Ես չէ, որ պետք է որոշեմ՝ ով կալանավորվի, ով ազատ արձակվի. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետութան իշխանության նպատակն է՝ ստեղծել անկախ դատական համակարգ և վարել հստակ հակակոռուպցիոն քաղաքականություն: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին BBC-ի HARDtalk-ի եթերում ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, անդրադառնալով Հայաստանում նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաների ձերբակալություններին և կալանավորումներին:
«Ինչ վերաբերում է քրեական գործերին և ձերբակալություններին, ապա պետք է շեշտեմ, որ մենք ունենք դատարաններ, քննչական մարմիններ և դատախազություններ: Ես չէ, որ պետք է որոշեմ, թե ով պետք է կալանավորվի և ով պետք է ազատ արձակվի: Մեր նպատակն է` ապահովել օրենքի գերակայությունը, ստեղծել անկախ դատական համակարգ և վարել հստակ հակակոռուպցիոն քաղաքականություն»,- ասել է վարչապետը:
Փաշինյանը հավելել է, որ միջազգային հանրությունը քաջատեղյակ է և գնահատում է այդ բոլոր ոլորտներում Հայաստանի հսկայական առաջընթացը:

Не мне решать, кого арестовывать, а кого отпускать: Никол Пашинян
ЕРЕВАН, 14 АВГУСТА, АРМЕНПРЕСС. Целью правительства Республики Армения является создание независимой судебной системы, проведение четкой антикоррупционной политики. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил премьер-министр РА Никол Пашинян в эфире BBC HARDtalk, имея в виду аресты и задержания бывших высокопоставленных чиновников в Армении.
«Что касается уголовных дел и арестов, я должен подчеркнуть, что у нас есть суды, следственные органы, прокуратуры. Не мне решать, кого арестовать, а кого отпустить. «Наша цель - обеспечить верховенство закона, создать независимую судебную систему, проводить четкую антикоррупционную политику», - сказал он.
Пашинян добавил, что международное сообщество хорошо осведомлено и ценит огромный прогресс Армении во всех этих областях.