теста в трехдневный срок.