Ռումինիայում բացվել է Կոմիտաս վարդապետին նվիրված ցուցահանդես
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռումինիայում ՀՀ դեսպան Սերգեյ Մինասյանը սեպտեմբերի 12-ին մասնակցել է Ռումինիայի Հարգիտա նահանգի Գեորգեն (պատմական հայաբնակ Ջուրջով) քաղաքում անցկացված Գեորգենի հայկական արվեստի հոբելյանական 10-րդ փառատոնին: Այն կազմակերպվել էր Գեորգենի Հայ կաթոլիկ միության ղեկավար Լասլո Կուլչարի նախաձեռնությամբ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, Ռումինիայում ՀՀ դեսպանությունը տեղեկացնում է, որ միջոցառմանը մասնակցում էին տեղական իշխանությունների ներկայացուցիչներ և հյուրեր հունգարախոս հայ կաթոլիկ համայնքից:
Փառատոնի բացման մասնակիցները ծաղկեպսակներ զետեղեցին Մխիթարյան միաբանության աբբահայր Ստեփանոս Ակոնց-Կյովերին (1740-1824թթ.) նվիրված հուշատախտակի մոտ: Դեսպան Մինասյանն ընդգծել է նմանատիպ միջոցառումների անցկացման կարևորությունը  Տրանսիլվանիայի հունգարախոս հայ համայնքի ինքնության պահպանման և պատմական Հայրենիքի հետ կապերի խորացման գործում: Այդ համատեքստում, դեսպանը նաև ընդգծել է քույր քաղաքների և մարզերի միջև սերտ համագործակցության հաստատումը, հիշատակելով 2019թ. Հարգիտա նահանգի և Գեորգենի քաղաքի պատվիրակության այցը Լոռվա մարզ:
Շարունակելով իր խոսքը՝ դեսպան Մինասյանը կարևորեց, որ դարեր շարունակ կտրված լինելով Հայաստանից,  Տրանսիլվանիայի հունգարախոս հայ կաթոլիկ համայնքը շարունակում է ապրել Հայաստանի հաջողություններով ու մարտահրավերներով, ինչի վառ ապացույցն էր 2020թ. հուլիսին հայ-ադրբեջանական սահմանային լարվածության ժամանակ պատմական Հայրենիքին նրանց ցուցաբերած բարոյական աջակցությունը:
Արարողության ավարտից հետո տեղի է ունեցել տեսակոնֆերանս, որին Գեորգենից միացել են Դեսպան Մինասյանը, Հարգիտայի մարզային և Գեորգենի քաղաքային իշխանությունների ներկայացուցիչները, իսկ Հայաստանից՝ Լոռու մարզպետարանի և Ալավերդու համայնքապետարանի ներկայացուցիչները: Ներկաներին տեսաուղերձներով դիմել են Լոռու մարզպետ Անդրեյ Ղուկասյանն ու Հարգիտայի նահանգապետ Բորբոյ Չաբան:
Փառատոնի շրջանակներում Գեորգենի հայկական մշակութային կենտրոնում ներկայացվել են ցուցադրություններ նվիրված տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչների ազգային զգեստներին, հայկական այբուբենին ու տառերին, ինչպես նաև Հայաստանին ու նրա բնակիչներին: Օրվա ավարտին Գեորգենի հայ կաթոլիկ եկեղեցում անցկացվել են դասական երաժշտության համերգ:
Սեպտեմբերի 13-ին Հարգիտա նահանգի վարչական կենտրոն Միերկուրեա-Չուկում, դեսպանության և Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտի աջակցությամբ բացվել է Կոմիտաս վարդապետին նվիրված ցուցահանդես, որը այցելուների համար բաց կլինի երկու շաբաթ: Փառատոնը լայնորեն լուսաբանվել է տեղական հեռուստատեսության և մամուլի կողմից:

В Румынии открылась выставка, посвященная вардапету Комитасу
Посол Армении в Румынии Сергей Минасян 12 сентября принял участие в церемонии открытия X юбилейного Фестиваля армянского искусства. Она прошла в румынском городе Георген (исторический армянонаселенный Джурджов) провинции Харгита. Фестиваль организован по инициативе главы Армянского католического союза Георгена Ласло Кулчара. «Арменпресс», согласно сообщению посольства Армении в Румынии передает, что в мероприятии приняли участие представители местных властей и гости из Армянской католической общины Венгрии.
Участники церемонии возложили венки к памятной доске, посвященной аббату Конгрегации Мхитаристов Степаносу Аконц-Кьоверу (1740 - 1824) . Посол Минасян подчеркнул значение проведения подобных мероприятий в деле сохранения идентичности армянской общины Трансильвании и углубления связей с исторической родиной. В этом контексте посол подчеркнул установление тесного сотрудничества между городами-побратимами и областями, упомянув о событиях 2019 года - визит делегации провинции Харгита и города Георгена в Лорийскую область.
Продолжив свою речь, посол Минасян отметил и то, что на протяжении веков венгерско-армянская католическая община Трансильвании, будучи оторванной от Армении,  продолжает жить успехами и проблемами Армении. Свидетельством чему стала моральная поддержка, оказанная исторической Родины во время напряженности на армяно-азербайджанской границе в июле этого года.
После церемонии состоялась видеоконференция, в которой кроме посла Минасяна, представителей областных властей Харгиты и городских властей Георгена, участие приняли  и представители областной администрации Лори и администрации Алаверди. С видеообращениями к присутствующим обратились губернатор Лори Андрей Гукасян и губернатор Харгиты Борбой Чаба.
В рамках фестиваля в армянском культурном центре Георгена были представлены материалы, посвященные национальной одежде представителей местной армянской общины, армянскому алфавиту и буквам. В конце дня в Армянской католической церкви Георгена состоялся концерт классической музыки.
13 сентября в административном центре штата Харгита Миеркуреа-Чуке при содействии посольства и Музея-института Комитаса открылась выставка, посвященная вардапету Комитасу, которая будет открыта для посетителей в течение двух недель. Фестиваль широко освещался местным телевидением и прессой.