Ներդաշնակ աշխարհի հետ. նախագահ Սարգսյանը շարունակում է հանդիպումները մտավորականների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը շարունակում է հանդիպումները մտավորականների հետ: Այս անգամ նախագահը հյուրընկալել է ռեժիսոր Նիկոլայ Ծատուրյանին, «Առավոտ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Արամ Աբրահամյանին, գրող, հրապարակախոս Վահրամ Մարտիրոսյանին, «Հայեր» մեդիահարթակի հիմնադիր և գլխավոր խմբագիր Արայիկ Մանուկյանին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, հանդիպման մասնակիցները մասնավորապես ընդգծել են մշակույթի ոլորտում համակարգային փոփոխությունների անհրաժեշտությունը, կարևոր համարել ժամանակին համահունչ քայլելը։ Անդրադարձ է կատարվել նաև կրթության ոլորտում իրականացվող փոփոխություններին՝ առանձնահատուկ համարելով կրթության առաջնային դերը երկրի զարգացման գործում: «Կրթության համակարգը շատ զգայուն է, պետք է հազար անգամ չափել, նոր կտրել,- մասնավորապես ասել է նախագահ Սարգսյանը։- Եվ՛ հասարակական, և՛ մշակութային, և՛ կրթական ոլորտներում մենք սովորելու շատ բան ունենք, բայց ուղղակի վերցնել և արտապատկերել երկրի սահմանադրությունը, թե դասագիրքը, շատ վտանգավոր եմ համարում։ Ցանկացած ազգ և ժողովուրդ պետք է ունենա անփոփոխ չափանիշներ, արժեքներ, որոնք ժամանակի ընթացքում չպետք է փոխվեն։ Ինչ էլ որ ներկայացնենք աշխարհին, պետք է մեր մեջ եփված լինի»։
Նշելով, որ այսօրվա աշխարհն էապես տարբերվում է նախորդից, իսկ նախորդ աշխարհը ոչ թե 100, այլ սրանից 20 տարի առաջ էր' Արմեն Սարգսյանն ասել է. «Հսկայական քանակությամբ ինֆորմացիա կա։ Եթե կարողանում ես այդ ինֆորմացիան մարսել, համակարգել և դրանից հետո նաև համապատասխան եզրակացությունների գալ, մշակել ծրագիր և ըստ ծրագրի աշխատել, այդ դեպքում դառնում ես անհատ, որ գիտի, թե ուր է գնում, բիզնես, որ գիտի, թե ուր է գնում, մշակույթ, որ գիտի՝ ուր է գնում և երկիր, որ գիտի՝ ուր է գնում։ Մեր հիմնական խնդիրներից մեկն է՝ այս անորոշության պահին հստակ հասկանալ, թե մենք ով ենք և ուր ենք գնում։ Եթե դա լավ պատկերացնենք՝ այդ դեպքում իրավիճակը մեր օգտին է լինելու։
Մեզ համար շատ էական է նախ հասկանալ փոփոխված աշխարհը, այն լավ ճանաչել և երկրորդը՝ ունենանք մեր տեղը, գոնե տեսլականը, թե որտեղ ենք ուզում լինենք։ Եթե տեսլական ունենք, պետք է դրան համապատասխան ծրագիր լինի, այնուհետև՝ գործողությունների ցանկ։
Իհարկե, ինչպիսի որոշում էլ վերջում ընդունենք, միևնույն է, գալու ենք նույն տեղը, որ մշակույթը, կրթությունը, գիտությունը և ժամանակակից լինելն էական են։ Մենք կարող ենք հաջողակ լինել, եթե ներդաշնակ լինենք այսօրվա աշխարհի հետ»։

Быть в гармонии с миром: президент Саркисян продолжает встречи с представителями интеллигенции
Президент Республики Армения Армен Саркисян продолжает встречи с представителями интеллигенции. На этот раз президент принял режиссера Николая Цатуряна, главного редактора газеты «Аравот» Арама Абрамяна, писателя, публициста Ваграма Мартиросяна, основателя медиаплатформы «Армяне», главного редактора Араика Манукяна.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, участники встречи, в частности, подчеркнули необходимость системных изменений в сфере культуры, посчитали важным идти в ногу со временем. Были также затронуты изменения, осуществленные в сфере образования, с учетом особой первостепенной роли образования в развитии страны.
«Система образования очень чувствительна, нужно тысячу раз отмерить, а потом резать, - сказал президент Саркисян. - И нам есть чему учиться и в социальной, и в культурной, и в образовательной сферах, но я считаю очень опасным просто взять и скопировать конституцию страны или учебник. У каждой нации и каждого народа должны быть неизменные стандарты, ценности, которые не должны меняться со временем. Что бы ни представили миру, должно быть сделано у нас».
Отметив, что сегодняшний мир существенно отличается от предыдущего, а предыдущий мир был не 100, а 20 лет назад, Армен Саркисян сказал: «Есть огромная информация. Если можешь усвоить эту информацию, координировать и после этого и прийти к соответствующим выводам, разработать план и работать по плану в соответствии с планом, то можешь стать человеком, который знает, куда идет, бизнесом, который знает, куда идет, культурой, которая знает, куда идет, страну, которая знает, куда идет. Если хорошо это представить, то ситуация будет в нашу пользу.
Для нас очень важно сначала понять изменившийся мир, хорошо его узнать, а во-вторых, иметь свое место, хотя бы видение того, где мы хотим быть. Если у нас есть видение, должна быть соответствующая программа, затем список действий.
Конечно, какое бы решение мы ни приняли, мы придем к тому же выводу, что культура, образование, наука важны и очень существенно быть современным. Мы можем быть успешными, если будем в гармонии с сегодняшним миром».