ԿԲ խորհուրդը հակված է առաջիկայում ևս շարունակել դրամավարկային պայմանների թուլացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կենտրոնական բանկի խորհուրդը սեպտեմբերի 15-ի նիստում որոշեց նվազեցնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 0.25 տոկոսային կետով՝ սահմանելով 4.25 տոկոս: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, հրավիրված ասուլիսում ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը նշեց, որ 2020 թվականի օգոստոսին գրանցվել է 0.1 տոկոս գնանկում՝ նախորդ տարվա նույն ամսվա 0.4 տոկոս գնանկման դիմաց: Միևնույն ժամանակ 12-ամսյա բնականոն գնաճը փոքր-ինչ ավելացել է՝ կազմելով 1.1 տոկոս:
Հաշվի առնելով գնաճային ցածր միջավայրը, ինչպես նաև արտաքին և ներքին պահանջարկի վերականգնման որոշակի հետաձգման հանգամանքը, ԿԲ խորհուրդը նպատակահարմար է գտնում շարունակել դրամավարկային քաղաքականության պայմանների թուլացումը՝ իջեցնելով վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը: Տնտեսական սպասվող զարգացումների պարագայում ԿԲ խորհուրդը հակված է առաջիկայում ևս շարունակել դրամավարկային պայմանների թուլացումը՝ գնահատելով, որ անհրաժեշտ կլինի խթանող դիրքը պահպանել նաև միջնաժամկետ հատվածում:
«Ասեմ, որ երրորդ եռամսյակի ընթացքում արտաքին հատվածում արձանագրվում է համաշխարհային տնտեսության որոշակի վերականգնում, սակայն գնահատվում է, որ համավարակի վերջնական հաղթահարման հետ կապված պահպանվող բարձր անորոշությունները զգալիորեն կզսպեն և կհետաձգեն Հայաստանի հիմնական գործընկեր երկրներում ամբողջական պահանջարկի և տնտեսական ակտիվության վերականգնումը»,-ասաց Մարտին Գալստյանը: Նրա խոսքով, նման պարագայում գործընկեր երկրների կենտրոնական բանկերը կշարունակեն իրականացնել խթանող դրամավարկային քաղաքականություն: Արդյունքում, չնայած ապրանքահումքային շուկայում թույլ գնաճային միջավայրի պահպանմանը, ԿԲ-ն գտնում է, որ արտաքին հատվածի՝ Հայաստանի տնտեսության վրա գնաճային ազդեցություն չի դրսևորվի:
2020 թվականի առաջին կիսամյակում Հայաստանի փաստացի արձանագրված տնտեսական աճը եղել է ԿԲ-ի կանխատեսումների շրջանակում:  Հուլիսին տնտեսական ակտիվության ցածր ցուցանիշը պայմանավորված է եղել ծառայությունների ոլորտի կրճատմամբ:
«Նշված զարգացումների, համավարակի հաղթահարման ժամկետների հետ կապված պահպանվող մեծ անորոշության և այդ պարագայում հասարակության կողմից ցուցաբերվող զգուշավոր սպառողական և ներդրումային վարքագծի ներքո գնահատվում է, որ առաջիկա եռամսյակներում ներքին պահանջարկը և տնտեսական ակտիվությունը կվերականգնվեն սպասվածից ավելի դանդաղ տեմպերով»,-ասաց Մարտին Գալստյանը:

YEREVAN, SEPTEMBER 15, ARMENPRESS. Shortly after the Central Bank announced that it is cutting the refinancing rate by 0,25 pp and setting it at 4,25, its President Martin Galstyan said at a news conference that 0,1% deflation was recorded in August 2020 against the August 2019’s 0,4%. He said the 12-months inflation to some extent grew and comprised 1,1%.
Given the low inflation environment, as well as certain delay of external and domestic demand’s restoration, the cenbank board found it appropriate to cut the refinancing rate.
In the event of expected economic development the board is inclined to further reduce monetary policy.
“Let me say that during Q3 the external sector is recording certain restoration of global economy, however it is assessed that the uncertainties regarding the final overcoming of the pandemic will significantly suppress and delay the restoration of complete demand and economic activity in Armenia’s main partner countries,” he said. The cenbank assesses that the external sector won’t display inflation impact on the Armenian economy.
In Q1 the factually recorded economic growth in Armenia was within the framework of the cenbank’s projections. Galstyan said the low indicator of economic activity in July 2020 was associated with the services sector being cut.
“In light of the mentioned developments, the lasting big uncertainty regarding the timeframes of when the pandemic will be overcome and the society’s cautious consumer and investment behavior in this regard, it is assessed that the domestic demand and economic activity in the coming quarters will be restored slower than expected,” he said.