Աշխարհում ավելի քան 26 միլիոն մարդ է վարակվել կորոնավիրուսով
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհում նոր տիպի կորոնավիրուսով վարակման հայտնաբերված դեպքերի թիվը սեպտեմբերի 3-ին գերազանցել Է 26 միլիոնը: Այդ մասին են վկայում Միացյալ Նահանգների Ջոնս Հոփքինսի համալսարանի տվյալները, որը հաշվարկները վարում Է միջազգային կազմակերպությունների, դաշնային եւ տեղական իշխանությունների տեղեկատվության հիման վրա, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Համալսարանի տվյալներով՝ աշխարհում ախտահարվածների թիվն այժմ կազմում Է 26 031 410, մահացել Է 863 028 մարդ, առողջացել Է 17 291 874 վարակված: ԱՄՆ-ում հայտնաբերվել Է 6 113 510 ախտահարված, մահացել Է 185 720 մարդ, առողջացել ավելի քան 2,2 միլիոնը: Այնուհետեւ հետեւում Է Բրազիլիան՝ վարակման 3 997 865 հայտնաբերված դեպքերով, 123 780 մահերով եւ 3 387 309 արողջացած հիվանդներով: Երրորդ տեղն զբաղեցնում Է Հնդկաստանը, որտեղ վարակվել Է 3 853 456, մահացել՝ 67 376 եւ առողջացել 2 970 492 մարդ:
Ռուսաստանն զբաղեցնում Է չորրորդ տեղը կորոնավիրուսով ախահարման արձանագրված դեպքերի թվով: Կորոնավիրուսի դեմ պայքարի դաշնային օպերատիվ շտաբի տվյալներով՝ ՌԴ-ում արձանագրվել Է վարակման 1 005 000 դեպք, առողջացել Է 821 169 մարդ, մահացել 17 414-ը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Более 26 млн человек в мире заразились коронавирусом
Число выявленных случаев заражения коронавирусом нового типа в мире превысило в четверг 26 млн. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом свидетельствуют данные американского Университета Джонса Хопкинса, который ведет подсчеты на основе информации международных организаций, федеральных и местных властей.
По данным университета, число инфицированных в мире сейчас составляет 26 031 410, умерли 863 028 человек, выздоровели 17 291 874 заразившихся. В США на утро четверга по московскому времени суммарно выявлено 6 113 510 инфицированных, скончались 185 720 человек, выздоровели более 2,2 млн.
Далее по числу заражений следует Бразилия с 3 997 865 выявленными случаями заражения, 123 780 смертями и 3 387 309 выздоровевшими пациентами. Третье место занимает Индия, где заразились 3 853 456, умерли 67 376 и выздоровели 2 970 492 человека.
Россия занимает четвертое место по числу зафиксированных случаев инфицирования коронавирусом. По сведениям федерального оперативного штаба по борьбе с коронавирусом, в РФ зарегистрировано 1 005 000 случаев заражения, выздоровели 821 169 человек, умерли 17 414.