Փաշինյանը COVID-19-ով պայմանավորված տնտեսական ճգնաժամի ֆոնին լավ լուրեր է հայտնել
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը COVID-19-ով պայամավորված տնտեսական ճգնաժամի ֆոնին հայտնել է, որ 2020թ. հունվար-հուլիսին Հայաստանից ելակ-մոշ-հաղարջ ապրանքախմբի արտահանումը աճել է 166 տոկոսով. ընդհանուր առմամբ արտահանվել է 5.5 միլիոն դոլարի արտադրանք:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին նա գրել է «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում:
«Կարևոր նրբությունն այստեղ այն է, որ արտահանվող արտադրանքը հիմնականում արտադրվում է ջերմոցային տնտեսություններում: Այսինքն՝ մի կողմից գործ ունենք ջերմոցային տնտեսությունների զարգացման հետ, մյուս կողմից էլ այստեղ արտադրվող բերքը կախվածության մեջ չէ եղանակային պայմաններից և ինչպես առիթ եմ ունեցել նշելու, այստեղ տնտեսվարողը ոչ թե սպասում է, թե ինչքան բերք կլինի այս տարի, այլ պլանավորում է, թե ինչքան է իրեն անհրաժեշտ և արտադրում է ուղիղ այդքան»,- նշել է վարչապետը:
Նա նաև հայտնել է, որ նույն տրամաբանությամբ՝ սունկ-դդմիկ-սպանախ ապրանքախմբի արտահանումը աճել է 62 տոկոսով. արտահանվել է 3.2 միլիոն դոլարի արտադրանք: Աճել է նաև ծաղիկների արտահանումը՝ 16.9 տոկոսով: Արտահանվել է 3.9 միլիոն դոլարի արտադրանք:
Փաշինյանն ընդգծել է, որ ջերմոցային ամենաարտահանելի արտադրանքը շարունակում է մնալ լոլիկը. հունվար-հուլիսին արտահանման ծավալն աճել է 18.5 տոկոսով, արտահանվել է 23.5 միլիոն դոլարի արտադրանք:

Пашинян на фоне экономического кризиса, обусловленного COVID-19, сообщил хорошие новости
Премьер-министр Армении Никол Пашинян на фоне экономического кризиса, обусловленного COVID-19, заявил, что в январе - июле 2020 года в Армении экспорт клубники, ежевики, смородины из Армении вырос на 166%. В общей сложности была экспортирована продукция на 5,5 млн долларов.
Как передает «Арменпресс», об этом он написал на своей странице в Facebook.
“Важным нюансом является то, что экспортируемая продукция в основном производится в тепличных хозяйствах. То есть мы имеем дело с развитием тепличных хозяйств, урожай которых не зависит от погодных условий и, как я уже отмечал, хозяйствующий субъект не дожидается объёма урожая, а планирует его сам”, - отметил премьер.
Он также сообщил, что по той же логике вырос и экспорт грибов, кабачков и шпината на 62%. Экспортирована продукция на $ 3,2 млн. Также вырос экспорт цветов - на 16,9%, на 3,9 млн долларов.
Пашинян подчеркнул, что больше всего экспортируются тепличные помидоры. В январе - июле объем экспорта вырос на 18,5%, экспортирована продукция на $ 23,5 млн.