Արմեն Փամբուխչյանը կզբաղեցնի Արտակարգ իրավիճակների փոխնախարարի պաշտոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Իմ քայլը» խմբակցության՝ մանդատից հրաժարականի դիմում ներկայացրած պատգամավոր Արմեն Փամբուխչյանը գործադիրում կզբաղեցնի Արտակարգ իրավիճակների փոխնախարարի պաշտոնը:  «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Փամբուխչյանն այս մասին հայտնեց ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում:
«2 տարի խորհրդարանում գտնվելով՝ ես որոշում եմ կայացրել, որ ավելի արդյունավետ կարող եմ գործադիրում իմ ծառայությունները մատուցել: Եվ քաղաքական թիմը դրան տվել է հավանություն: Տեղափոխվելու եմ Արտակարգ իրավիճակների նախարարություն՝ որպես նախարարի տեղակալ»,-ասաց Փամբուխչյանը:
Նա նշեց, որ իր բնույթին ավելի բնորոշ է գործադիրում, քան օրենսդիրում աշխատանքը:
Անդրադառնալով հարցին, թե հրավերն անձամբ Նիկոլ Փաշինյանի՞ց է ստացել, Փամբուխչյանը պատասխանեց, որ ինքն է առաջարկել, առաջարկն էլ հավանության է արժանացել:
Արմեն Փամբուխչյանը սեպտեմբերի 17-ին մանդատից հրաժարվելու դիմում է ներկայացրել: «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն, եթե հրաժարականի հրապարակումից հետո՝ մեկ շաբաթվա ընթացքում, պատգամավորը գրավոր դիմումով ետ է վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա Ազգային ժողովի նախագահն այդ մասին հանդես է գալիս հայտարարությամբ, եթե ետ չի վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա նրա լիազորությունների դադարեցման մասին կազմվում է արձանագրություն, որն ստորագրում եւ հրապարակում է Ազգային ժողովի նախագահը: Արձանագրության հրապարակման պահից հրաժարականը համարվում է ընդունված:

Армен Памбухчян займет пост замминистра по чрезвычайным ситуациям
Представивший заявление об отказе от мандата НС депутат фракции “Мой шаг” Армен Памбухчян займет должность заместителя министра по чрезвычайным ситуациям. Как передает «Арменпресс», об этом Памбухчян сказал в беседе с журналистами в НС.
“Будучи 2 года в парламенте, я принял решение, что могу эффективнее оказывать свои услуги в исполнительном органе. И моя политическая команда одобрила это. Я перехожу в Министерство по чрезвычайным ситуациям в качестве заместителя министра”, - сказал Памбухчян.
Он отметил, что по характеру он больше подходит работе в исполнительной власти, в законодательном органе. На вопрос, получил ли он предложение лично от Никола Пашиняна, Памбухчян ответил, что он сам предложил Николу Пашиняну, и предложение было одобрено.
Армен Памбухчян 17 сентября подал заявление об отказе от мандата. Согласно части 2 статьи 155 Конституционного закона “Регламент Национального собрания Республики Армения”, если в течение недели после оглашения отставки депутат письменно отзывает свое заявление об отставке, то председатель Национального собрания выступает с заявлением об этом, если не отзывает свое заявление об отставке, то о прекращении его полномочий составляется протокол, который подписывает и оглашает председатель Национального собрания. Отставка считается принятой с момента опубликования протокола.