Պիտի մեր գործողություններով ամեն օր ամրագրենք մեր ինքնիշխանության անշրջելիությունը. Արարատ Միրզոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Անկախության տոնի առիթով: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ՀՀ ԱԺ նախագահի ուղերձը.
«Հայաստանի Հանրապետության սիրելի' քաղաքացիներ, սիրելի' հայրենակիցներ,
շնորհավորում եմ բոլորիս Հայաստանի Հանրապետության անկախության 29-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
1991 թվականի այս օրը տեղի ունեցած անկախության հանրաքվեն դե յուրե բովանդակություն հաղորդեց այն բնական տարածքին, որտեղ ապրում եւ կենսագործում էինք մենք հայերս ու այն անվանում հայրենիք: Սեպտեմբերի 21-ից հետո մենք ոչ միայն հայ ենք, իսկ այս տարածքը հայրենիք, այլեւ ՀՀ քաղաքացի ենք, ովքեր ապրում են Հայաստանի Հանրապետությունում:
Մեզ պատմական հնարավորություն է ընձեռված լինել մեկը շուրջ երկու հարյուր ժողովուրդներից, ովքեր հնարավորություն ունեն ապրելու եւ արարելու անկախ պետությունում: Ըստ այդմ, պիտի մեր գործողություններով ամեն օր ամրագրենք մեր ինքնիշխանության անշրջելիությունը, ամեն օր պիտի վերանվաճենք անկախ Հայաստան ունենալու իրավունքը եւ մեր լավագույն որակները ծառայեցնենք ի փառս միասնական Հայաստանի Հանրապետության»:

Своими действиями мы ежедневно должны утверждать необратимость нашего суверенитета: Арарат Мирзоян
Председатель Национального собрания Республики Армения Арарат Мирзоян направил поздравительное послание в связи с Днем независимости. «Арменпресс» представляет послание председателя Национального собрания Республики Армения.
"Дорогие граждане Республики Армения, дорогие соотечественники!
Поздравляю всех нас с 29-ой годовщиной Независимости Республики Армения!
Референдум независимости, проведенный в этот день в 1991 году, природной территории, на которой мы, армяне, жили, и будем жить, и называли ее своей родиной, де-юре придал особое значение. После 21 сентября мы не просто армяне, мы граждане Республики Армения, которые проживают в Республике Армения, и эта территория является Родиной.
Нам дана историческая возможность стать одним из примерно двухсот народов, которые имеют возможность жить и творить в независимом государстве. Своими действиями мы должны ежедневно утверждать необратимость нашего суверенитета, мы должны заново открывать право на независимую Армению и использовать свои лучшие качества во славу единой Республики Армения”.