ՀՀ ԱԳ նախարարը հանդիպել է Արաբական պետությունների լիգայի գլխավոր քարտուղարի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետություն կատարած այցի շրջանակներում սեպտեմբերի 15-ին ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է Արաբական պետությունների լիգայի գլխավոր քարտուղար Ահմեդ Աբուլ Ղեյտի հետ։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից:
Նախարար Մնացականյանը նշել է, որ այս հանդիպումը լավ առիթ է՝ վերարժևորելու Հայաստանի և Արաբական պետությունների լիգայի միջև հաստատված համագործակցությունը և ուրվագծելու այն ընդլայնելու հեռանկարները: Երկուստեք գուհունակությամբ ընդգծվել է հայկական համայնքների դերը Հայաստանի և արաբական աշխարհի  հարաբերությունների ամրապնդման գործում:
ԱԳ նախարարը և ԱՊԼ գլխավոր քարտուղարն անդրադարձել են Մերձավոր Արևելքում, Հյուսիսային Աֆրիկայում և Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող զարգացումներին: Երկուստեք մտահոգություն է հայտնվել այդ տարածաշրջաններում սադրիչ գործողությունների և կայունության ու անվտանգության խաթարմանն ուղղված գործելակերպի դրսևորումների առնչությամբ, շեշտվել է տարածաշրջաններում խաղաղության և կայունության պահպանմանն ու ամրապնդմանը միտված միջազգային հանրության միասնական քայլերի կարևորությունը։
ԱԳ նախարարն իր զրուցակցին ներկայացրել է ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման շուրջ Հայաստանի սկզբունքային դիրքորոշումը և մոտեցումները:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել պաղեստինյան խնդրի շուրջ ստեղծված ներկա իրավիճակին, ՀՀ ԱԳ նախարարը կարևորել է Լիբանանի և Սիրիայի հումանիտար խնդիրների կարգավորմանն ուղղված ջանքերը:

YEREVAN, SEPTEMBER 15, ARMENPRESS. During the official visit to Egypt the Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan had a meeting on September 15 with Secretary-General of the League of Arab States Ahmed Aboul Gheit.
“Minister Mnatsakanyan noted that this meeting is a good opportunity to revalue the cooperation between Armenia and the League of Arab States and to outline the prospects of enhancing it. Both sides were pleased to underscore the role of Armenian communities in strengthening relations between Armenia and the Arab world.
The FM and the Arab League Secretary-General addressed the ongoing developments in Middle East, North Africa and South Caucasus. Both sides expressed concern regarding provocations and actions aimed at disrupting security and stability in these regions, and emphasized the importance of the international community’s united steps aimed at preserving and strenghening peace and stability in the regions.
The FM briefed his interlocutor on Armenia’s principled position and approach over the peaceful settlement of the NK conflict. The current situation around the Palestinian issue was also addressed, and the Armenian FM also attached importance to the efforts aimed at resolving the humanitarian issues of Lebanon and Syria,” the foreign ministry said in a news release.