Աշխատակարգային նիստին ընդառաջ. ովքեր են հավակնելու ՍԴ նախագահի և փոխնախագահի պաշտոններին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սահմանադրական դատարանի դատավորները պնդում են՝ վերջնական որոշում չկա, թե ովքեր են ընտրվելու Դատարանի նախագահի և փոխնախագահի պաշտոններում: Սահմանադրական դատարանի նախագահ և փոխնախագահ ընտրելու համար հրավիրված աշխատակարգային նիստին ընդառաջ մեկնաբանություններով են հանդես եկել դատավորներ Վահե Գրիգորյանը, Երվանդ Խունդկարյանը, Էդգար Շաթիրյանը և Արևիկ Պետրոսյանը:
ՍԴ նորընտիր դատավոր Երվանդ Խունդկարյանն ընդգծեց, որ այս պահի դրությամբ ՍԴ նախագահի պաշտոնում ոչ առաջադրման, ոչ չառաջադրման մասին որոշում չունի: «Քննարկում չի եղել, այդ քննարկումը կլինի աշխատակարգային նիստում»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց նա:
Դիտարկմանը, թե Վճռաբեկ դատարանի նախագահի պաշտոնից հրաժարվել և ՍԴ է եկել երաշխիքով, որ ընտրվելու է Սահմանադրական դատարանի նախագահ, Խունդկարյանը պատասխանեց. «Այս հարցը ևս մեկ անգամ հնչել է, և ես պատասխանել եմ: Չեն կարող այդպիսի երաշխիքներ լինել, և նման քննարկում չի եղել: Որպեսզի դատական ատյանի որևէ դատավոր դառնա ՍԴ դատավոր, նախ պետք է դատավորների ընդհանուր ժողովն ընտրի նրան, երկրորդ՝ պետք է ԱԺ-ն ընտրի և երրորդ՝ պետք է ՍԴ դատավորները ընտրեն: Որևէ մեկը նման երաշխիք չէր կարող տալ, և որևէ մեկը նման երաշխիք չի տվել»,- նշեց Երվանդ Խունդկարյանը:
Սահմանադրական դատարանի նորընտիր դատավոր Էդգար Շաթիրյանն ընդգծում է, որ Դատարանի նախագահի և փոխնախագահի պաշտոնին տեսականորեն կարող են հավակնել բոլոր 9 դատավորները: «Տարբեր անուններ են շրջանառվում: Ես չեմ ուզում հարցը դիտարկել անձնային հարթությունում: Հարցը կքննարկվի Սահմանադրական դատարանի աշխատակարգային նիստում: Թե ով կլինի Սահմանադրական դատարանի նախագահը, որոշում չկա և չի էլ կարող լինել, որովհետև դատարանի թե նախագահի, թե փոխնախագահի ընտրության հարցը լուծվում է փակ, գաղտնի քվեարկության արդյունքում»,- ասաց նա:
Հարցին, ինքը հավակնում է ՍԴ նախագահի պաշտոնին, Շաթիրյանը պատասխանեց.
«Թույլ տվեք այս պահին չպատասխանել: Ես պատահական չասացի անձնային հարթության մեջ չդիտարկենք: Աշխատակարգային նիստը կմեկնարկի, կլինեն առաջադրումներ, միգուցե, ինքնաառաջադրումներ: Ըստ այդմ, արդեն քննարկումների արդյունքներով պարզ կլինի»:
ՍԴ դատավոր Վահե Գրիգորյանն էլ նշեց, որ մինչև նիստի ավարտ մեկնաբանություն չի տալու: Նա անդրադարձավ խոսակցություններին, թե ՍԴ նախագահի պաշտոնում քննարկվել է Երվանդ Խունդկարյանի  թեկնածությունը. «Մեր մեջ դեռ չի քննարկվել»,- նշեց Գրիգորյանը:
Արևիկ Պետրոսյանն էլ հայտնեց, որ ինքը որևէ մեկի թեկնածությունը չի առաջադրելու, չի ինքնաառաջադրվելու:  Թե ում կտա նախապատվությունը, Արևիկ Պետրոսյանը պատասխանեց.
«Տեսնենք ովքեր կառաջադրեն, ինչ ելույթներ կունենան, ինչ տեսլական ունեն, ինչ գնահատական կտան ստեղծված իրավիճակին, ինչպես կպատկերացնեն ստեղծված իրավիճակի հանգուցալուծումը, ըստ այդմ՝ կլինի որոշում»:
Լրագրողների հետ կարճ զրույց ունեցավ նաև ՍԴ նախկին նախագահ Հրայր Թովմասյանը: Հարցին՝ կա՞ թեկնախու, որ իր սրտով է. Թովմասյանը պատասխանեց. «Ինչո՞ւ եք որոշել, որ բոլորից առաջ պետք է իմանաք այդ ամենի մասին: Մի երեք-չորս ժամ սպասեք, ամեն ինչ կիմանաք»:
Այլ հարցերի Թովմասյանը չպատասխանեց:
ՍԴ նախագահ և փոխնախագահ ընտրելու համար հրավիրված աշխատակարգային նիստը տեղի կունենա սեպտեմբերի 23-ին, ժամը 15:30-ին: Ընտրությունը լինելու է փակ գաղտնի քվեարկությամբ:

В преддверии рабочего заседания: кто претенденты на посты председателя и вице- председателя КС
Судьи Конституционного суда утверждают, что окончательного решения кто может быть избран председателем и вице-председателем суда еще не принято. Судьи Ваге Григорян, Ерванд Хундкарян, Эдгар Шатирян и Аревик Петросян до начала рабочего заседания, созванного для избрания председателя и заместителя председателя Конституционного суда, выступили с комментариями по этому поводу. Об этом сообщает Арменпресс.
Новоизбранный судья Конституционного суда Ерванд Хундкарян подчеркнул, что на данный момент у него нет решения о выдвижении своей кандидатуры на пост председателя Конституционного суда. “Обсуждения пока не было, оно будет на рабочем заседании”, - сказал он.
Хундкарян ответил на замечание о том, что он ушел с поста председателя Кассационного суда с гарантией избрания его председателем Конституционного суда. “Этот вопрос уже был задан, и я ответил, что таких гарантий не может быть, такого обсуждения пока не было. Чтобы судья стал судьей Конституционного суда, он должен, во-первых, быть избран Общим собранием судей, во-вторых, он должен быть избран Национальным собранием, и в-третьих, он должен быть избран судьями Конституционного суда. “Никто не мог дать такой гарантии”, - сказал Ерванд Хундкарян.
Новоизбранный судья Конституционного суда Эдгар Шатирян подчеркнул, что все 9 судей теоретически могут баллотироваться на посты председателя и заместителя председателя суда. “Называются разные имена. Я не хочу рассматривать этот вопрос на личном уровне. Этот вопрос будет рассмотрен на рабочем заседании Конституционного суда. Нет решения о том, кто будет председателем Конституционного суда, и не может быть никакого решения, потому что вопрос об избрании председателя и заместителя председателя суда решается путем закрытого тайного голосования”, - сказал он.
На вопрос, претендует ли он на должность председателя Конституционного суда, Шатирян ответил: “Позвольте мне пока не отвечать. Я не случайно сказал “рассматривать этот вопрос на личном уровне”. Начнется рабочее заседание, будут предложения, возможно и самовыдвижения. Соответственно, это выяснится по результатам обсуждений”.
Судья Конституционного суда Ваге Григорян заявил, что он не будет давать комментариев до конца заседания. Он сослался на слухи о том, что обсуждалась кандидатура Ерванда Хундкаряна на пост председателя Конституционного суда. “Мы пока не обсуждали это”, - сказал Григорян.
Аревик Петросян также заявила, что она никого не будет предлагать, себя также. На вопрос кому она отдаст предпочтение, Аревик Петросян ответила: “Посмотрим, кто будет предложен, как они выступят, какие у них видения, какую оценку они дадут текущей ситуации, как они представят выход из сложившейся ситуации. Решение будет принято исходя из этого ”.
Бывший председатель Конституционного суда Грайр Товмасян также побеседовал с журналистами. На вопрос, есть ли у него кандидаты? Товмасян ответил. “Почему вы решили, что в первую очередь вам следует знать обо всем этом? Подождите часа три - четыре, и вы все узнаете”.
Товмасян не ответил и на другие вопросы.
Рабочее заседание по выборам председателя и заместителя председателя Конституционного суда состоится 23 сентября в 15:30. Выборы пройдут тайным голосованием.