Աննա Հակոբյանի նախաձեռնությամբ արցախցի կանայք անցել են մարտական պատրաստության յոթօրյա դասընթաց
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ վարչապետի տիկին, ‹‹Իմ քայլը›› և ‹‹City of smile/Ժպիտների քաղաք›› բարեգործական հիմնադրամների հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Աննա Հակոբյանի նախաձեռնությամբ և մասնակցությամբ օգոստոսի 25-31-ն Արցախի զորամասերից մեկում անցկացվել է հավաք, որտեղ ներգրվված են եղել Արցախում բնակվող տարբեր տարիք և մասնագիտություն ունեցող 15 կանայք։ Դասընթացի նպատակն է եղել ծանոթանալ զինվորական կյանքին, ձեռք բերել ռազմական հմտություններ։
Յոթ օրվա ընթացքում հավաքի մասնակից կանայք ամբողջությամբ ապրել են զինվորական կյանքով՝ սահմանված կարգով կրել համազգեստ, գիշերել զորամասում։ Հավաքների ընթացքում մասնակիցներն անցել են մասնագիտական, շարային, կրակային, ֆիզիկական պատրաստության, մարտավարական հիմունքների և առաջին բժշկական օգնության ցուցաբերման ավելի քան 20 պարապմունք, որոնց ընթացքում ԱՀ ՊԲ սպաները նրանց ուսուցանել են շարային վարժուձևերն առանց զենքի, հրաձգության նշանակությունն ու դաշտային կանոնները, զինվորի գործողությունները մարտի դաշտում, խրամատի, խրամուղու դիրքի կամ նշված տեղի զբաղեցումը, մարտի դաշում տեղաշարժը, մարտի դաշտում կրակային դիրքի փոխումը պաշտպանության ժամանակ, զինամթերքի տեղափոխումը հակառակորդի կրակի տակ։
Հավաքի մասնակիցները կրակային պատրաստության դասերի ընթացքում ծանոթացել են Կալաշնիկովի ավտոմատի հիմնական մասերին ու մեխանիզմներին, օպտիկական նշանոցներին և գիշերային տեսանելիության սարքերին, դրանց դերին ու նշանակությանը, անցել ավտոմատից, գնդացիրներից, ստուգողական հրաձգության վարժություններ զորատեսակների համար, բաց դաշտում իրականացրել նռնակի նետումը թաքստոցից ծնկած կամ կանգնած դրությունից։
Առաջին բուժօգնությունից ուսուցանվել են կենսական կարևոր օրգանների գործունեության խանգարումների դեպքերը, վիրակապական նյութերի, վիրակապերի նշանակությունը, ազդրին ոլորաքուղ դնելու տարբերակները։
Վերջին օրը հավաքի մասնակիցները հանձնել են կրակային պատրաստության ստուգարք։ Հավաքի մասնակիցները պետք է սահմանված կարգով խոցեին հակառակորդի բոլոր թիրախները։ Յուրաքանչյուր թիրախի խոցման համար տրամադրվում էր 15 վայրկյան։ Ստուգարքի արդյունքում դասակը ստացել է ‹‹չորս›› գնահատականը։ Դասակի կազմից հինգ հոգի ստացել է ‹‹գերազանց››, մյուսները՝ ‹‹դրական›› գնահատականներ։
ԱՀ պաշտպանության բանակի ՄԲ ՀԲ սպա փոխգնդապետ Վրեժ Ավանեսյանի, ՄՊԲ սպա մայոր Մացակ Խաչատրյանի և բարոյահոգեբանական բաժնի ավագ սպա մայոր Կարեն Սարուխանյանի գնահատմամբ՝  հավաքի մասնակիցները ցուցաբերել են մեծ պատասխանատվություն և լավ պատրաստություն։ Սարուխանյանի խոսքերով՝ հավաքի մասնակիցները մի քանի օրվա պատրաստության արդյունքում ցույց են տվել զինվորների 3-4 ամսվա կրակային պատրաստության արդյունք։
Հավաքի ընթացքում մասնակիցներն այցելել են  ՊԲ առաջնագիծ, եղել Ստեփանակերտի զոհված և անհայտ կորած ազատամարտիկների, պատմաերկրագիտական թանգարաններում, հանդիպել ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հետ։
Մայիսի 22-ին Ստեփանակերտում տեղի ունեցավ «Կանայք հանուն խաղաղության» կայքի շնորհանդեսը։ Արցախցի կանանց հետ հանդիպման առանցքային թեմաներից մեկն էր խաղաղության՝ որպես արժեքի և անհրաժեշտ ինքնապաշտպանության միջև կապը։ Հանդիպման մասնակիցներից առաջարկություն հնչեց, որ կանայք նույնպես անցնեն մարտական և կրակային պատրաստություն: Աննա Հակոբյանը խոստացավ կազմակերպել նման մի հավաք:
Օգոստոսի 25-31-ը կայացած կանանց համար մարտական և կրակային պատրաստության յոթօրյա դասընթացը տեղի ունեցավ «Կանայք հանուն խաղաղության» արշավի շրջանակում: Ինչպես բազմիցս շեշտել է վարչապետի տիկինը, երկրի վրա ռազմական ոտնձգության պարագայում ոչ միայն բանակը այլև ողջ հանրությունն է կանգնելու նրա պաշտպանության դիրքերում` զինվորական թե քաղաքացիական, տղամարդ թե կին «Ինչպես ես, այնպես էլ բազմաթիվ կանայք, համոզված եմ, պատրաստ են զենք վերցնել  իրենց հայրենիքը և երեխաներին պաշտպանելու համար: Բայց դա՝ ոչ թե հանուն պատերազմի, այլ ապացուցելու համար, որ խաղաղությունն այլընտրանք չունի»,- ասել էր Աննա Հակոբյանը:

По инициативе Анны Акопян арцахские женщины прошли семидневный курс боевой подготовки
По инициативе и при участии супруги премьер-министра Республики Армения, председателя Совета попечителей благотворительных Фондов “Мой шаг” и “City of smile / Город улыбок” Анны Акопян с 25 по 31 августа в одной из воинских частей Арцаха были проведены курсы, в которых участвовали 15 женщин разных возрастов и специальностей, проживающих в Арцахе. Целью курсов было ознакомление с военной жизнью, приобретение военных навыков.
В течение семи дней участвовавшие в курсах женщины жили военной жизнью, согласно установленному порядку носили форму, ночевали в воинской части. В ходе курсов участницы прошли более 20 занятий по профессиональной, строевой, огневой, физической подготовке, по тактической основе и оказанию первой медицинской помощи. Строевым учениям без оружия, стрельбе и полевым правилам, действиям солдата на поле боя, в позиции траншеи, на указанном месте, передвижению по полю боя, изменению огневой позиции на поле боя при защите, перемещению боеприпасов под огнем противника их обучали офицеры Армии обороны Арцаха.
Участники курсов в ходе занятий по огневой подготовке ознакомились с основными частями и механизмами автомата Калашникова, оптическими знаками и приборами ночного видения, их ролью и назначением, прошли упражнения по контрольной стрельбе из автомата, пулеметов, в открытом поле осуществили выброс гранат из укрытия на коленях или стоя.
Из основ первой медицинской помощи были изучены случаи нарушений деятельности жизненно важных органов, назначение перевязочных материалов и др.
В последний день участники курсов сдали зачет огневой подготовки. Они должны были в установленном порядке поразить все цели противника. Для поражения каждой мишени предоставлялось 15 секунд. В результате зачета взвод получил оценку “четыре”. Из состава взвода пять человек получили “отлично”, остальные – положительные оценки.
По оценкам офицера Армии обороны Арцаха Врежа Аванесяна, майора МПБ Мацака Хачатряна и старшего офицера морально-психологического отдела Карена Саруханяна, участницы проявили большую ответственность и хорошую подготовку. По словам Саруханяна, участницы в результате нескольких дней подготовки показали результат огневой подготовки солдат за 3 - 4 месяца.
Участницы посетили и передовую линию Армии обороны, побывали в историко-краеведческих музеях Степанакерта, встретились с президентом Арцаха Араиком Арутюняном.
22 мая в Степанакерте состоялась презентация сайта “Женщины во имя мира”. Одной из ключевых тем встречи с арцахскими женщинами была связь между миром и необходимой самообороной. От участниц встречи прозвучало предложение, чтобы женщины также проходили боевую и огневую подготовку.
Семидневный курс боевой и огневой подготовки для женщин, состоявшийся с 25 по 31 августа, состоялся в рамках кампании “Женщины во имя мира”. Как неоднократно подчеркивала супруга премьер-министра, в случае военного посягательства на страну не только армия, но и все общество на ее оборону - военные, гражданские лица, мужчины и женщины. “Но это не ради войны, а для того, чтобы доказать, что мир не имеет альтернативы”, - подчеркнула Анна Акопян.