ԱԶԲ-ն COVID-19-ի դեմ պայքարում ՀՀ-ին հատկացնում է 2 մլն դոլարի դրամաշնորհ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության և Ասիական զարգացման բանկի միջև նախատեսվող «COVID-19-ին արձագանքման ծրագիր» դրամաշնորհային համաձայնագրի շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը կստանա 2 միլիոն ԱՄՆ դոլարի դրամաշնորհ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, դրամաշնորհային համաձայնագիրը հաստատելու մասին հարցն ընդգրկված է կառավարության սեպտեմբերի 24-ի նիստի օրակարգում:  Ըստ հիմնավորման, դրամաշնորհի միջոցները կօգտագործվեն կորոնավիրուսային հիվանդության  (COVID-19) համաճարակի հետևանքով տուժած առաջնային գծի բուժաշխատողների և բնակչության համար,  մասնավորապես պաշտպանիչ անձնական սարքավորումների, թեստավորման կոմպլեկտների, ընդհանուր բժշկական պարագաների և այլ անհրաժեշտ միջոցների ձեռքբերման համար։
«Հաշվի առնելով Հայաստանի Հանրապետությունում COVID-19 համաճարակի տարածման վիճակագրությունը՝ դրամաշնորհային համաձայնագրի ստորագրումը կենսական նշանակություն ունի պանդեմիայի կանխարգելմանն ուղղված ծրագրերի ֆինանսավորման համար»,- ասված է հիմնավորման մեջ։

АБР предоставит Армении грант в размере $2 млн на борьбу с COVID-19
Правительство Республики Армения получит грант в размере 2 миллионов долларов в рамках грантового соглашения «Программа реагирования на COVID-19» между Республикой Армения и Азиатским банком развития. Как сообщает Арменпресс, вопрос об одобрении грантового соглашения включен в повестку дня заседания правительства 24 сентября.
Согласно обоснованию, средства гранта будут использованы для оказания первичной медицинской помощи населения, пострадавшего от эпидемии коронавируса (COVID-19), в частности, на приобретение средств индивидуальной защиты, тестов, общих медицинских принадлежностей и других необходимых средств.
«Принимая во внимание статистику распространения эпидемии COVID-19 в Республике Армения, подписание грантового соглашения имеет жизненно важное значение для финансирования программ профилактики пандемии», - говорится в обосновании.