Ճանապարհի վճար կսահմանվի հաշվառված և չհաշվառված միջպետական բեռնափոխադրողների համար
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունում գրանցված և չգրանցված միջպետական բեռնափոխադրումներ իրականացնող ինչպես անհատ ձեռներեցների, այնպես էլ ընկերությունների համար նախատեսվում է սահմանել հավասար պայմաններով ճանապարհային վճար:
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում այս մասին ասաց ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը:
«2017 թվականի նոյեմբեր ամսին Հայաստանի Հանրապետությունը Եվրոպայի հետ կնքել է ՀՀ-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, որի կետերից մեկը վերաբերում է ճանապարհային հարկերին ու վճարներին: Այս կանոնակարգի շրջանակում մենք ունեինք որոշակի ընտրություն, թե ինչ ենք սահմանելու՝ ճանապարհային վճար, թե հարկ: Տարբեր քննարկումներից հետո որոշում կայացվեց սահմանել ճանապարհային վճար»,- նշեց Սիմոնյանը և հավելեց, որ այդ տարբերակն ավելի արդար կլինի շուկայի բոլոր մասնակիցների համար:
Հայաստանի Հանրապետությունում գործող ընկերությունների համար, որոնք բեռնափոխադրումներ են իրականացրել՝ սահմանված է եղել ճանապարհային հարկ, սակայն 2018 թվականի հունվարի 1-ից՝ հարկային նոր օրենսգրքով, այն հանվել է:
«Եվրոպական կանոնակարգի պահանջների համաձայն հարկերն ու վճարները չպետք է կրեն դիսկրիմինացիոն բնույթ և չպետք է կախված լինեն բեռնափոխադրողների հաշվառված լինել կամ չլինելուց»,- ասաց ՏԿԵ փոխնախարարը:
Անդրադառնալով վճարի վերաբերյալ չափորոշիչներին, որը 1 կիլոմետրի դիմաց կազմելու է մինչև 50 դրամ, Սիմոնյանն ասաց, որ տվյալ օրենքը չի կիրառվելու բոլոր մեքենաների դեպքում:
«Այն մեքենաները, որոնք 12 տ և ավելի բեռնափոխադրում կիրականացնեն, 1 կիլոմետրի դիմաց կվճարեն մինչև 50 դրամ ճանապարհային վճար: Այս նախագիծը վերաբերում է բեռներ տեղափոխողներին: Այժմ դասակարգման հարցը քննարկվում է նաև ըստ սռնիների, քանի որ կան բեռնատարներ, որոնք աշխատում են 3, 4 կամ 6 սռնիով: Որքան շատ են սռնիները, այդքան ավելի մեծ է լինում ճանապարհի վրա ծանրությունը, հետևաբար վնասներն են մեծ լինում: Ուսումնասիրելով նաև միջազգային փորձը՝ մենք եկել ենք այն եզրահանգման, որ ամենաօպտիմալ առավելագույն գինը պետք է կազմի 50 դրամ»,- ընդգծեց Սիմոնյանը:

Будет установлена плата за проезд для всех межгосударственных грузоперевозчиков
Как для частных предпринимателей, так и для компаний, осуществляющих межгосударственные грузоперевозки, зарегистрированных и незарегистрированных в Республике Армения, предусматривается установление платы за проезд на равных условиях.
Об этом в пресс-центре Арменпресс сказал замминистра территориального управления и инфраструктур Армен Симонян.
“В ноябре 2017 года Армения заключила с Европой Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА-ЕС, один из пунктов которого касается дорожных налогов и выплат. В рамках этого регламента у нас был определенный выбор между платой за проезд или налогом. В результате обсуждений было принято решение установить плату за проезд”, - отметил Симонян и добавил, что этот вариант будет более справедливым для всех участников рынка.
Для компаний, действующих в Республике Армения, которые осуществляют грузоперевозки, был установлен дорожный налог, однако с 1 января 2018 года, по новому Налоговому кодексу, он был снят.
“Согласно требованиям европейского регламента, налоги и платежи не должны носить дискриминационный характер и не должны зависеть от того, зарегистрированы или нет грузоперевозчики”, - сказал замминистра.
Касаясь критериев оплаты, которая составит до 50 драмов за 1 километр, Симонян сказал, что данный закон не будет применяться в отношении всех машин.
“Машины, которые перевозят 12 и более тонн, за 1 километр будут платить плату за проезд до 50 драмов. Этот проект касается перевозчиков грузов. Сейчас вопрос классификации обсуждается и в отношении осей, так как есть сколько осей имеют грузовые машины - 3, 4 или 6 осей. Чем больше осей, тем большая тяжесть оказывается на дорогу, следовательно, и издержки бывают больше. Изучив также и международный опыт, мы пришли к выводу, что самая оптимальная максимальная цена должна составлять 50 драмов”, - подчеркнул Симонян.