Կա շատ պարզ ձև՝ կրել դիմակ և չտուգանվել․ Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարության արտահերթ նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ այն դժգոհություններին, ըստ որոնց՝ քաղաքացիները տուգանվում են դիմակ չկրելու համար։ «Այո, դրա համար կա շատ պարզ ձև՝ կրել դիմակ և չտուգանվել։ Այն ժամանակ ասում էինք՝ կրիր դիմակ, փրկիր կյանքեր, հիմա հույս ունենք, որ մահերը կզրոյանան, կասենք՝ կրկիր դիմակ և մի տուգանվիր»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց վարչապետը՝ ավելացնելով, որ սրանով փորձում են հիվանդացությունը նվազեցնել, մինչև կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի հետ կապված հարցերը կլուծվեն։
«Եվ այստեղ կրկին ու կրկին մեր թիվ մեկ գործընկերը մեր քաղաքացին է, ում խնդրում ենք, որ ականաջալուր լինի։ Այս լավատեսական իրավիճակը, որ մենք ունենք, պետք է կրկնապատկի մեր զգոնությունը և կարգապահությունը, ժամանակը ցույց տվեց, որ կարգապահությունը բերում է արդյունք։ Եվ հետևաբար, պետք չէ սեփական ձեռքերով քանդել սեփական ձեռքերով կառուցված արդյունքը, մանավանդ, որ մենք հիմա պատրաստվում ենք սեպտեմբերի 15-ից ամբողջ հանրակրթությունը բացել,  բուհական համակարգի հետ կապված քննարկումները դեռևս շարունակվում են։ Եվ այդտեղ անխուսափելիորեն թվերի որոշակի աճ լինելու է։ Մեր հիմնական ռիսկը դա է։ Այո, եթե մենք կանոնները պատշաճ պահենք, թվերի աճը կլինի այնպիսին, որ մեր այսօրվա խոսակցության բովանդակությունը չի փոխվի։ Բայց եթե պատշաճ կարգապահություն չպահվի, մենք նորից վերադառնալու ենք ճգնաժամային իրավիճակի»,- ասաց վարչապետը։

Есть очень простой способ: одевать маску и не оштрафоваться: Никол Пашинян
ЕРЕВАН, 12 АВГУСТА, АРМЕНПРЕСС. Премьер-министр Никол Пашинян на внеочередном заседании правительства коснулся жалоб на то, что граждане наказываются штрафом за то, что они не носят маски.
«Да, поэтому есть очень простой способ - носить маску или не быть оштрафованным. Раньше мы говорили: носите маску, спасайте жизни, теперь мы надеемся, что смертей будет ноль, и скажем: носите маску, не будете оштрафованы», - по сообщению «Арменпресс», сказал премьер-министр добавив, что с помощью этого они пытаются уменьшить заболеваемость коронавирусом, пока проблемы с вакцинами будут решены.
«И здесь снова и снова наш партнер номер один - наш гражданин, которого мы просим выслушать. Эта оптимистическая ситуация, которая у нас сложилась, должна удвоить нашу бдительность и дисциплину, время показало, что дисциплина приносит результаты. Поэтому не нужно разрушать своими руками результат, полученный собственными руками, тем более, что с 15 сентября мы сейчас собираемся открыть все общеобразовательные учреждения, а дискуссии по университетской системе еще продолжаются. И неминуемо будет некоторое увеличение численности. Это наш главный риск. Да, если мы будем правильно следовать правилам, рост числа будет таким, что содержание нашего сегодняшнего разговора не изменится. Но если не будет соблюдена должная дисциплина, мы вернемся к кризисной ситуации», - сказал премьер.