Կամերային կենտրոնը կներկայացնի Գալիանոյի մասնակցությամբ «Տարվա եղանակներ» համերգի տեսագրությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնն օգոստոսի 15-ին՝ ժամը 20:30-ին, կներկայացնի «Տարվա եղանակներ» խորագիրը կրող համերգի տեսագրությունը։ Համերգը կհեռարձակվի կենտրոնի պաշտոնական ֆեյսբուքյան էջով։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնից, համերգին հանդես են եկել Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը՝ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Վահան Մարտիրոսյանի ղեկավարությամբ, և աշխարհահռչակ վիրտուոզ ակորդեոնահար Ռիշար Գալիանոն։
Համերգի ծրագրում ներառված են Անտոնիո Վիվալդիի «Տարվա եղանակներ», Աստոր Պիացոլայի «Տարվա եղանակներ» և Ռիշար Գալիանոյի «Օպալե» կոնցերտ նվագախմբի և ակորդեոնի համար ստեղծագործությունները:
Կամերային նվագախումբը բազմիցս համագործակցել է աշխարհահռչակ վիրտուոզ ակորդեոնահարի հետ՝ ելույթ ունենալով նրա հետ ոչ միայն Հայաստանում, այլև արտերկրում։ «Տարվա եղանակները» համերգային ծրագիրը Գալիանոն ներկայացրել է աշխարհի տարբեր երկրներում:
Իտալական ծագումով ֆրանսիացի ակորդեոնահար, Աստոր Պիացոլայի մեկնաբան, կոմպոզիտոր Ռիչարդ Գալիանոն ծնվել է Ֆրանսիայում 1950 թ-ին: Դաշնամուր և ակորդեոն սկսել է նվագել  4 տարեկանից: Այնուհետև երաժշտական ուսումը շարունակել է Նիցցայի կոնսերվատորիայում, որտեղ ակորդեոնին զուգահեռ ուսանել է նաև տրոմբոնի դասարանում:
Ուսմանը զուգահեռ մասնակցել է ակորդեոնահարների միջազգային մրցույթների, որտեղ հանդես է եկել Բախի, Չայկովսկու, Ռավելի Գերշվինի ստեղծագործությունների կատարմամբ: Գալիանոն երկու տարի անընդմեջ ակորդեոնահարների World Cup միջազգային մրցույթներում զբաղեցրել է առաջին տեղը, իսկ 1968-ին արժանացել է երկրի նախագահական մրցանակին:
1973-ին Գալիանոն հարավային Ֆրանսիայից տեղափոխվում է Փարիզ և մի քանի տարի համագործակցում է Կլոդ Նուգարոյի նվագախմբի հետ` որպես դիրիժոր, գործիքավորող և կոմպոզիտոր:
Նա համագործակցել է այնպիսի հանրահայտ երգիչների հետ, ինչպիսիք են Շառլ Ազնավուրը, Սերժ Ռեջիանին, Ժյուլիետ Գրեկոն և այլք։ 1983-ին Աստոր Պիացոլայի նախաձեռնությամբ Ռիչարդ Գալիանոն հրավիրվում է Comedy France, որտեղ հանդես է գալիս որպես բանդոնեոնահար, այնուհետև` գործիքավորող և կոմպոզիտոր:
1991-ին Գալիանոն ստեղծում է «նոր մյուզետ» ոճը և այս ոճով Label Bleu ստուդիայում ձայնագրում է ալբոմ: 1993-ին Ջազի ակադեմիան Ռիչարդ Գալիանոյին ճանաչում է տարվա լավագույն ջազ երաժիշտ: Նույն տարում նա ձայնագրում է «Ճանապարհորդություն» ալբոմը, որը նույնպես ճանաչվում է որպես «Տարվա լավագույն ալբոմ»: 2010-ին Ռիչարդ Գալիանոն ստորագրեց բացառիկ պայմանագիր աշխարհահռչակ «Deutsche Grammophon» ընկերության հետ և նրա առաջին ալբոմը, որը նվիրված էր Բախի երաժշտությանը, թողարկումից անմիջապես հետո ավելի քան 40.000 օրինակով սպառվեց մեծ արագությամբ և դարձավ տարվա «Տարվա լավագույն դասական երաժշտության» ալբոմը:

Камерный центр представит видео концерта “Времена года” с участием Галиано
Национальный центр камерной музыки 15 августа в 20:30 представит видеозапись концерта под названием “Времена года”. Концерт будет транслироваться на официальной странице центра в Facebook. Как сообщили «Арменпресс» в Национальном центре камерной музыки, на концерте выступили Государственный камерный оркестр Армении под руководством художественного руководителя и главного дирижера Ваана Мартиросяна и всемирно известный виртуоз аккордеонист Ришар Галиано.
В программу концерта включены произведения Антонио Вивальди “Времена года”, Астора Пьяцццоллы “Времена года” и произведения для концертного оркестра “Опале” Ришара Галиано и аккордеона.
Камерный оркестр неоднократно сотрудничал со всемирно известным виртуозным аккордеонистом, выступая с ним не только в Армении, но и за рубежом. Концертную программу “Времена года” Гальяно представил в разных странах мира.
Французский аккордеонист итальянского происхождения, комментатор Астор Пьяццоллы, композитор Ричард Галиано родился во Франции в 1950 году.
Галиано два года подряд занимал первое место на международных конкурсах аккордеонистов World Cup, а в 1968 году был удостоен президентской премии страны.
В 1973 году Галиано переезжает из Южной Франции в Париж и несколько лет сотрудничает с оркестром Клода Нугаро в качестве дирижера, аранжировщика и композитора.
Он сотрудничал с такими известными певцами, как Шарль Азнавур, Серж Реджиани, Жюльет Греко и другие. В 1983 году по инициативе Астора Пьяццоллы Ричард Гальяно приглашается в Comedy France, где выступает в качестве бандонеониста, а затем аранжировщика и композитора.
В 1991 году Гальяно создает стиль “Новый мюзет” и в этом стиле записывает альбом в студии Label Bleu.
В том же году он записывает альбом "путешествие", который также признан  “Лучшим альбомом года”. В 1993 году Академия джаза признала Ричарда Гальяно лучшим джазовым музыкантом года. В том же году он записывает альбом “Путешествие”, который также признан “Лучшим альбомом года”.
В 2010 году Ричард Гальяно подписал эксклюзивный контракт со всемирно известной компанией “Deutsche Grammophon” и его первый альбом, посвященный музыке Баха, сразу же после выхода более чем на 40 тысяч экземпляров был очень быстро разобран и стал альбомом года “Лучшая классическая музыка года”.