Լիբանանի դատախազությունը մի քանի նախարարների կհարցաքննի Բեյրութի պայթյունի գործով
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիբանանի դատախազությունը մտադիր Է Բեյրութի նավահանգստում տեղի ունեցած պայթյունի գործով հարցաքննության կանչել մի քանի նախարարների կառավարմության ներկայիս եւ ավելի վաղ կազմերից: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, օգոստոսի 12-ին հայտնել Է Al Arabiya հեռուստաալիքը՝ վկայակոչելով երկրի դատական շրջանների մի աղբյուր: Վերջինիս տվյալներով՝ առաջինը կհարցաքննվի Լիբանանի հանրային աշխատանքների նախարարության նախկին ղեկավար Գազի ալ Արիդին: Նաեւ պլանավորվում Է ցուցմունքներ տալու համար կանչել հանրային աշխատանքների, ֆինանսների եւ արդարադատության մի քանի այլ նախկին նախարարների:
Օգոստոսի 4-ին Բեյրութի նավահանգստի պահեստում տեղի ունեցած պայթյունի հետեւանքով զոհվել Է 171 մարդ, տուժել շուրջ 6 հազարը, տասնյակ մարդիկ համարվում են անհայտ կորած: Լիբանանի ներքգործնախարարության տվյալներով՝ ողբերգության պատճառ Է դարձել եռակցման աշխատանքների ժամանակ ավելի քան 2,7 հազար տոննա ամոնիակային սելիտրայի բռնկումը, որը մաքսային ծառայություններն առգրավել Էին վեց տարի առաջ:
Օգոստոսի 8-ից Բեյրութում տեղի Էին ունենում զանգվածային ցույցեր, որոնք հետագայում վերաճել են անկարգությունների: Բողոքավորները Լիբանանի կառավարող կոալիցիային մեղադրում Էին կոռուպցիայի մեջ եւ պահանջում վաղաժամկետ ընտրությունների անցկացում եւ նավահանգստում տեղի ունեցած պայթյունի անկախ հետաքննություն: Այդ ֆոնին օգոստոսի 10-ին Լիբանանի վարչապետ Հասան Դիաբը հայտարեարել Է կառավարության հրաժարականի մասին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: прокуратура Ливана допросит нескольких министров по делу о взрыве в Бейруте
Прокуратура Ливана намерена вызвать на допрос по делу о взрыве в порту Бейрута нескольких министров из нынешнего и более ранних составов правительства. Об этом сообщил в среду телеканал Al Arabiya со ссылкой на источник в судебных кругах страны.
По его данным, первым будет допрошен бывший глава Министерства общественных работ Ливана Гази аль-Ариди. Также планируется вызвать для дачи показаний нескольких других экс-министров общественных работ, финансов и юстиции,сообщает Арменпресссо ссылкой на Тасс.
В результате взрыва 4 августа на складе в порту Бейрута погиб 171 человек, пострадали около 6 тыс., десятки числятся пропавшими без вести. По данным МВД Ливана, причиной трагедии стало произошедшее во время сварочных работ возгорание свыше 2,7 тыс. тонн аммиачной селитры, конфискованной таможенными службами шесть лет назад.
С 8 августа в Бейруте проходили массовые демонстрации, впоследствии переросшие в беспорядки. Протестующие обвиняли правящую коалицию Ливана в коррупции и требовали проведения досрочных выборов и независимого расследования взрыва, произошедшего в порту. На этом фоне 10 августа премьер-министр Ливана Хасан Диаб объявил об отставке правительства.