Հայաստանը կարևորում է ֆրանկոֆոն ընտանիքի աջակցությունը Լիբանանի ժողովրդին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ֆրանկոֆոնիայի գլխավոր քարտուղար Լուիզ Մուշիկիվաբոյի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել ֆրանկոֆոն տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումների և կազմակերպության առջև ծառացած խնդիրների հասցեագրման ուղիների շուրջ:
Այդ համատեքստում նախարար Մնացականյանը և գլխավոր քարտուղար Մուշիկիվաբոն անդարադարձել են Բեյրութում տեղի ունեցած հուժկու պայթյունի հետևանքով Լիբանանում ստեղծված աղետալի դրությանը և Լիբանանին հումանիտար աջակցության տրամադրմանն առնչվող հարցերին:
Ներկայացնելով Հայաստանի կառավարության կողմից Լիբանանի ժողովրդին աջակցություն ցուցաբերելու ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները՝ նախարար Մնացականյանն ընդգծել է, որ որպես Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովում նախագահող երկիր՝ Հայաստանը կարևորում է ֆրանկոֆոն ընտանիքի աջակցությունը Լիբանանի ժողովրդին՝ իրեն պատուհասած ճգնաժամի հաղթահարման և օրհասական իրադրությունից պատվով դուրս գալու գործում։

Армения придает важность поддержке семьи Франкофонии ливанскому народу
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян провел телефонный разговор с генеральным секретарем Франкофонии Луиз Мушикивабо.
Как сообщили «Арменпресс» в управлении информации и связей с общественностью МИД Армении, собеседники обменялись мнениями вокруг развития событий в регионе Франкофонии и путей адресации проблем, стоящих перед организацией.
В этом контексте министр Мнацаканян и генеральный секретарь Мушикивабо коснулись ситуации в Ливане в результате мощного взрыва в Бейруте и вопросов предоставления гуманитарной помощи Ливану.
Представляя работы правительства Армении по оказанию помощи ливанскому народу, министр Мнацаканян подчеркнул, что как страна, председательствующая на саммите Франкофонии, Армения придает важность поддержке семьи Франкофонии ливанскому народу в деле преодоления кризиса и достойного выхода из критической ситуации.