Ղազախստանն օգոստոսի 17-ից վերսկսում Է ՌԴ թռիչքները
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղազախստանն օգոստոսի 17-ից վերսկսում Է թռիչքները մի քանի երկրներ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է արդյունաբերության եւ ենթակառուցվածքների զարգացման նախարարության մամուլի ծառայությունը:
Հաջորդ երկուշաբթի օրվանից փուլ առ փուլ վերսկսվելու են միջազգային թռիչքները Արաբական Միացյալ Էմիրություններ, Բելառուս, Գերմանիա, Նիդեռլանդներ, Եգիպտոս, Ուկրաինա եւ Ռուսաստան: Այդ մասին ասվում Է գերատեսչության հաղորդագրության մեջ:
Համապատասխան որոշումը օգոստոսի 11-ին ընդունել Է կորոնավիրուսային վարակի առաջացում եւ տարածում թույլ չտալու գծով միջգերատեսչական հանձնաժողովը՝ հաշվի առնելով համաճարակաբանական իրադրությունը՝ համաձայն Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության քարտեզի:
«Դրա հետ մեկտեղ Ռուսաստան թռիչքներ կատարելու համար պահանջվում Է ռուսաստանյան կողմի թույլտվությունը»,-նշվում Է մամուլի տեղեկագրում:
Չվերթները կատարվելու են օդային հաղորդակցության վերաբերյալ միջկառավարական գործող համաձայնագրերի հիման վրա:
Ռուսաստանը մարտի 27-ից դադարեցրել Էր կանոնավոր եւ չարտերային ավիահաղորդակցությունն օտարերկրյա պետությունների հետ՝ կորոնավիրուսային վարակի ներբերումը կանխելու համար: Առաջին չվերթներն արտասահմանյան երկրներ (բացառությամբ դուրս տանելու) մեկնարկել են օգոստոսի 1-ին, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Казахстан с 17 августа возобновляет полеты в РФ
Казахстан с 17 августа возобновляет международные полеты в некоторые страны, сообщила пресс-служба министерства индустрии и инфраструктурного развития.
Со следующего понедельника поэтапно возобновляются международные полеты в Объединенные Арабские Эмираты, Белоруссию, Германию, Нидерланды, Египет, Украину и Россию, говорится в сообщении ведомства.
Соответствующее решение 11 августа приняла межведомственная комиссия по недопущению возникновения и распространения коронавирусной инфекции с учетом эпидемиологической обстановки, согласно карте Всемирной организации здравоохранения.
Договоренность Казахстана с авиационными властями указанных стран является предварительной. "Указанные страны поддерживают возобновление полетов с Казахстаном с соблюдением санитарно-эпидемиологических требований (термометрия, социальное дистанцирование, масочный режим, ПЦР-тестирование)", - уточняет ведомство,
сообщает Арменпресссо ссылкой на INTERFAX.RU.
"При этом, для выполнения полетов в Россию требуется разрешение с российской стороны", - отмечается в пресс-релизе.
Рейсы будут выполняться на основе действующих межправительственных соглашений о воздушном сообщении.
Россия с 27 марта прекратила регулярное и чартерное авиасообщение с иностранными государствами для предотвращения завоза коронавирусной инфекции. Первые рейсы (за исключением вывозных) в зарубежные страны стартовали 1 августа.