«Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթ. Լավրովը հայտարարել է Սիրիայում պատերազմի ավարտի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ/ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Լավրովը հիշեցրել է, որ Իդլիբում ահաբեկչական խմբավորումները վերացնելու հիմնական պատասխանատվությունը կրում է Թուրքիան: Բացի այդ, նա հաստատել է, որ ռուս-թուրքական հուշագիրը մնում է ուժի մեջ, չնայած Անկարայում վերջերս կայացած բանակցությունների ձախողմանը:
«Կա ռուս-թուրքական հուշագիր, որն ամբողջովին ուժի մեջ է: M-4 մայրուղու պարեկությունը դադարեցվել է՝ անվտանգության նկատառումներից ելնելով, քանի որ «Հայաթ Թահրիր աշ-Շամն» անընդհատ կազմակերպում է զինված սադրանքներ եւ հարձակվում է Սիրիայի պետական դիրքերի վրա, ինչպես նաեւ փորձում է գրոհել Հմեյմիմում գտնվող ռուսական ավիաբազան»,- հայտարարել է Լավրովը:
Ռուսաստանի արտգործնախարարի խոսքերով ՝ Սիրիայի արեւելքում «անօրինական» կերպով տեղակայված ամերիկյան զինվորականներն ամերիկյան նավթային ընկերություն են բերել եւ սկսել նավթ արդյունահանել սեփական կարիքների համար՝ առանց հարգելու Սիրիայի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը, ինչպես նախատեսված է ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի 2254 բանաձեւով»:

Газета “Айастани Анрапетутюн”: Лавров заявил о завершении войны в Сирии
“Лавров напомнил, что основную ответственность за ликвидацию террористических группировок в Идлибе несет Турция. Кроме того, он подтвердил, что, несмотря на провал недавних переговоров в Анкаре российско-турецкий меморандум остается в силе.
“Есть российско-турецкий меморандум, который полностью действует. Патрулирование магистрали M-4 прекращено из соображений безопасности, так как “Хаят Тахрир аш-Шам” постоянно создает вооруженные провокации и нападает на государственные позиции Сирии, а также пытается атаковать и российскую авиабазу в Хмеймиме”, - заявил Лавров.
По словам министра иностранных дел России, американские войска, “незаконно” дислоцированные на востоке Сирии, привлекли американскую нефтяную компанию и начали добывать нефть для своих нужд, не уважая суверенитет и территориальную целостность Сирии, как это предусмотрено Резолюцией 2254 Совета Безопасности ООН”.