Վերանորոգվում եւ բարեկարգվում է Գավառի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու հարակից տարածքը
ԳԱՎԱՌ, 20 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արդեն երկրորդ շաբաթն է, ինչ Գավառ քաղաքի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու հարակից տարածքում ընթանում են վերանորոգման եւ բարեկարգման աշխատանքներ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Գավառի քաղաքապետարանի աշխատակազմից,  ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ կառավարության կողմից հաստատված  ծրագրերի շրջանակներում:
Կապիտալ վերանորոգման աշխատատնքներն իրականացնում է «Հազարաշեն» կազմակերպությունը: Աշխատանքների պայմանագրային արժեքը կազմում է 8 միլիոն 20 հազար դրամ, որից  համայնքի բյուջեի մասնաբաժինը կազմում է 55 տոկոս կամ 4 միլիոն 411 հազար դրամ, իսկ պետական բյուջեի ներդրումը՝ 45 տոկոս կամ 3 միլիոն 609 հազար  դրամ: Ծրագրով նախատեսվում է եկեղեցու հարակից այգու հիմնանորոգում, սիզամարգերի ստեղծում, սալիկապատում եւ սալուղիների կառուցում։ Կառուցվող պուրակն իր առանձնահատկությունն ունի. այն գտնվում է եկեղեցու հարակից եւ Գավառի ամենակենտրոնական հատվածում։ Այստեղ է տեղակայված նաեւ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշաքարը։
Շինարարական աշխատանքները նախատեսված է ավարտել այս տարվա ընթացքում: Նույն աղբյուրի հավաստմամբ՝ այս տարի գավառ քաղաքում հաստատվել եւ իրականացվելու է վեց սուբվենցիոն ծրագիր, որոնցից չորսն այս պահին արդեն ընթացքի մեջ են:

В Гаваре благоустраивается территория, прилегающая к церкви Сурб Аствацацин
Уже вторую неделю на территории, прилегающей к церкви Сурб Аствацацин города Гавар, ведутся  работы по благоустройству.
Как сообщили Арменпресс в управлении информации и связей с общественностью мэрии Гавара, программа реализуется в рамках программ, утвержденных правительством.
Работы по капитальному ремонту осуществляет организация “Азарашен”. Договорная стоимость работ составляет 8 млн 20 000 драмов, из которых доля муниципального бюджета составляет 55% или 4 млн 411 000 драмов, а вклад государственного бюджета - 45% или 3 млн 609 000 драмов. В рамках программы планируется благоустройство прилегающего к церкви парка, разбивка газонов, облицовка аллей плиткой. Этот парк имеет свою особенность: он расположен в самом центре Гавара у церкви. Здесь же расположен и памятник жертвам Геноцида армян.
Строительные работы планируется завершить в течение этого года. По словам того же источника, в этом году было утверждено шесть субвенциальных программ для города Гавар, четыре из которых на данный момент уже находятся в процессе.