Կամերային նվագախումբը ելույթ է ունեցել «ՕՊՈՒՍ-5» միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակում
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը ելույթ է ունեցել «ՕՊՈՒՍ-5» միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում են Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնից:
Նվագախումբը՝ պատանի երաժիշտների ներգրավմամբ, կատարել է Ֆելիքս Մենդելսոնի «Օկտետ» ստեղծագործությունը։ Ելույթ են ունեցել ՀՊԿՆ երաժիշտներ Աստղիկ Վարդանյանը (առաջին ջութակ), Գոհար Պապոյանը (երկրորդ ջութակ), Անի Բալյանը (չորրորդ ջութակ), Աստղիկ Գաժոյանը (առաջին ալտ), Անի Կիրակոսյանը (երկրորդ ալտ), Ջեմմա Մանուկյանը (երկրորդ թավջութակ) և Երևանի Չայկովսկու անվան երաժշտական միջնակարգ մասնագիտական դպրոցի տաղանդավոր սաներ Արտյոմ Իոնիսյանը (առաջին թավջութակ) և Օվսաննա Հարությունյանը (երրորդ ջութակ)։
Առաջին ջութակ Աստղիկ Վարդանյանը շեշտել է, որ ելույթի առանձնահատկությունը կայանում էր երեխաների ներգրավվածության մեջ, քանի որ նման փորձը մեծ դեր ունի երաժիշտների ապագա սերնդին բեմական ելույթներին նախապատրաստելու հարցում՝ հատկապես ստեղծված համավարակային իրավիճակում։
Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի տնօրեն Ֆելիքս Բաբուրյանն ընդգծել է՝ երաժշտախումբն ուրախ էր կորոնավիրուսային պայմաններում նման նախաձեռնության մաս կազմելու համար։
«Փառատոնը շատ լավ է կազմակերպված, բարձրակարգ մշակութային իրադարձություն է: Դրան մասնակցելու հնարավորության համար շնորհակալ ենք կազմակերպիչներին՝ ի դեմ «Արտկոնցեպտ» միջազգային ասոցիացիայի գործադիր տնօրեն Արմեն Մանասյանի։ Պետք է առանձնահատուկ շեշտեմ, որ Կամերային նվագախումբը միշտ հնարավորություն է ընձեռում երիտասարդ տաղանդներին մասնակցելու իր համերգներին, աշխատելու պրոֆեսիոնալ նվագախմբի հետ, անգնահատելի փորձ ձեռք բերելու։ Մենք բազմիցս իրագործել ենք նման նախագծեր, Ասեմ նաև, որ կարանտինի պատճառով չեղարկվեցին բազում համերգներ, որոնցում ներգրավված էին նաև երիտասարդ կատարողներ»,-նշել է նա՝ հավելելով, որ նվագախումբն այս ընթացքում ակտիվ փորձեր է արել, նոր ծրագրեր մշակել և իրականացրել, որոնք ներկայացնելու է հանրությանը։
«ՕՊՈՒՍ-5» միջազգային փառատոնի կազմակերպիչը «Արտկոնցեպտ» միջազգային ասոցիացիան է՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ:

Камерный оркестр выступил в рамках Международного музыкального фестиваля “Опус-5”
Государственный камерный оркестр Армении выступил в рамках Международного музыкального фестиваля “Опус-5”.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает Национальный центр камерной музыки.
Оркестр с участием юных музыкантов исполнил произведение Феликса Мендельсона “Октет”. Выступили музыканты оркестра Астхик Варданян (первая скрипка), Гоар Папоян (вторая скрипка), Ани Балян (четвертая скрипка), Астхик Гажоян (первый альт), Ани Киракосян (второй альт), Джемма Манукян (вторая виолончель) и талантливые воспитанники Ереванской средней специальной музыкальной школы им. Чайковского Артем Ионисян (первая виолончель) и Овсанна Арутюнян (третья скрипка).
Астхик Варданян подчеркнула, что особенность выступления заключалась именно в вовлечении детей, поскольку подобный опыт играет большую роль в подготовке будущего поколения музыкантов к сценическим выступлениям, особенно в создавшейся ситуации.
Директор Государственного камерного оркестра Армении Феликс Бабурян подчеркнул, что музыкальная группа была рада стать частью подобной инициативы в условиях пандемии.
“Фестиваль очень хорошо организован, это высококлассное событие сферы культуры. Мы за возможность участия в нем благодарны его организаторам в лице исполнительного директора Международной ассоциации “Артконцепт” Армена Манасяна. Должен особо подчеркнуть, что Камерный оркестр всегда предоставляет молодым талантам возможность участвовать в своих концертах, работать с профессиональным оркестром, приобретать неоценимый опыт. Мы неоднократно осуществляли подобные проекты, скажу также, что из-за карантина было отменено множество концертов, в которые были вовлечены и юные исполнители”, - отметил он, добавив, что за это время оркестр проводил активные репетиции, разработал и осуществил новые программы, которые должен представить общественности.
Организатор Международного фестиваля “Опус-5” - Международная ассоциация “Артконцепт”. Фестиваль проведен при содействии Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения.