Իսրայելական ընկերությունները 155 մլն դոլար են վճարել «ադրբեջանական լվացքատան» երկու ընկերությունների
Իսրայելական ընկերությունները 155 մլն դոլար են վճարել «ադրբեջանական
լվացքատան» երկու ընկերությունների
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ ֆինանսական նյութերի զանգվածային նոր արտահոսքի միջոցով պարզվել է, որ Իսրայելի խոշորագույն օդատիեզերական և ավիացիոն ձեռնարկություն հանդիսացող Israel Aerospace Industries-ը 155 մլն դոլար է փոխանցել երկու ընկերությունների՝ Jetfield Networks և Larkstone Ltd, որոնք, ըստ հրապարակումների, որպես գաղտնի հիմնադրամ են օգտագործվել Ադրբեջանի վերնախավի համար:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրում է The Times of Israel-ը: Իսրայելի պետական Israel Aerospace Industries-ին վերաբերող բանկային փաստաթղթերը բաղկացած են կասկածելի գործունեության մեկ տասնյակից ավելի հաշվետվություններից, որոնք Deutsche Bank-ը ներկայացրել է Միացյալ Նահանգների ֆինանսների նախարարությանը (FinCEN) 2012-2014թթ-ին.: Հայտնի չէ, թե ինչու է պետական Israel Aerospace Industries-ը (IAI) գումար վճարել երկու ընկերություններին, բայց վճարումները հարուցել են Deutsche Bank-ի պաշտոնյաների կասկածները, որոնց հանձնարարված է հետևել տրանսակցիաներին, որոնք, ըստ նրանց, կարող էին կապված լինել փողերի լվացման կամ ֆինանսական ահաբեկչության հետ: Deutsche Bank-ի զեկույցում նշվել է երկու ընկերության անուն՝ Jetfield Networks և Larkstone Ltd., որոնց IAI-ը վճարել է մոտ 155 մլն դոլար:
Նոր Զելանդիայում գրանցված Jetfield Networks ընկերության շահառուն, պարզվել է, 1961 թվականին ծնված ադրբեջանցի Ջավիդ Հուսեյնովն է: Նա շահառու է նաև Larkstone Ltd. ՍՊԸ-ում, որը գրանցված է Էստոնիայում: 2017թ.
«Կազմակերպված հանցավորության և կոռուպցիայի լուսաբանման նախագիծը (OCCRP) դեռ 2017-ին պարզել է, որ այս ընկերություններն «ադրբեջանական լվացքատան» կենտրոնական հանգույցներն են», - գրում է The Times of Israel-ը:
Jetfield Networks-ը և Larkstone Ltd.-ն գումարներ են վճարել ընկերություններին, որոնք ադրբեջանական վերնախավը և կառավարության ներկայացուցիչները օգտագործել են որպես պաշտպանիչ հիմնադրամ՝ շքեղ իրեր գնելու, ինչպես նաև վարչակարգի PR-ն ապահովելու համար:

Израильская компания выплатила 155 млн долларов двум компаниям «азербайджанской прачечной»
Утечка банковских отчетов свидетельствует о денежных переводах от государственного оборонного гиганта Израиля двум компаниям, подозреваемым в отмывании денег для правительства Азербайджана.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Haaretz, крупнейший производитель аэрокосмической и авиационной техники Израиля Israel Aerospace Industries перевел не менее 155 миллионов долларов двум компаниям, которые были связаны с крупномасштабным отмыванием денег для правительства Азербайджана, согласно просочившимся отчетам банков за период с 2012 по 2014 год. Причина выплат остается неясной.
Deutsche Bank выявил эти подозрительные переводы и отправил информацию в Сеть по борьбе с финансовыми преступлениями (FinCEN) - подразделение министерства финансов США, ответственное за борьбу с незаконной финансовой деятельностью, включая отмывание денег и финансирование терроризма.
В отчете Deutsche Bank названы две компании - Jetfield Networks и Larkstone Ltd., которым IAI выплатила около 155 миллионов долларов.
Бенефициаром компании Jetfield Networks, зарегистрированной в Новой Зеландии, оказался Джавид Гусейнов, азербайджанец 1961 года рождения. Он также является бенефициаром Larkstone Ltd., зарегистрированной в Эстонии.
Центр по исследованию коррупции и организованной преступности (OCCRP) обнаружил в 2017 году, что эти компании являются центральными узлами «азербайджанской прачечной».
Jetfield Networks и Larkstone Ltd. платили деньги компаниям, используемым азербайджанской элитой и правительственными чиновниками в качестве хедж-фонда для покупки предметов роскоши, а также для обеспечения PR своего режима.