163 բնակարան կնվիրաբերվի դրանք զբաղեցրած մանկատան շրջանավարտներին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2003-2015թթ. ընթացքում 163 ընտանիքի հատկացված բնակելի տարածությունը կամ բնակարանը նախատեսվում է նվիրաբերել դրանք զբաղեցրած մանկատան շրջանավարտներին:
«Արմենպրես»ի հաղորդմամբ` այս մասին «Ֆեյսբուքի» իր էջում գրել է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանը և հավելել, որ նախագիծը կքննարկվի օգոստոսի 13-ին կայանալիք Կառավարության նիստին:
«Բնակարանները տրամադրվել էին անհատույց օգտագործման իրավունքով` 10 տարի ժամկետով: Պայմանագրով նախատեսվում էր, որ բնակարանը հետագայում կարող էր մասնավորեցվել կամ տրվել վարձակալության: Չնայած դրան, մանկատան շրջանավարտների դիմումներին ընթացք չէր տրվել: 2019 թվականին հերթացուցակում ներառված, սակայն բնակարաններ չստացած մնացյալ շահառուների համար, որոնք ՀՀ քաղաքացիներ են, մանկատնից դուրս են եկել 1991 թվականից հետո 18 տարեկանը լրանալու կապակցությամբ և սեփականության իրավունքով չունեն բնակտարածություն (չեն օտարել վերջին 5 տարվա ընթացքում), նախարարության նախաձեռնությամբ մեկնարկեց բնակարանների գնման վկայագրեր տրամադրելու գործընթացը: Արդյունքում շրջանավարտներին հնարավորություն է տրվում ձեռք բերել բնակարան՝ սեփականության իրավունքով: Այսպիսով, նույն կարգավիճակով անձինք հայտնվել էին անհավասար պայմաններում»,- հայտնել է Բաթոյանը:
Նրա խոսքով` նախաձեռնությունն իրականացվել է միանման մոտեցում ցուցաբերելու նպատակով:
Նախարարը նաև տեղեկացրել է, որ 3 շրջանավարտի զբաղեցրած բնակարանների շենքերի տեխնիկական վիճակը (համաձայն քաղաքաշինության կոմիտեի ներկայացրած տվյալների) դեռևս 2003-2004թթ., այսինքն՝ մինչ պայմանագրերի կնքումը, գնահատվել են 3-րդ աստիճանի վնասվածության: Նրանց կտրամադրվեն բնակարանի գնման վկայագրեր:

163 квартиры будут переданы в дар проживавшим в них выпускникам детского дома
ЕРЕВАН, 12 АВГУСТА, АРМЕНПРЕСС. Жилую площадь или квартиры, предоставленные 163 семьям в 2003-2015 гг. планируется передать выпускникам детского дома, которые там живут.
Как сообщает «Арменпресс», об этом на своей странице в Facebook написала министр труда и социальных вопросов РА Заруи Батоян, добавив, что проект будет обсужден на заседании правительства 13 августа.
«Квартиры предоставлены в бесплатное пользование сроком на 10 лет. В договоре оговаривалось, что квартиру можно будет приватизировать или сдать в аренду. Несмотря на это, заявления выпускников детского дома не рассматривались.
Для остальных бенефициаров, включенных в список в 2019 году, но не получивших квартиры, являющихся гражданами Армении, которые вышли из детского дома в связи с достижением 18 лет после 1991 года и не имеют жилплощади на правах собственности (не отчуждали в течение последних 5 лет), по инициативе Министерства начался процесс выдачи сертификатов на покупку квартир.
В результате выпускникам предоставляется возможность приобрести квартиру на правах собственности. “Таким образом, лица с тем же статусом оказались в неравных условиях", - заявил Батоян.
По ее словам, инициатива была реализована, чтобы показать единый подход.
Министр также проинформировала, что техническое состояние многоквартирных домов, в которых проживали 3 выпускника (по данным Комитета градостроительства) в 2003-2004 годах, то есть до подписания договоров, оценивалось как повреждение 3 степени. Им будут предоставлены свидетельства о покупке квартиры.