Բադասյանն ամփոփել է արդարադատության ոլորտում վերջին մեկ տարում իրականացված բարեփոխումները
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանն ամփոփել է վերջին մեկ տարվա ընթացքում արդարադատության ոլորտում իրականացված բարեփոխումները:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Բադասյանը «Ֆեյսբուքի» իր էջում գրել է, որ այդ բարեփոխումների ետևում նախարարության մասնագետների օրնիբուն ու տքնաջան աշխատանքն է։
«Ընդունվել է «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքը: Հաշված օրեր անց Գլխավոր դատախազությունում կսկսի գործել այդ նպատակով ստեղծված ստորաբաժանումը, և վստահ եմ՝ որոշ ժամանակ անց կսկսենք խոսել դրա գրանցած արդյունքներից։ Հաստատել ենք 5 ռազմավարություն՝ հակակոռուպցիոն, դատաիրավական, մարդու իրավունքների պաշտպանության, ոստիկանության բարեփոխումների ու քրեակատարողական և պրոբացիայի ոլորտների»,- գրել է Բադասյանը:
Նախարարը նշել է, որ դատական օրենսգրքի բարեփոխումների արդյունքում ներդրել են դատավորների և հայտարարատու այլ անձանց բարեվարքության ստուգման կամ վեթինգի ինստիտուտը՝ հավելելով, որ այս մեխանիզմի պտուղները ևս առաջիկայում կտեսնենք։
«Ընդունել ենք քրեական ենթամշակույթի դեմ պայքարին վերաբերող օրենսդրական փաթեթը, որի կիրարկման արդյունքում ենթադրյալ հանցավոր արարքներ կատարելու մեջ արդեն մեղադրվող առնվազն 6 անձ կա: Գործարկել ենք Հանրային ծառայությունների միասնական գրասենյակ, որտեղ մատուցվում են ինը ոլորտների 97 պետական ծառայություններ»,- նշել է նախարարը:
Անդրադառնալով քրեակատարողական հիմնարկներում ազատությունից զրկված անձանց վերաբերյալ բարեփոխումներին՝ նա նշել է, որ բոլոր 12 ՔԿՀ-ներում տրամադրվող սննդի ապահովման գործառույթը պատվիրակվել է մասնավոր հատվածին, իսկ բարձր ու գոհացնող արդյունքի մասին բազմիցս բարձրաձայնել են թե՛ ՔԿՀ-ներում պահվող անձինք, թե՛ նրանց հարազատները։
Բադասյանը նաև հավելել է, որ ցմահ դատապարտյալներին առաջին անգամ հնարավորություն է տրվել պատիժը կրել նաև բաց տեսակի ուղղիչ հիմնարկում, և արդեն իսկ մի շարք դատապարտյալներ փակից տեղափոխվել են կիսափակ, իսկ կիսափակից՝ կիսաբաց ռեժիմի։

Бадасян подвел итоги реформ в сфере юстиции за последний год
Министр юстиции Армении Рустам Бадасян подвел итоги реформ, осуществленных в сфере юстиции за последний год.
Как передает «Арменпресс», Бадасян написал на своей странице в Facebook, что за этими реформами стоит усердная работа всех специалистов министерства.
“Принят Закон “О конфискации имущества незаконного происхождения”. Через считанные дни в Генпрокуратуре начнет действовать подразделение, созданное именно с этой целью, и я уверен, что через некоторое время мы начнем говорить о зафиксированных результатах. Мы утвердили 5 стратегий: антикоррупционную, судебно-правовую, стратегию защиты прав человека, реформы в полиции и в уголовно-исполнительной и пробационной сферах”, - написал Бадасян.
Министр отметил, что в результате реформ Судебного кодекса был внедрен институт проверки добропорядочности судей и других лиц - декларантов, добавив, что плоды этого механизма мы увидим в ближайшее время.
“Мы приняли законодательный пакет, касающийся борьбы с уголовной субкультурой, в результате применения которого  уже есть 6 обвиняемых в совершении предполагаемых преступных деяний. Мы запустили единый офис общественных услуг, где предоставляются 97 видов государственных услуг в девяти сферах”, - отметил министр.
Говоря о реформах в отношении лиц, лишенных свободы в уголовно-исполнительных учреждениях, он отметил, что функция обеспечения питания, предоставляемая во всех 12 уголовно-исполнительных учреждениях, была делегирована частному сектору, а о высоком и удовлетворительном результате неоднократно заявляли как содержащиеся в УИУ лица, так и их родные.
Бадасян также добавил, что пожизненно осужденным впервые была предоставлена возможность отбывать наказание также и в открытых исправительных учреждениях. Уже ряд заключенных были переведены из закрытых в полузакрытые, а из полузакрытых  в полуоткрытые исправительные учреждения.