Բեյրութում 120-ից ավելի դպրոց Է վնասվել պայթյունի պատճառով. ՄԱԿ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավելի քան 120 դպրոց Է վնասվածքներ ստացել օգոստոսի 4-ին Բեյրութի նավահանգստում տեղի ունեցած պայթյունի հետեւանքով: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, օգոստոսի 7-ին Ժնեւում կայացած ճեպազրույցում այդ մասին հայտարարել Է ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի (ՅՈՒՆԻՍԵՖ) պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիքսի Մերկադոն:
«Մենք նախնական հաղորդումներ ունենք այն մասին, որ վնասվածքներ են ստացել ավելի քան 120 պետական եւ մասնավոր դպրոցներ: Խոսքը վերաբերում Է Էական վնասին՝ ջարդված ապակիներից մինչեւ ենթակառուցվածքի ավելի լուրջ վնասվածքները»,- ասել Է նա: «Այդ դպրոցներում սովորում Է մոտավորապես 55 հազար երեխա: Չափազանց կարեւոր Է դրանք նորոգել մինչեւ ուսումնական տարվա սկիզբը»,- նշել Է Մերկադոն:
ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի պաշտոնական ներկայացուցչի խոսքով՝ պայթյունից բնակելի տների մեծ մասի փլվելու կամ վնասվելու հետեւանքով 80-ից մինչեւ 100 հազար երեխա հարկադրված Է եղել լքելու տները: Քանդվել կամ լրջորեն տուժել են մի քանի բժշկական հիմնարկություններ, ներառյալ առաջնային օգնության 16 կենտրոններ: «Ոչնչացվել են անհատական պաշտպանական միջոցներով տասը կոնտեյներներ, ներառյալ հարյուր հազարավոր ձեռնոցներ եւ դիմակներ, որոնք բոլորովին վերջերս Էր ձեռք բերել Լիբանանի առողջապահության նախարարությունը COVID-19-ի դեմ պայքարի համար»,- հայտնել Է Մերկադոն:
Պաշտոնական ներկայացուցիչն ուշադրություն Է հրավիրել Լիբանանում «դիմակների հույժ կարիքի վրա» վերջին օրերին «կորոնավիրուսի դեպքերի Էական ավելացման» պայմաններում: Նա համաշխարհային հանրակցությանը կոչ Է արել օգնություն ցույց տալու Բեյրութին: Ավելի վաղ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) դիմել Է ամբողջ աշխարհին 15 միլիոն դոլար տրամադրելու կոչով՝ Բեյրութի ծովային նավահանգստում տեղի ունեցած պայթյունի ծանր հետեւանքների պատճառով առողջապահության ոլորտում Լիբանանի բնակչությանն անհապաղ օգնություն ցույց տալու համար, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

ООН сообщила, что более 120 школ в Бейруте получили повреждения из-за взрыва
Более 120 школ получили повреждения в результате произошедшего 4 августа в морском порту Бейрута взрыва. Об этом заявила в пятницу на брифинге в Женеве официальный представитель Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ) Марикси Меркадо.
"У нас есть первоначальные сообщения о том, что повреждения получили более 120 государственных и частных школ. Речь идет о существенном ущербе - от выбитых окон до более серьезных повреждений инфраструктуры", - сказала она. "В этих школах учатся примерно 55 тыс. детей. Исключительно важно отремонтировать их до начала учебного года", - отметила Меркадо,сообщает Арменпресссо ссылкой на Тасс.
По словам официального представителя ЮНИСЕФ, вследствие разрушения или повреждения взрывом большого числа жилых домов от 80 до 100 тыс. детей были вынуждены покинуть свои жилища. Разрушены или серьезно пострадали несколько медицинских учреждений, включая 16 центров первичной помощи. "Уничтожены десять контейнеров с персональными защитными средствами, включая сотни тысяч перчаток и масок, которые совсем недавно были приобретены Министерством здравоохранения Ливана для борьбы с COVID-19", - сообщила Меркадо.
Официальный представитель обратила внимание на "отчаянную потребность в масках" в Ливане в условиях "существенного увеличения случаев коронавируса" в последние дни. Она призвала мировое сообщество оказать помощь Бейруту. Ранее Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) обратилась ко всему миру с призывом выделить $15 млн на оказание срочной помощи в сфере здравоохранения населению Ливана в связи с тяжелыми последствиями взрыва в морском порту Бейрута.