Լիբանանի դատախազությունը մի քանի նախարարների կհարցաքննի Բեյրութի պայթյունի գործով
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիբանանի դատախազությունը մտադիր Է Բեյրութի նավահանգստում տեղի ունեցած պայթյունի գործով հարցաքննության կանչել մի քանի նախարարների կառավարմության ներկայիս եւ ավելի վաղ կազմերից: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, օգոստոսի 12-ին հայտնել Է Al Arabiya հեռուստաալիքը՝ վկայակոչելով երկրի դատական շրջանների մի աղբյուր: Վերջինիս տվյալներով՝ առաջինը կհարցաքննվի Լիբանանի հանրային աշխատանքների նախարարության նախկին ղեկավար Գազի ալ Արիդին: Նաեւ պլանավորվում Է ցուցմունքներ տալու համար կանչել հանրային աշխատանքների, ֆինանսների եւ արդարադատության մի քանի այլ նախկին նախարարների:
Օգոստոսի 4-ին Բեյրութի նավահանգստի պահեստում տեղի ունեցած պայթյունի հետեւանքով զոհվել Է 171 մարդ, տուժել շուրջ 6 հազարը, տասնյակ մարդիկ համարվում են անհայտ կորած: Լիբանանի ներքգործնախարարության տվյալներով՝ ողբերգության պատճառ Է դարձել եռակցման աշխատանքների ժամանակ ավելի քան 2,7 հազար տոննա ամոնիակային սելիտրայի բռնկումը, որը մաքսային ծառայություններն առգրավել Էին վեց տարի առաջ:
Օգոստոսի 8-ից Բեյրութում տեղի Էին ունենում զանգվածային ցույցեր, որոնք հետագայում վերաճել են անկարգությունների: Բողոքավորները Լիբանանի կառավարող կոալիցիային մեղադրում Էին կոռուպցիայի մեջ եւ պահանջում վաղաժամկետ ընտրությունների անցկացում եւ նավահանգստում տեղի ունեցած պայթյունի անկախ հետաքննություն: Այդ ֆոնին օգոստոսի 10-ին Լիբանանի վարչապետ Հասան Դիաբը հայտարեարել Է կառավարության հրաժարականի մասին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

YEREVAN, AUGUST 13, ARMENPRESS. The Lebanese prosecution intends to question several Cabinet members of both the incumbent and previous governments over the August 4 Beirut port explosion, Al Arabiya TV reported citing a source within the judiciary.
According to the source the prosecution will start by questioning Ghazi Aridi, the former Lebanese minister of public works and transportation. Other former ministers of finance, justice and public works will also be summoned.
171 people died and nearly 6000 were injured when more than 2700 tonnes of ammonium nitrate exploded in a warehouse in the port of Beirut on August 4. Dozens are missing. Heavy damages occurred across the Lebanese capital.
The highly explosive material was stored at the facility for 6 years. The cause of the explosion is under investigation.
Days after the blast many Lebanese citizens took to the streets to demonstrate against the government. The protesters accuse the ruling coalition in corruption and demand early elections and an independent probe into the blast. Two days after the protests began, PM Hassan Diab announced his government’s resignation on August 10.