Նոր Զելանդիայում հայտնաբերել են 102 օրվա ընթացքում COVID-19-ի առաջին տեղական դեպքերը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նոր Զելանդիայում 102 օրվա ընթացքում առաջին անգամ հայտնաբերվել են կորոնավիրուսով վարակման չբերովի դեպքեր. Օքլենդում քովիդ-դրական են ցույց տվել մեկ ընտանիքի չորս անդամների թեստերը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է BBC News-ը: Նրանցից ոչ ոք վերջին ժամանակներս քաղաքից չի բացակայել: Օքլենդում շտապ կարգով օգոստոսի 12-ից երեք օրով լոքդաուն Է սահմանվել: Քաղաքի բնակիչներին խնդրում են մնալ տանը, զանգվածային հավաքներն արգելված են, այն բոլոր ընկերություններին, որոնք կենսականորեն կարեւոր նշանակություն չունեն քաղաքի համար, պատվիրել են փակվել: Նոր Զելանդիայի մյուս տարածքներում սահմանվել Է սոցիալական հեռավորություն:
Տեղի ունեցածի առնչությամբ վարչապետ Ջասնադա Արդեռնը հայտարարել Է, որ մինչեւ օգոստոսի 17-ը կհետաձգի խորհրդարանի արձակումն առաջիկա ընտրություններից առաջ: Այս երեք օրվա ընթացքում իշխանությունները փորձում են հայտնաբերել հիվանդացածների շփումները: Անցած 102 օրվա ընթացքում երկրում հայտնաբերել են COVID-19-ով վարակվածների, սակայն այդ բոլոր 22 մարդիկ վարակը բերել Էին արտասահմանից: Նրանք բոլորը վերադառնալուց հետո մեկուսացվել են:
Ընդամենը Նոր Զելանդիայում համավարակի սկսվելուց ի վեր հայտնաբերվել Է կորոնավիրուսով վարակման 1220 դեպք: Մահացել Է 22 մարդ: Հունիսից սկսած, երկիրը չեղարկել Է կարանտինային սահմանափակումների մեծ մասը, որոնք մտցվել Էին մարտին: Կարծիք կար, որ լոքդաունի վաղ սահմանումը, խիստ հսկողությունը սահմանի վրա, արդյունավետ ծանուցումը բնակչությանը, զանգվածային թեստավորումն ու շփումներին հետեւելն իշխանություններին օգնել Է վիրուսից լիովին ազատվել երկրի տարածքում, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

В Новой Зеландии выявили первые за 102 дня местные случаи COVID-19
В Новой Зеландии впервые за 102 дня выявили незавозные случаи заражения коронавирусом - в Окленде ковид-позитивными оказались четыре члена одной семьи, сообщают BBC News. Из них никто в последнее время из города не уезжал.
В Окленде срочно с 12 августа ввели локдаун на три дня. Жителей города просят оставаться дома, массовые собрания запрещены, всем компаниям, не имеющим жизненно важного значения для города, предписано закрыться. На остальной территории Новой Зеландии введено социальное дистанцирование.
В связи со случившимся премьер-министр Джасинда Ардерн объявила, что отложит до понедельника роспуск парламента перед предстоящими выборами,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
За эти три дня власти попытаются выявить контакты заболевших.
За минувшие 102 дня в стране выявляли зараженных COVID-19, однако все эти 22 человека завезли из-за границы. Все они были изолированы по возвращении.
Всего в Новой Зеландии с начала пандемии было выявлено 1220 случаев заражения коронавирусом. Умерли 22 заболевших. Начиная с июня страна отменила большую часть карантинных ограничений, которые были введены в марте. Считалось, что раннее введение локдауна, жесткого контроля на границе, эффективное оповещение населения и массовое тестирование и отслеживание контактов помогло властям полностью избавиться от вируса на территории страны.